drewniane diyoświetleniowe diy

Lampka z doniczki IKEA Skurar

Lampka z doniczki

Lampka z doniczki?

Mam już taką manię, że patrzę na jakiś przedmiot i wymyślam mu inne przeznaczenie. Potem z palety robię dużą pufę, ze starej drewnianej lampy świeczniki, z piętrowego łóżka ławkę, a z papierowej rury drapak dla kota. Fajna ta moja mania, bo rzeczy, które bym wyrzuciła, elegancko przerabiam i dalej mi służą. Tym razem zabrałam się za doniczki Skurar z IKEA. Mam ich kilka, swoje odsłużyły i pewnie jeszcze wiele przed nimi, ale jedną przeznaczyłam na nową lampkę na biurko. 

Lampka z doniczkiPrzerywnik

Lampka z doniczki – materiały:

  • Doniczka Skurar
  • Elektryka lampki
  • Deska 18×9,5×2 cm
  • Listewka 2 sztuki 40x3x1 cm
  • Listewka 2 sztuki 35x3x1
  • Śruby 6 szt.
  • Nakrętki motylkowe 4 szt. 

Narzędzia: 

  • Piła lub wyrzynarka
  • Szlifierka lub papier ścierny
  • Wiertarka

Przerywnik5

Na początek przycinam listewki na wymiar 35 cm 2 sztuki i 40 cm też 2 sztuki. Podstawę lampki miałam z odpadów i nie musiałam jej docinać.

6

Każdą krawędź porządnie szlifuję, aby nie było żadnych zadziorów. Papierem ściernym też da się to zrobić. 

7

Nawiercam listewki i podstawę. Robię to małym wiertłem.

8

Następnie po kolei robię otwory na łączeniu listewek i na łączeniu z doniczką.

9

Otwory na łączeniach listewek i na łączeniu doniczek najpierw robię małym wiertłem, a następnie nawiercam dużym do średnicy zakupionych śrub.

9a

Teraz czas na doniczkę i tu jest trochę więcej wiercenia, bo doniczka jest metalowa. Małe wiertło na początek, aby nawiercić otwór i tak samo poprawiam większym wiertłem.

10

Elektrykę miałam z innej lampki z IKEA. Oprawka ma nakrętkę, która wyznacza mi obwód otworu w dole doniczki.

11

Teraz znowu podwójne nawiercanie, a na koniec na listewkę nawijam papier ścierny i staram się zedrzeć największe zadziory.

12

Przekładam oprawkę, a od środka doniczki zakręcam nakrętkę.

13

Łączenie podstawy lampki z listewką wykonuje za pomocą wkrętu.

14

Z kolei dalej listewki łączę śrubami z nakrętkami motylkowymi. Dzięki temu lampka ma ruchome części, a motylkami możemy odpowiednio zacieśniać lub luzować ustawienie ramienia.

16

Na końcu montuję doniczkę na górze mojego stelaża.

17

Mały test, czy działa. Wow, jest idealnie, a jeszcze ten efekt światła z ażurowego abażuru robi super cienie. 

Lampka z doniczki

Lampka z doniczki

Takiego efektu sama się nie spodziewałam. Jest super i mam lampkę pasującą do mojego miejsca pracy. Pewnie chcecie wiedzieć jakie koszty? No cóż, śmieszne. Listewki 7 zł, śruby, nakrętki 1,5 zł, doniczka IKEA Skurar 5,99, podstawkę drewnianą miałam i kabel z oprawką, żarówką miałam. Doniczkę też miałam, ale jej cenę dokładnie znam, więc doliczam. Lampka mnie kosztowała 14,5 zł. Zdecydowanie jest to oryginał wśród lamp na biurko. 

 

Podziel się...
378
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons