ogrodowe diyRady nie od parady

Prawidłowa wertykulacja trawnika krok po kroku

wertykulacja trawnika

Jeżeli nigdy nie robiłeś wertykulacji trawnika, to dobrze trafiłeś. U mnie dowiesz się, jak i po co należy to robić! Każdy, kto założył trawnik włożył w to swoją pracę i pieniążki i chce, aby ten trud nie poszedł na marne. Dlatego raz w roku powinien wykonać wertykulację trawnika. Trawa powszechnie jest uważana za roślinę łatwą w utrzymaniu, a to nie do końca jest prawdą. Każdy, kto myśli, że wysieje ziarna traw i to wystarczy jest naprawdę w dużym błędzie. W moim ogrodzie to trawnik wymaga ode mnie najwięcej pracy i uwagi. Codzienne podlewanie, cotygodniowe koszenie, co 4-6 tygodni nawożenie i, w przypadku mojego ogrodu, raz w miesiącu grabienie igieł i szyszek, bo trawnik jest w lesie sosnowym. 

wertykulacja trawnika

 

https://sklep.twojediy.pl/

.

Po co i kiedy wykonać wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika to zabieg, który ma na celu pozbycie się mchu i filcu, czyli mieszaniny martwych i suchy źdźbeł trawy, które zostają po koszeniu. Wertykulacja to nic innego jak porządne wygrabienie trawnika. Oczywiście można to wykonywać grabiami, ale jest to trudne do wykonania, szczególnie kiedy trawnik jest gęsty. Tu z pomocą przychodzi wertykulator, którym dość szybko jesteśmy w stanie odgruzować nasz trawnik.

Wertykulację wykonuje się wiosną, najlepiej na samym jej początku i powinno się ją powtórzyć jesienią. Jednak to zależy od kondycji trawnika. Ta wiosenna wertykulacja trawnika jest najważniejsza, aby nasza trawa w sezonie miała dobre warunki do wzrostu. Usunięcie poprzez wertykulację mchu, chwastów i filcu daje trawie dostęp do światła, wody i nawozu oraz tworzy przestrzeń do rozrastania się.

Wertykulację wykonuje się na dwuletnim trawniku. W pierwszym roku trawa jest słabo ukorzeniona i wertykulator zrobi jej tylko krzywdę.

Mój trawnik z pozoru wygląda całkiem nieźle, ale jak podejść i przyjrzeć mu się z bliska, to sam mech, o ilości igieł po zimie nie wspomnę.

Wertykulacja trawnika krok po kroku

Krok 1

Kosimy trawę na krótko (oczywiście wtedy, kiedy jest taka potrzeba) i podkaszarką wykańczamy przy płocie i rabatkach. Będzie łatwiej się pracowało wertykulatorowi.

wertykulacja trawnika

Krok 2

Przejeżdżamy wertykulatorem raz przy razie, tak jak zwyczajowo jeździmy kosiarką. Wertykulator powoduje przecięcie darni na wysokości 5 mm do nawet 45 mm i sami możemy to regulować.

wertykulacja trawnika

Duża część naszych odpadów powinna trafić do kosza wertykulatora. Na zdjęciu poniżej dobrze widać, że wertykulator pięknie wyciąga mech, suchą trawę i, w przypadku mojego ogrodu, igły, szyszki i niewielkie gałązki. 

Krok 3

Jeżeli jest taka potrzeba, a nasz trawnik jest bardzo mocno zaniedbany, to przejeżdżamy wertykulatorem jeszcze raz, ale w poprzek.

wertykulacja trawnika

Krok 4

Teraz czas na wygrabienie trawnika i wyczyszczenie go z tego wszystkiego, czego nie zebrał. To bardzo ważne, aby pozbyć się tego.

Krok 5

Do nawożenia trawnika na wiosnę, używam nawozu do trawników z mchem, bo zawiera on dużo wapnia, które skutecznie usuwa mech, a inne składniki powodują, że trawa jest soczyście zielona. Nawożenie wykonujemy siewnikiem, aby nawóz równo rozłożyć i jeździmy raz przy razie. Jeżeli gdzieś nie dojedziemy z nawozem, zauważymy to dość szybko, jak trawa urośnie, bo wtedy trawnik będzie miał plamy i nie będzie równo wybarwiony. 

Uwaga dla wszystkich, którzy nawożą pierwszy raz !

Na początek polecam ustawić sobie niewielkie rozrzucanie nawozu, ponieważ zbyt duża jego ilość wypali nam trawę. Lepiej dać mniej i za kilka tygodniu spróbować więcej niż stracić część trawy.

Zawsze po wysypaniu nawozu porządnie podlewam trawnik, aby nawóz częściowo rozpuścić (najfajniej jest, jak po nawożeniu pada intensywnie deszcz – warto patrzeć na prognozę pogody i nawozić przed deszczem).

Krok 6

Po wertykulacji często zostają miejsca lub plamy, gdzie trawy nie ma lub jest jej mniej i tam robimy dosiewkę. Używam tych samych nasion, które służyły mi do założenia trawnika. Trawę można wysiać ręcznie (bardzo to lubię) lub siewnikiem.

Krok 7

To intensywne podlewanie trawnika przez najbliższe tygodnie, jeżeli nie występują opady. Aby wysiane przez nas nasiona wzrosły, muszą mieć wilgotno przez cały czas. Wtedy spęcznieją i zaczną puszczać korzenie oraz pojedyncze źdźbła.

Po wertykulacji trawa jest przerzedzona, ale po 3–4 tygodniach trawnik będzie wyglądał doskonale. Wzrosną nasiona z dosiewki, trawa będzie soczyście zielona, a murawa bujna i zdrowa. 

wertykulacja trawnika

wertykulacja trawnika

wertykulacja trawnika

wertykulacja trawnika

W tym roku ogród wymagał ode mnie dużo pracy i spędziłam sporo godzin popołudniowych i weekendowych, aby odgruzować ogród po zimie. Niestety, kiedy zima jest łagodna, to mech ma ogromne pole do popisu. Jest wilgotno i niszczyciel trawników skutecznie to robi. Kiedy mamy mróz i śnieg, mech się usypia, ale kiedy zima jest łagodna, to cały czas się rozrasta. Na szczęście wertykulacja trawnika po zimie pozwala się mchu pozbyć i dzięki temu znowu można się cieszyć piękną trawą przez cały sezon.

Obserwuj mnie na Instagramie!

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons