organizacyjne diyRady nie od parady

13 porad na domowe porządki – jak posprzątać przed świętami?

Jak posprzątać przed świętami?

Przed świętami mam zawsze wewnętrzną walkę: Sprzątać czy nie sprzątać – oto jest pytanie? Niby człowiek sobie mówi, że przed świętami, po co się katować i wszystko robić naraz, a z drugiej strony może jednak wypada. Cóż, ja lubię porządek na co dzień i staram się go utrzymywać, aby właśnie potem nie wpadać w taką histerię. Jednak nie da się ukryć, że Święta Wielkanocne są tylko pretekstem do odgruzowania domu po zimie. Wiosna za oknem, a słoneczko, które świeci, ujawnia wszystkie brudy na oknach, więc człowiek intuicyjnie chce je myć. Zbliżające się święta są tak naprawdę dobry motywatorem do wiosennych porządku i zaglądania tam, gdzie normalnie byśmy nie zajrzeli. Jako wytrawna i długoletnia gospodyni domowa, mam swoje sposoby na sprzątanie, gdzie efekt zaskakuje nawet najlepiej obeznanych w temacie sprzątania.

Zatem poznaj 13 porad na domowe porządki – jak posprzątać przed świętami?

Podjęłam się też wyzwania od RTV Euro AGD Wiosna w Twoim domu – Czas na sprzątanie i wysprzątałam dom na święta razem z odkurzaczem Tefal X-Force Flex 15.60 Animal TY99F1. Jest on idealny dla posiadaczy zwierząt i świetnie się sprawdza w domu, na balkonie, samochodzie, bo ma dużą moc (230 AW), ma specjalne szczotki do sierści  – jak elektroszczotka Deep Power LED Vision oraz mini turboszczotka do usuwania sierści. To teraz czas na moje porady jak posprzątać przed świętami!

13 porad na domowe porządki 

1. Mycie podłóg bez smug 

Zawsze po wszelkich środkach robiłam sobie smugi na panelach czy też kafelkach. Jejku jak mnie to zawsze denerwowało, doszło do tego, że myłam i wycierałam na sucho. Potem odkryłam, że zamiast standardowych środków do mycia podłóg użyć – UWAGA! płynu do płukania. Kiedy podłoga wymaga tylko starcia kurzy, to od razu można umyć ją z płynem do płukania. Jeżeli wymaga ona większego mycia, to najpierw użyj swojego środka do mycia podłóg, a za drugim razem umyj ją ciepłą wodą z odrobiną płynu do płukania. Naprawdę efekty Cię zaskoczą.

2. Odkurzanie zasłon

Bardzo modne welurowe zasłony czy też te, które są ciężkie i grube, trudno prać w domowych warunkach i pralkach. Po pierwsze mogą się do pralki nie mieścić, po drugie potrafią się tak pognieść, że potem jeszcze ciężej je wyprasować. Najlepiej oddać je do pralni, aby zostały wyparne i wyprasowane, ale przecież nie zawsze to się udaje przed jakąś okazją. Wtedy swoje welurowe zasłony odkurzam. Dzięki temu pozbywam się sierści Rudiego, kurzu, który na nich osiadł i od razu wyglądają lepiej.

3.  Czyszczenie zlewu 

Tu znam 3 świetne sposoby: po pierwsze – kwasek cytrynowy. Na mokry zlew, rozsypuję kwasek i zostawiam – cały osad znika po kilkudziesięciu minutach. To samo zrobi nam rozpuszczona w ciepłej wodzie tabletka do zmywarki. Jednak na toporny brud, plus różne zakamarki, to najlepsza jest magiczna gąbka, która doskonale radzi sobie z każdy materiałem, z którego zlew został wykonany.

4. Czyszczenie kanapy

Gdyby tak się wczytać w instrukcję producenta mebli tapicerowanych to z pewnością by była tam informacja: Aby zachować świeżość tapicerki, należy materiał regularnie odkurzać. Niestety wiele osób o tym zapomina, a tymczasem to połowa sukcesu, jeżeli chodzi o wygląd Twoje tapicerowanego mebla. Jeżeli masz zwierzęta w domu to już absolutne must have, aby robić to regularnie. Do tego można użyć i mini turboszczotki, która usunie sierść i włosy z kanapy, foteli, łóżka. Złączka z technologią „Flex” – daje się zgiąć, więc posprzątasz pod kanapą, bez schylania się. Zamontowana w odkurzaczu ręcznym turboszczotka świetnie też sprawdzi się w samochodzie. Po podróży autem ze zwierzakiem tylne kanapy są zawsze całe w sierści. Tą turboszczotką z łatwością to posprzątasz. 

5. Sprzątanie lamp i żyrandoli

To chyba takie miejsce, które rzeczywiście sprząta się tylko przed świętami. Kiedyś do tego były używane takie plastikowe, kolorowe miotełki, teraz znowu z pomocą przychodzi odkurzacz i odpowiednia końcówka, która wciągnie kurz, pajęczyny. Dodatkowo można klosze zdjąć, zamoczyć w ciepłej wodzie z sodą i octem, kiedy jest tam uporczywy brud. 

6. Listwy przypodłogowe

Kiedyś znajoma była zdziwiona, że je w ogóle się sprząta, a tymczasem to ulubiony element, który uwielbia kurz i sierść mojego kota. U mnie regularnie listwy są odkurzane i przecierane wilgotną szmatką z mikrofibry. 

7. Odkamienianie czajnika

Nie wiem skąd, wzięła się moda na odkamienianie sodą i octem czajnika, kiedy pierwszym ekologicznym środkiem do tego typu czynności jest kwasek cytrynowy. U mnie wygląda to tak, że gotuję maksymalną ilość wody w czajniku, potem powoli (to ważne, bo kwasek we wrzątku od razu nam kipi) wsypuję opakowanie kwasku i dolewam wody do pełna tak, aby wszystkie elementy w czajniku się oczyściły. Najczęściej zostawiam na noc, a rano wylewam, dobrze płuczę i czajnik jest gotowy do dalszego gotowania wody na herbatkę.

8. Czyszczenie żaluzji

Jak ja tego nie lubię. Zmora każdego sprzątającego. Tu najlepiej też sprawdza się odkurzacz, tylko na niskim ssaniu i z odpowiednią szczotką. Dzięki temu cały kurz zostanie wciągnięty, a szczotka też ładnie odkurzy każdą listewkę. Nie zapomnij też odkurzyć górnej kasetki od żaluzji. Tam też chowa się kurz.

9. Sprzątanie materaca

To też mało popularny kierunek sprzątania, a tymczasem należy materac regularnie odkurzać, ponieważ tam mamy największą produkcję roztoczy. Materac warto posypać sodą oczyszczoną, a po godzinie ją wciągnąć odkurzaczem. Soda dobrze wchłania wilgoć i neutralizuje zapachy. 

10. Osad na kabinie prysznicowej

Temat, którego nie znała, dopóki się nie przeprowadziłam na mieszkanie z kabiną. Nie dość, że słabo się w niej umyć, to jeszcze ciągle zacieki na szkle. U mnie w wodzie jest sporo kamienia i widać to właśnie na baterii oraz kabinie. Mój patent to znowu kwasek cytrynowy rozpuszczony w ciepłej wodzie i przelany do butelki ze spryskiwaczem. Obficie spryskuję ściany prysznica oraz baterię i zostawiam na godzinkę. Czasami wystarczy tylko spłukać całość ciepło wodą, a czasami przy większym brudzie warto przetrzeć kabinę gąbką i wtedy spłukać. Osad z kamienia znika.

11. Filtr od okapu

Kiedy się o nim zapomni na dłużej, to można się mocno zdziwić, kiedy się go wyciągnie. Tu też pomoże tabletka do zmywarki. Napuść ciepłej wody do zlewu, rozpuść tabletkę i zamocz filtr. Jeżeli nie jest on w najgorszym stanie, możesz go umyć też w zmywarce.

12. Płytki w łazience do sufitu

A jak posprzątać przed świętami łazienkę? Nawet przy moim wysokim wzroście to nie lada sztuka umyć płytki, które mamy do samego sufitu. Często nawet nie mamy dojścia do ścian, aby ustawić krzesło i umyć górne płytki. Tu z pomocą przychodzi mop. Świeża nakładka mopa, wypłukana w ulubionym płynie do płukania, nałożona na mopa, pomoże Ci dotrzeć do górnych partii płytek. Suchą nakładką, może wytrzeć wilgoć i gotowe.

13. Czyszczenie dywanów

Zabrudzony dywan również możesz odświeżyć sodą oczyszczoną. Rozsyp ją na powierzchni dywanów i zostaw na godzinkę. Później dokładnie odkurz dywan z dużą mocą. Usuniesz sodę i podniesiesz włosie dywanu.

 

Taki pomocnik to skarb jak trzeba posprzątać przed świętami

Mając takiego pomocnika jak odkurzacz Tefal X-Force Flex 15.60 Animal TY99F1, który wytrzymuje 80 minut na jednej baterii, a po wyładowaniu od razu możemy wymienić drugą baterią, co daje nam 160 minut nieprzerwanej pracy odkurzacza. Jest to przydatne, kiedy musisz często odkurzać, bo Twój zwierzak, wracając ze spaceru nanosi ziemi, a także zostawia dużo sierści. Dodatkowo możesz spokojnie odkurzyć cały dom i samochód za jednym razem. Z nim też dokładnie wiesz, jak posprzątać przed świętami.

Do niskich mebli fajnie jest użyć złączki „Flex”

– która pozwala na „złamanie odkurzacza” i sprzątanie w poziomej pozycji rury bez schylania się. Moje plecy były za to wdzięczne. Duża siła ssąca silnika 230 AW sprawia, że odkurzacz poradzi sobie z każdym zabrudzeniem i nawet dużą ilością sierści, której na wiosnę nie szczędzą nam zwierzaki. Szczotki z lampami LED ukazują przed Tobą każde zabrudzenie i każdy włos, dzięki czemu sprząta się precyzyjnie. Naprawdę ważny atut, kiedy w domu mieszkają alergicy. Elektroszczotka Deep Power LED Vision rozczesuje włosie, więc sierść nie zaczepia się o szczotkę i nie zapycha jej.

Mnie nic tak nie motywuje do sprzątania jak fakt, iż mają przyjść goście :) To jest najlepszy patent, aby zmobilizować się do sprzątania. Chociaż od lat sprzątam regularnie, bo wiem jakie konsekwencje, ma chwila przerwy, to jednak łapię się, że może dzisiaj odpuszczę i posprzątam jutro. Przyjęłam też metodę, aby sprzątać codziennie coś, bo odkąd studiuję, nie mam czasu, aby robić to w weekendy. Takie rozłożenie na raty wychodzi mi całkiem dobrze. Jeżeli potrzebujesz dekoracji wielkanocnych, to zajrzyj TUTAJ.

 

 

 

Wpis został przygotowany we współpracy z RTV EURO AGD

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons