drewniane diymeblowe diy

Jak zrobić stół na taras? – najlepsza instrukcja krok po kroku

stół na taras

Ten projekt czekał na realizację dwa lata. Czasami myślałam, że może po prostu kupię stół na taras, a jak zaczynałam szukać czegoś, co by mi się podobało to, albo cena była zaporowa, albo wymiary były zbyt małe. Wyposażona ostatnio przez Bosch w narzędzia postanowiłam, że stół będzie pierwszą rzecz, jaką zrobię. Przemyślałam konstrukcję mebla i wybrałam się na zakupy do marketu budowlanego po drewno. Zabrałam się do pracy i tak w 5 godzin powstał stół na taras.

03Przerywnik

Jak zrobić stół na taras?

Mój stół ma wymiary 155x100x75

Materiały:

– Kantówka na nogi 4 szt. o wymiarach 6x6x73

– Deski na blat 7 szt. o wymiarach 14x2x155

– Deski na opaski dookoła stołu 2 szt. – wym. 6x2x90, 2 szt. – wym. 6x2x141

– Listewka 2 szt. 4,5x2x86

– Wkręty

– Biała farba akrylowa, wałek i kuweta

Narzędzia:

– Akumulatorowa wyrzynarka Bosch PST 18 LI

– Akumulatorowa szlifierka uniwersalna Bosch PSM 18 LI

– Akumulatorowa wkrętarkę Bosch IXOPrzerywnik1

Zaczęłam od wypróbowania wyrzynarki i po kolei docięłam wszystkie elementy.

2

Przygotowując się do pracy, tradycyjnie wyciągnęłam przedłużacz. Mocno się uśmiałam z siebie, że nie będzie mi do niczego potrzebny, bo narzędzia Bosch są akumulatorowe. To jest wielki plus tych urządzeń. Jak rozładowałam baterię w wyrzynarce, to przełożyłam naładowany akumulator z innego urządzenia. Dzięki temu w 5 godzin złożyłam stół razem z malowaniem. 

3

Po cięciu wszystkie krawędzie wygładziłam “żelazkiem”. Tak nazwałam szlifierkę, bo swoim kształtem przypomina to domowe urządzenie. Chorowałam na nią od dawna. Teraz nie mogę się nią nacieszyć.

4

Każdy element pomalowałam farbą akrylową jeszcze przed złożeniem, aby wszystkie części stołu były dobrze pomalowane i zabezpieczone przed wilgocią. Stół będzie przecież stał na dworze.

5

Składanie stołu zaczęłam od połączenia nóg (kantówek) z opaską (deską o długości 141 cm). 

6

Nigdy nie miałam jeszcze wkrętarki. Do tej pory szalałam ze śrubokrętem albo radziłam sobie wiertarką, co mi średnio wychodziło. Po warsztatach z Boschem wkrętarka śniła mi się po nocach. Teraz ją mam i nikomu nie oddam, bo bardzo mi ułatwia pracę. W końcu nie muszę się tak fizycznie męczyć przy majsterkowaniu.

7

Łączę krótszą opaską nogi stołu. 

8

Tak wygląda konstrukcja do tej pory. Trochę jest zachodu, aby wszędzie były kąty proste. Ja sprawdzam zawsze przekątną. Jeżeli z dwóch stron przekątna będzie taka sama, to znaczy, że masz kąty proste. 

9

Myśląc o konstrukcji stołu, zależało mi, aby mebel był bardzo stabilny. Dlatego dokładne docięcie listewki (2 szt. 4,5x2x86) jest bardzo istotne. Ja przycięłam ją idealnie, bo na lekkim wcisku weszła zaraz za nogami. To dodatkowo umocniło stół.

10

Kolejny krok to ułożenie desek na blat. Z każdej strony musi wystawać odpowiednia ilość centymetrów, więc chwilkę trzeba na to poświęcić. Ja zdecydowałam się na niewielkie odstępy między deskami. 

11

Od dołu stołu przykręcałam każdą deskę po kolei do wąskiej listewki, którą wcisnęłam między opaskę. Tu jest potrzebna pomoc drugiej osoby, która od góry dociśnie nam deskę, aby ta nam nie podeszła do góry przy wkręcaniu.

12

Ostatnie mocowanie to zastosowanie kątownika do przymocowania na stałe blatu do dolnej części stołu.

13

Na końcu jeszcze malowanie całości. 

14

W końcu mam stół odpowiednich rozmiarów do biesiadowania przy grillu.

04

05

0

01

Przy tak dużym stole zmieści się 10 osób. Będziemy mogli grać rodzinnie w gry plansze, popracować, postawić kwiatki i kilkanaście talerzy zmieści się do jedzenia. Jestem bardzo dumna z tego projektu. Będę się cieszyć tym stołem cało lato.

Przerywnik

Wpis powstał przy współpracy z marką Bosch i portalem Wkręceni w dom.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons