Bez kategorii

11 wskazówek jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim

jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim

Kiedy odbieramy mieszkanie w stanie deweloperskim, czujemy ekscytację z posiadania własnych czterech kątów, ale z tyłu głowy jest niepokój, jak to miejsce urządzić pięknie, funkcjonalnie i ciekawie. Dobra aranżacja wnętrza wymaga sprecyzowania potrzeb. Inaczej urządza się wnętrza dla singla, a inaczej dla rodziny z dziećmi, chociaż jest mnóstwo wspólnych elementów, które będą dotyczyły każdego mieszkania. 11 wskazówek jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim, pomogą Ci zabrać się za urządzanie wnętrza z właściwej strony. Unikniesz błędów, dobrze przemyślisz swoje potrzeby oraz puścisz wodze fantazji.

Jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim?

Ostatnio miałam okazję urządzać przytulny apartament na nowym toruńskim osiedlu “Cztery Pory Roku” APRO Inwestment. Osiedle na uboczu, w cichej okolicy, idealne do zamieszkania, a wielkim atutem jest to, że w 10 minut jesteśmy na starówce. Cisza, spokój oraz ładnie zagospodarowany teren dają możliwość odpoczynku po całym dniu pracy i wszelkich obowiązków. Mieszkanie to oaza, gdzie czujemy się bezpiecznie, możemy się dobrze wyspać, ciekawie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, wychowywać dzieci. Odpowiednia aranżacja wnętrza pomaga w odpoczynku. Ma uspokajać, a my mamy czuć się w nim wygodnie i komfortowo. 

jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim

Zacznijmy od tego czym jest mieszkanie w stanie deweloperskim?

Zwyczajowo przyjmuje się, że mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim to takie, gdzie wykonawca zakończył prace w momencie, gdy można już w lokalu zacząć wykańczanie wnętrz, ale jeszcze nie można w nim zamieszkać. Pojęcie stan deweloperski jest umowne, aby określić stan wykończenia budynku. Zakres ten powinien obejmować: 

  • wykonanie posadzek,
  • tynkowanie ścian i sufitów,
  • wstawienie stolarki okiennej i drzwiowej,
  • instalacje grzewcza, kanalizacyjna i elektryczna.

Cała reszta odpowiedzialności za wykończenie wnętrza należy do nabywcy. Jak dla mnie jest to wielki plus, bo masz przestrzeń, aby urządzić wnętrze dokładnie, tak jak chcesz i we własnym stylu i swoim budżecie.

Od czego zacząć urządzanie mieszkania?

Od wyznaczenia własnych potrzeb. Trzeba zadać sobie pytanie – jakie funkcje ma spełniać mieszkanie i czego w nim potrzebujemy. Zastanów się nad tym, ile potrzebujesz przestrzeni do przechowywania, czy dużo gotujesz, czy raczej więcej jesz na mieście, czy wolisz wannę, czy prysznic. Możesz przygotować moodboard ze zdjęciami elementów, które chcesz mieć w mieszkaniu, to ułatwi Ci uporządkowanie inspiracji. 

11 wskazówek jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim

1. Zmiana układu pomieszczeń

Na tym etapie jeszcze masz szansę na zmiany układu pomieszczeń, powiększenia drzwi wewnętrznych, itd.. Mieszkanie jest świeżo oddane i jeszcze można przesunąć ścianę czy w ogóle się jej pozbyć. Oczywiście zawsze zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym i za zgodą właściciela budynku.

2. Oświetlenie

Teraz kiedy mieszkanie jest jeszcze puste, a standardowe wyprowadzenia pod oświetlenie nie spełniają naszych wymogów, można przekuć dodatkowe gniazda, ale także wyjścia pod dodatkowe oświetlenie. Światło we wnętrzu jest bardzo ważne. dlatego też warto mieć oświetlenie sufitowe, np. lampę stojącą czy stołową oraz inne punkty świetlne. Jeżeli chcemy oświetlenie ledowe pod karniszem, w kuchni pod szafkami, w garderobie, czy też pod podświetlane lustro w łazience, to teraz jest czas o tym pomyśleć. Oczywiście wszelkie zmiany musi wykonać uprawniony do tego elektryk.

3. Wykończ ściany i dobrze je zagruntuj

W mieszkaniu z pewnością są tynki, ale one wymagają jeszcze dobrego gruntu i dopiero na to nakłada się gładź, którą też należy bezwzględnie zagruntować, a dopiero wtedy można malować, tapetować, dekorować. Pamiętaj o gruntowaniu na każdym etapie. To dzięki temu farba czy gładź będzie trwale położona na ścianie, a te dobrze zabezpieczone przed codziennym użytkowaniem pomieszczeń.

4. Wybór podłogi

To ważny element i najczęściej wybór na wiele, a nawet dziesiątek lat. Tu warto pomyśleć o podłodze trwałej, ponadczasowej z wysoką klasą ścieralności. Płytki, panele, czy drewno to najczęstsze wybory w mieszkaniach w bloku. Każda z tych podłóg ma wady i zalety. Bez względu na materiał, dobrze pamiętać o tym, aby podłoga była ponadczasowa, aby istniała możliwość zmiany aranżacji wnętrza, bez konieczności wymiany podłogi. Dobrze też kupić podłogę dobrej klasy, aby oparła się naturalnemu zużyciu, wilgoci czy różnym domowym wypadkom. Ten wybór jest naprawdę ważny, bo podłogę ciężko wymienić kiedy się mieszka.

5. Drzwi wewnętrzne – jakie wybrać?

Tu niejeden pomyśli – ładne. Drzwi mają być ładne. Jednak jest tu trochę więcej opcji. Po pierwsze drzwi mogą być pełne lub mieć okienka. Każda opcja jest dobra, ale nie każda musi nam odpowiadać. Drzwi pełne dają dużą intymność i odcięcie światła za nimi. Pewnie też bardziej izolują od dźwięków. Takie drzwi mogą mieć duża znaczenie w sypialni, gdzie komfort odpoczynku powinien być zapewniony. Jednak w mieszkaniach są też niedobory światła np. na korytarzach i tam szybki w drzwiach ratują sytuację, aby mieć jasno, nie korzystając z energii elektrycznej. Tu trzeba się zastanowić co jest dla nas ważniejsze – światło czy pełne od niego odcięcie. 

6. Wentylacja w drzwiach łazienkowych

Pamiętaj również o tym, aby drzwi do łazienki posiadały wentylację. Może być to nacięcie na dole drzwi lub otwory, czy kratka, które pozwalają na cyrkulację powietrza. Łazienka jest często pomieszczeniem bez okien, a więc wentylacja w kominie oraz wentylacja w drzwiach stanowi bardzo istotny element, aby uchodziła z tego pomieszczenia wilgoć, brzydkie zapachy, a powietrze mogło swobodnie przepływać. 

7. Wykończenie łazienki

Tu znowu warto porządnie przemyśleć i zaplanować to pomieszczenie. Jest ono najdroższym pomieszczeniem do wykończenia, najczęściej musi spełniać kilka funkcji, a więc nie można go potraktować po macoszemu. Wykończenie łazienki też będzie musiało wystarczyć na wiele lat. Remont łazienki w trakcie mieszkania jest najbardziej kłopotliwe, bo nie można korzystać z toalety czy prysznica. Łazienkę robi się na lata i tak trzeba ją urządzać. Moda modą, ale ona najczęściej przemija i po kilku kilkunastu latach wystrój łazienki może nam zbrzydnąć. Znowu warto stawiać na rozwiązania, kolory, czy elementy wyposażenia o ponadczasowym charakterze. Łazienki w bloku są najczęściej pomieszczeniem dość małym, dlatego warto ją optycznie powiększyć, używając jasnych płytek. 

jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim

8. Wybór mebli kuchennych do kuchni

I tu może Cię zaskoczę, ale meble kuchenne są elementem, który mimo wszystko łatwo się w kuchni wymienia. Dzisiaj jest wiele systemów kuchennych, gdzie można samemu zaprojektować kuchnię, złożyć samodzielnie meble i je ustawić. Ba! Nawet po latach można do danego systemu dokupić szafkę. Jednak zwróć uwagę na funkcjonalność: samojezdne szuflady, szafki z cichym domykiem, lodówka w zabudowie, dzięki czemu jest ciszej w pomieszczeniu itd. Te elementy dają komfort przy gotowaniu. Jeżeli decydujemy się na zabudowę od stolarza, to jeszcze lepiej i dokładniej wypełnimy daną przestrzeń. 

jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim

9. Sprzęty AGD

Zadbaj o podstawowe sprzęty jak lodówka – tu ważna jest jej wielkość, piekarnik, płyta, zmywarka czy też pralka, a najlepiej pralko-suszarka, bo w bloku jest dość spory problem, gdzie pranie suszyć. Pralko-suszarka go rozwiązuje. Jeszcze wróćmy do lodówki. Duża lodówka 180-200 cm, która ma zamrażalnik doskonale sprawdzić się dla rodziny z dziećmi, dla singla czy pary można pomyśleć o średniej lodówce z małym zamrażalnikiem, a dla singla, który dużo je na mieście idealna będzie lodówka podblatowa. To samo dotyczy zmywarki. Duża rodzina – zmywarka 60 cm szerokości, para/singiel – 45 cm szerokości. 

10. Meble – na co zwrócić uwagę?

Chyba najważniejsze powinno być łóżko w sypialni, to w nim spędzamy 1/3 życia śpiąc. Łóżko z materacem, a nie rozkładana kanapa. To jest zupełnie inny komfort spania. Łóżko ze skrzynią pozwoli na przechowywanie dodatkowych rzeczy. Tu zobacz, jak urządziłam sypialnię w tym projekcie. W salonie warto pomyśleć o rozkładanej sofie, kiedy zjadą się do nas goście. Meble w zabudowie typu garderoba w sypialni czy w przedpokoju, wykonywana przez stolarza musi być przemyślana. Nie zostawiaj tego stolarzowi. Sam pomyśl, co chcesz w tych szafach przechowywać. Długie sukienki, płaszcze wymagają innej przestrzeni niż kurtki. Jeżeli masz dużo butów, to warto w garderobie zrobić odpowiednią ilość półek dla nich. Szafa powinna mieć głębokość 60 cm, aby swobodnie w niej wieszać wieszaki z ubraniami. 

jak urządzić mieszkanie w stanie deweloperskim

11. Dekoracje jako kropka nad “i”

Te elementy warto zostawić na sam koniec. Zasłony, firany dają bardzo dużo przytulności, chronią od słońca, ciepła oraz przed okiem sąsiada, ale także pochłaniają dźwięki. Wystarczą zwykłe woale, bez ozdób i wzorów oraz przyjemne welwetowe zasłony, aby pomieszczenie nabrało eleganckiego charakteru. Sztukateria wróciła do łask i jest w przystępnych cenach w marketach budowlanych. Można ją wykorzystać do wykończenia ściany z sufitem, czy też wykonać z niej ciekawe elementy dekoracyjne na ścianie. Obecnie szalenie modne są listwy dekoracyjne metalowe, które doskonale urozmaicają zwykłą ścianę. Duże obrazy, czy plakaty w ramach dopieszczą puste ściany. Warto na początek trochę pomieszkać, aby później dokupować dekoracje w sposób przemyślany i takie jak na odpowiadają.

W ten sposób przeszliśmy od stanu deweloperskiego do pięknie urządzonego wnętrza. Urządzając apartament “Golden suite” na osiedlu “Cztery pory roku” nie musiałam wiele modyfikować po wejściu do lokalu. Wnętrza były dobrze zaprojektowane przez architekta, tak samo jak instalacja elektryczna, wodnokanalizacyjna. Wystarczyło dopasować do tego projektowanie wnętrza i obyliśmy się bez dodatkowej pracy, kucia, czy innych zmian. W marcu weszła ekipa remontowa, a na początku lipca mieszkanie jest w pełni gotowe do zamieszkania. W 3 miesiące mieszkanie zamieniło się w prawdziwie złoty apartament. 

 

Wpis przygotowany we współpracy z Apro Inwestment

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons