domek letniskowyRady nie od parady

Jak zabezpieczyć dom przed owadami?

Wiosna jest cudowna, ale brzęczenie jednego komara w nocy może wykończyć. To zawsze idzie w parze. Ciepłe dni i wysyp dużej ilości wszelakich owadów. Zaczyna się od meszek, potem komary, muchy, muszki, żuki majowe, ćmy, pszczoły, osy oraz pająki itd. Mnóstwo drobnych owadów uprzykrza nam życie w domu i w ogrodzie. Mam spore doświadczenie z owadami – mam domek w lesie – gdybym nie umiała nas tam zabezpieczyć, spędzenie nocy w domku byłoby niemożliwe, a przy zamkniętych oknach w ciepłą noc nie da się spać. Do zabezpieczania okien i drzwi od lat używam moskitier. Ten rynek przez lata ewoluował i teraz mamy całą gamę moskitier, które można dopasować do swoich okien i drzwi. Dzisiaj pokażę Wam jak zabezpieczyć dom przed owadami.

Jak zabezpieczyć dom przed owadami?

Ochrona okien

Od tego trzeba zacząć. Każde okno w domu, które zostawia się otwarte lub uchylone, powinno być zabezpieczone moskitierą. Znam trzy fajne moskitiery, które dopasujesz do swojego okna:

1. Moskitiera na rzep

To chyba najłatwiejsza w montażu opcja. Od lat zabezpieczam tak okna w mieszkaniu i w domku letniskowym. Zakładam moskitiery do okien Comfort tesa w kolorze czarnym, bo, o dziwo, kompletnie ich na oknie nie widać. Białe za to widać z daleka. Rzepy od tesa są bardzo dobre i moje siatki wiszą w oknach po dwa lata, a zmieniam tylko siatkę ze względu na to, że po tym okresie jest po prostu brudna. To kolejny atut moskitier – część kurzu z dworu zostaje na siatce, więc to nie tylko bariera dla owadów.

Jak zakładam moskitierę?

Wklejamy rzep w okno (zawsze w środek ramy), dołączonym dociskiem dobrze doklejam rzep i zostawiam na kilkanaście minut, aby klej dobrze złapał.

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Kolejny krok to przyklejenie niedociętej siatki. Dopiero jak dobrze naciągnę siatkę, przycinam ją dołączonym do zestawu nożykiem. 

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

2. Moskitiera w aluminiowej ramie

Jeżeli potrzebujesz moskitiery dopasowanej do okna, którą możesz dowolnie zdejmować z okna i np. przekładać do innego okna o tych samych wymiarach, to Rama Alu Comfort do okien tesa jest dla Ciebie. Aluminiową ramę docina się na wymiar ramy okna. Siatka, którą się w niej montuje jest sztywna, a tkanina zapewnia dużą widoczność i przepuszczanie powietrza, ale nawet mały owad się nie przeciśnie, a przecież o to chodzi.

Specjalnie pokazuję Wam moskitierę w kolorze brązowym, bo biała rama na białym oknie kompletnie się wtapia i moglibyście mi zarzucić, że ja tam nic nie mam! Rama występuje w dwóch kolorach: białym i brązowym. Siatkę można zdjąć i wyprać, a samej ramy w ogóle nie widać od środka.

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

3. Moskitiera do okien z okiennicami lub kwiatami

Ta moskitiera do okien z okiennicami lub skrzynkami na kwiaty tesa to genialne rozwiązanie, jeżeli musisz mieć dostęp do tego, co za oknem. U mnie w domku ta opcja się przydaje, kiedy trzeba częściowo zdjąć moskitierę, aby zamknąć okiennice. Z kolei Ci, którzy mają kwiatki na parapecie, ucieszą się na to rozwiązanie, bo można mieć moskitierę i podlewać kwiatki.

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Montuje się ją dokładnie tak samo jak moskitierę na rzep, ale mamy dodatkowy rzep na siatkę. Dzięki temu możemy w dowolnym miejscu siatkę odchylać, podpinać i znowu ją zamykać na oknie. To jest rewelacyjne rozwiązanie i ja je uwielbiam.

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Ochrona drzwi

U mnie na drzwiach balkonowych wiszą Lamele do drzwi tesa. To świetne rozwiązanie gdy ma się zwierzaka, który ciągle kursuje wte i wewte. Dzięki temu wieczorami możemy mieć otwarte drzwi na balkon, a Rudi swobodnie sobie wychodzi, a my nie musimy mu ciągle otwierać drzwi. Lamele składają się z czterech pasków moskitiery (u mnie weszły tylko trzy), które są obciążone na dole i zachodzą na siebie. Można przechodzić przez drzwi, a lamele wracają na swoje miejsce, za to w domu nie lata stado owadów, które lecą do światła całymi chmarami.

Oczywiście do złożenia lameli jest dodana porządna instrukcja, a samo składanie jest banalnie proste. Jest jedna długa szyna, którą trzeba przyciąć na szerokość swoich drzwi i wkleić do środka, a potem zatrzasnąć paski lameli.

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Każdy pasek jest obciążony małą szyną, dzięki temu lamele ładnie się układają na dole i wracają na swoje miejsce po każdym przejściu przez nie.

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Moskitiera przenośna

To moje odkrycie tego roku. Moskitiera przenośna Comfort tesa, którą można zabrać na wakacje, na piknik, do ogrodu i chronić siebie oraz dzieci przed ukąszeniami. Przede wszystkim sprawdziłam ją w ogrodzie nad hamakiem. Zawsze mi się wydawało, że to jest niewygodne siedzieć pod siatką i pewnie jeszcze duszno. Och, jak ja się myliłam! Kompletnie nie ma się poczucia, że jest się pod siatką, bo można ją wysoko zawiesić i jest pod nią przestrzeń, a sama siatka jest drobna, ale nie zatrzymuje powietrza ani światła, więc jest pod nią idealnie. Leżysz na hamaku i nic na Tobie nie siada, nie gryzie i nie brzęczy. Aż żałuję, że tyle lat bez niej spędzałam wakacje w lesie. Teraz może się zdarzyć, że spędzę noc na hamaku :)

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Sprawdziłam ją też w domu wieszając nad łóżkiem. Moskitiera tesa jest tak duża, że całe łóżko zakrywa i naprawdę fajnie się pod nią śpi. Jednak zobaczcie jak taka moskitiera ozdabia sypialnię. Teraz to już zdecydowanie pokój księżniczki.

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Jak zabezpieczyć dom przed owadami

Nie wyobrażam sobie życia bez moskitier. Ani w mieście, ani w lesie. Nienawidzę ugryzień komarów i wszędobylskich muszek, a w lesie całej masy ciem, które latają jak dzikie. U nas wszystkie okna i drzwi są zabezpieczone i nawet w upalne dni można spać z szeroko otwartymi oknami. Po co się męczyć, skoro można tak dobrze zabezpieczyć dom przed owadami? Życie staje się prostsze. 

 

Zobacz także inne Rady nie od porady

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.

Leave a Response

Simple Share Buttons