Jak co sezon inspiruję Was metamorfozą balkonu. Te nasze małe balkony w bloku nie dają nam wiele możliwości działania, ale ja się nie poddaję i staram się Wam pokazywać, że owszem mały balkon to wyzwanie, ale zawsze można coś wykombinować, aby było ładnie, funkcjonalnie i było miejsce na pranie :) W tym roku całkiem przypadkiem znalazłam balkon do odmiany, bo wpadłam do koleżanki na kawę i bach pokazała mi balkon. Od razu zapytałam, czy da mi wolną rękę i czy mogę zrobić jej tu małą rewolucję. Na moje szczęście zgodziła się, opowiedziała, czego potrzebuje, a ja mogłam zabrać się do pracy.
Na początku było tak!
Balkon po zimie wyglądał tak jak na zdjęciach powyżej. Ma wymiary 3m x 1,5m, czyli 4,5 m2 jest to balkon mały. Jest ustawny, w prostokącie co jest wielkim plusem. Między sąsiadami jest ścianka, co fajnie oddziela przestrzenie, bo każdy sobie w pranie nie zagląda. Właścicielka balkonu chciała mieć miejsce do siedzenia i wypicia kawki, miejsce na kwiaty i marzyła jej się kratka na nie, właśnie na ściance oddzielającej balkony. W tym domu mieszka kilkuletnia dziewczynka z rodzicami, dwa kotki i piesek. Projektując ten balkon, pomyślałam o każdym domowniku, niezależnie czy chodzi na dwóch, czy czterech łapach.
Metamorfoza balkonu w bloku
Asia, właścicielka posprzątała balkon i mogłam się zabrać za układanie podłogi od GUMI TARAS, która jest najlepszym i systemem układani podłogi panelowej. Sama posiadam tę podłogę od 5 lata, na balkonie mojej mamy układałam ją 3 lata temu. TUTAJ możecie poczytać, dlaczego warto kłaść GUMI TARAS.
A tak pokrótce:
- jest to system, który da się dopasować bez docinania (tu zobacz kalkulator GUMI TARAS)
- do ułożenia podłogi nie są potrzebne żadne narzędzia, tylko własne ręce
- układać GUMI można na betonową wylewkę, kafelki, kostkę brukową
- pod deskami można ułożyć kable zasilające
- podłogi nie trzeba przykręcać do tarasu
- ułożysz ją w jedno popołudnie
W kalkulatorze GUMI TARAS zaplanowałam ułożenie desek i na podstawie tej specyfikacji złożyłam zamówienie. Dzięki temu planowi wiedziałam też jak dokładnie układać deski. Zrobiłam to w 2 godziny z przerwą na kawę.
Koniecznie zobacz też film z metamorfozy balkonu w bloku
Nie zapomnij też subskrybować mojego kanału
Trejaż na balkon
Trejaż, pergola, kratka. Jak zwał tak zwał, konstrukcja do wyeksponowania roślin. Podjęłam się przygotowania takowej konstrukcji, na ściance balkonowej. Na początek ją odmalowałam farba akrylową, aby ujednolicić jej kolor. Następnie zamontowałam kantówki na metalowym stelażu zastanej ścianki. Użyłam tu wkrętów samowiercących do metalu, aby po pierwsze przez ten metal się przewiercić, a po drugie, żebym była pewna, że konstrukcja będzie się doskonale trzymać. Było trochę wiercenia i dociskania, ale dałam radę.
Do ta przymocowanych w pionie kantówek, przykręciłam deski 7cm szerokie, które stworzyły kratkę. Zaczęłam montaż od środka, ponieważ tu było niezbyt estetyczne łączenie płyt na ściance. Jedna deska ukryła ten feler. Od niej mierzyłam odległości w górę i w dół, mocując kolejne deski.
Całość pomalowałam olejem od GUMI TARAS i nadałam trejażowi kolor dokładnie taki jak ma podłoga.
Dekoracja balkonu
Teraz ta najfajniejsza część. Aranżacja!!! Pod kratką stanęły donice od GUMI TARAS, w które właścicielka posadziła rośliny. Na kratce powiesiłam korytka z pelargonią i komarzycą.
Po drugiej stronie balkonu zawiesiłam firankę (tę najtańszą z IKEA) i girlandę światełek. Na podłodze ustawiłam fantastyczne skrzynki od GUMI TARAS i nakryłam je poduchami. Skrzynki pomieszczą odżywki do roślin, konewki i inne balkonowe szpargały, które od teraz nie będą stały już na wierzchu.
Jest też piękny dębowy stoliczek do picia porannej kawki i oczywiście legowiska dla czworonożnych domowników. Wszystko to również jest od GUMI.
A na koniec jeszcze duża, wygodna pufa dla dziewczynki, która tu mieszka. Wiem, że ta wodoodporna poducha wędruje często też do jej pokoju.
Jeszcze małe przed i po bo chyba robi spore wrażenie.
Marka GUMI TARAS jest przyjazna środowisku!
Deski pozyskiwane są z (krótkich elementów – które wcześniej trafiały do spalenia) powstającej przy produkcji dużych i długich desek jesionowych. Modyfikacja termiczna sprawia, że można ponownie wykorzystać deski, które ze względu na kolorystykę nie mogłyby trafić do sprzedaży jako np. materiał podłogowy. Łączniki natomiast od samego początku powstają wyłącznie z materiału recyklingowanego i nadają się do ponownej obróbki – odzysku. Do wykończenia powierzchni stosowany jest również neutralny olej wodny.
Od tego sezonu wprowadzone zostały opakowania 100% No Plastic, które będą znacznie mniejszym obciążeniem dla środowiska niż dotychczasowy system pakowania desek. Deski pakowane są w kartony, a gumowe łączniki w torby papierowe. Wszystko można ponownie wykorzystać, albo przetworzyć.
BRAWO! To mnie jeszcze bardziej przekonuje do tej marki.
Metamorfoza balkonu w bloku była przeprowadzona pod czujnym okiem zwierzaków, więc nie było szansy na jakieś uchybienia. Musiałam być bardzo drobiazgowa w pracy, bo cały czas ktoś mnie czujnie obserował, zaglądał i odwiedzał. Chyba też wiem, kto najczęściej będzie też korzystał z uroków tego odmienionego balkonu. Ten pokój na dworze jest teraz wygodnie i praktycznie urządzony i można na niego wyjść bosą stopą w słoneczny dzień. Drewno jest bardzo ciepłym materiałem w odbiorze i dlatego robi najlepszą robotę na balkonach i tarasach. Mam nadzieję, że metamorfoza balkonu w bloku Wam się podobało i zainspirujecie się do tworzenia własnych azyli balkonowych.
Wpis przygotowany przy współpracy z marką Gumi Taras