mieszkanieRady nie od paradyremont

Jak samemu ułożyć tapetę? – praktyczne porady

Jak samemu ułożyć tapetę

Jak samemu ułożyć tapetę? Po pierwsze uwierz, że się da. Ułożyłam już kilkadziesiąt tapet w swoim życiu i przy wielu nie miałam nikogo do pomocy. Nawet, żeby przysłowiowy wałek mi ktoś podał. Przez lata nauczyłam się tapetować samodzielnie, a także wypracowałam dobre praktyki, aby zrobić to jak najlepiej. Trzeba też dodać, że tapeta to najprostszy, najszybszy i najczystszy sposób na odmianę wnętrza. Dlatego tapety wróciły do naszych mieszkań, wnętrz użytkowych, komercyjnych, a nawet do łazienek i kuchni. Wybór tapet jest ogromny: od tych w rolkach, które mają powtarzalne wzory do tych robionych na zamówienie, pod wymiar ściany jako przepiękne murale. Tapeta może mieć również Twój wzór, kolorystykę, ciekawą strukturę i być niepowtarzalna. Ostatnio odmieniłam salon koleżanki, która dopiero co wprowadziła się do nowego mieszkania i kompletnie nie miała pomysłu jak ocieplić wnętrze. Zobacz dalej, jak wyszła ta niewielka metamorfoza.

 

 

Rodzaj tapet – materiał, z którego są wykonane

Zacznijmy jednak od podstaw, czyli od rodzaju tapet, z podziałem na rodzaj materiału, na którym jest wykonana.

  1. Tapety papierowe
  2. Tapety winylowe
  3. Tapety na fizelinie
  4. Tapety tekstylne
  5. Tapety raufaza
  6. Tapety strukturalne 
  7. Tapety z włókna szklanego
  8. Tapety natryskowe

Moim zdaniem najbardziej popularne i też najłatwiejsze do ułożenia są tapety winylowe. Mają one dużo struktur, ładne wykończenia, a tapeta jest mocna, mało rozciągliwa, nie rwie się w trakcie układani i łatwo ją modelować na ścianie.

Typy tapet – ze względu na pomieszczenia, w których można je używać

Salon, sypialnia, pokoje dzieci – tu z pewnością można układać każdy z rodzai tapety, jednak trzeba zwrócić uwagę czy ściana, na której ona będzie, nie jest narażona na obcieranie, otwarcia czy inne urazy. Wtedy dobrze wybrać tapetę winylową, która jest odporna na zabrudzenia, zmywalna, wodoodporna po zabezpieczeniu lakierem w płynie, odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Łazienka i kuchnia – poza strefą mokrą czy gotowania, można ułożyć praktycznie każdy rodzaj tapety. Są też tapety winylowe do zadań specjalnych, które ułożysz w strefie gotowania oraz w strefie mokrej (np. pod prysznicem) tu też najlepiej spisze się tapeta winylowa.

 

Czego potrzebujesz do tapetowania?

  • klej do tapet – dopasowany do rodzaju tapety
  • wiadra do mieszania kleju
  • mieszadła, aby dobrze wymieszać klej
  • wałka malarskiego, aby rozprowadzać klej na ścianie
  • kuwety malarskiej, aby wałek moczyć w kleju i zdejmować jego nadmiar
  • pędzla malarskiego, aby rozprowadzić klej w narożnikach i krawędziach ściany
  • wałek do tapet, aby dobrze tapetę docisnąć do ściany, ale tak odprowadzić powietrze lub nadmiar kleju spod tapety
  • paca szwajcarska – doskonała do dociskania tapety w narożnikach oraz docinania tapety na ścianie
  • nóż tapicerki do docinania tapety
  • folia malarska, aby zabezpieczyć podłogę
  • drabina

 

Przygotowanie ścian do tapetowania

To bardzo ważna sprawa. Ściana powinna być oczyszczona, najlepiej równa, bez żadnych wybrzuszeń, starych powłok, odchodzących farb, czy gładzi. Druga sprawa to zagruntowanie ściany przed tapetowaniem, a wykonuje się to klejem do tapet, który przygotowuje się w proporcjach, jakie podaje producent. Następnie całą ścianę gruntujemy wałkiem, a narożniki, krawędzie dodatkowo pędzlem, tak, aby cała powierzchnia ściany została dobrze zagruntowana. To ważny element, aby tapeta dobrze się trzymała przez wiele lat.

 

Samodzielne tapetowanie

Najłatwiej jest z tapetą winylową i ja również taką kładłam. Moja była muralem, a tapeta przez Wallart.com.pl była przygotowana w trzech kawałkach, które kładzie się stykowo. Każdy pasek ma też odpowiedni zapas, który jest bardzo ważny, bo nawet prosta, w naszej opinii ściana, może być krzywa. Pierwszy kawałek jest w sumie najłatwiej ułożyć, bo wyrównujesz go do sufitu (robiąc nadmiar, który potem zetniesz) i do narożnika. Przyklejam sobie zawsze górę, ale jeszcze nic nie wygładzam, chodzi o to, aby z tapetą można było swobodnie pracować, a nie walczyć z nią, trzymając ją. Schodzę z drabiny i wyrównuję pasek do narożnika. Znowu hop na drabinę i teraz wyrównuję górę tapety. Całość układam, aby tapeta ładnie układała się przy ścianie czy suficie. Winylową tapetę można delikatnie odklejać, aby wyrównać ją, czy też wypuścić nadmiar powietrza, czy też dołożyć kleju.

Kiedy tapeta jest dobrze ułożona, pacą szwajcarską dociskam nadwyżki tapety do narożnika, tak aby ładnie dochodziła w tych miejscach i dobrze klej wszystko złapał. Następnie żółtym wałkiem do tapetowania dociskam tapetę do ściany, wyrównując ją, wypychając spod niej powietrze i nadmiar kleju. Robimy to ruchem zawsze w jednym kierunku. Ja po wielu tapetowaniach winylem, poprawiam sobie całość pacą szwajcarską, ale to już dla zaawansowanych zawodników, bo można tapetę niestety uszkodzić.

 

Jak dociąć tapetę?

Tu też z pomocą przychodzi paca szwajcarska i jest ostre brzegi. Dociskaj pacą miejsce cięcia, świetnie to się sprawdza w narożnikach i za pomocą noża tapicerskiego dotnij materiał. Nie czekam, aż klej wyschnie. Docinanie tapety robię od razu po ułożeniu kawałka na ścianie. Tu ostry nóż i paca zrobią całą robotę. 

W przypadku docinania elementów pod kontakty należy te elementy zdemontować, kleić wtedy na całości ściany. W miejscu, gdzie jest gniazdo, robi się cięcie na krzyż, a potem dociskając pacą tapetę, cięcie wzdłuż np. kontaktu. Oczywiście pamiętamy, aby tapeta zachodziła pod ramkę kontaktu.

 

Układanie kolejnego paska tapety

Pierwszy pasek wyznacza nam granicę i jeżeli tapetę układamy stykowo do wzoru, to najpierw łapiemy jeden charakterystyczny punkt na pierwszym pasku i dopasowujemy drugi pasek. Gdy to mamy znowu delikatnie przyklejamy górę, a my się zajmujemy, dopasowaniem krawędzi pasków tapety. Kiedy już to mamy, zaczynamy ustawiać górę. Reszta kroków, tak ja przy pierwszym pasku.

Trudne? Trzeba spróbować i się przekonać!

 

Metamorfoza salonu

Teraz małe przed i po, czyli jak samemu ułożyłam tapetę, dodałam kilka dodatków i od razu zrobiło się przytulnie. Do tej zmiany zamówiłam na wymiar tapetę Clarity z Wallart.com.pl, Podałam wymiar tapety, dobrałam fakturę, a następnie obsługa sklepu wykonała wizualizację pasków. 

Tak wyglądał salon przed:

A tak po ułożeniu tapety:

Jak samemu ułożyć tapetę

Jak samemu ułożyć tapetę

Jak samemu ułożyć tapetę

W sklepie wallart.pl kupisz również tapety w kształcie koła, dywany z wybranym wzorem, poduszki i wiele innych przepięknych dodatków.

Tapeta to świetny sposób na szybkie zmiany we wnętrzu, a jak samemu ułożyć tapetę to już wiesz, więc nie zostaje Ci nic innego jak spróbować.

 

Wpis przygotowany we współpracy z Wallart.com.pl

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons