Bez kategorii

Czym jest sugru i jak może Ci pomóc w czasie domowych awarii

Czym jest sugru

Czasami w domu jest awaria za awarią. Nawet jest to pojęcie nazywane jako “Prawo serii”. Psuje się jedna rzecz, potem kolejna, a nam się wydaje, że wszystko się wali na głowę, bo po prostu nie jesteśmy w stanie sami czegoś naprawić i musimy wołać fachowców. Na tych z kolei trzeba czekać, a my się nie cierpliwi my. Dlatego warto poznać sugru – klej do formowania, który uratuje nie jedną awarię w domu, pomoże nam obejść się bez fachowców i załatwimy naprawę szybko sami.

Czym jest sugru

Czym jest sugru?

Sugru to klej formowalny, który po stwardnieniu zamienia się w gumę silikonową.  Masz 30 minut na uformowanie, a po 24 godzinach sugru twardnieje, ale co ciekawe nadal jest elastyczny. Nadaje się do izolacji elektrycznej, jest wodoodporny, znosi wysokie temp. (-50°C / 180°C), niegroźne mu promieniowanie UV czy wstrząsy, można nawet go myć w zmywarce.

Nie jest to zwykły klej, a coś zdecydowanie więcej. Przez to, że można go formować jak plastelinę, nadawać mu własne kształty, dopasować do budowy przedmiotu, który chcemy naprawić. Ma uniwersalne zastosowanie, bo może mieć kontakt z energią elektryczną, wodą, mrozem i ciepłem. Dzięki nie mu samodzielnie można poradzić sobie z naprawą, majsterkowaniem, montowaniem i łączeniem z wieloma materiałami. Na dodatek sugru występuję w wielu kolorach, więc można coś naprawić i dopasować kolor, aby sugru nie rzucało się w oczy i było estetyczne po naprawie domowego przedmiotu. Sugru kupicie TUTAJ.

 

Kilka zastosowań sugru, które przetestowałam w swoim domu.

 

Naprawienie uszczelki pralki

Do tej pory chyba nie było możliwe naprawienie uszczelki pralki. Jak pękła, trzeba było wymieniąć, bo żaden klej nie wytrzyma naciagania, temperatury oraz tak intensywnego używania. Sugru nie ma z tym problemu. Dopasowuje się do kształtu, jest elestyczny, jak trzeba i wytrzymuje pranie.

 

Naprawa kabla

Kabel od słuchawek, ładowarki itd. często ulega uszkodzeniu przy wtyczce. Zwykła izolacja zabezpieczy nas przed prądem, ale kabel nadal będzie pękał i się psuł. Sugru nie dość, że ładnie zaizoluje, to nie dopuści do dalszego psucia się kabla, bo jest elastyczny i pozwala dalej na komfortowe użytkowanie.

Czym jest sugru

 

Uratowanie kranu ogrodowego

Niestety kran zewnętrzny nie wytrzymuje mrozów i popekał mi, a co za tym idzie, woda nie leje się tylko z kranu, ale także bokami. Trochę sugru i kłopot mam z głowy. Nie potrzebowałam robić wymiany kranu, ani też fachowca!

 

Stukający błotnik w rowerze

Oooo ten błotnik bardzo mnie denerwował. Ciężko się jeździło przy wiecznym stukocie zderzaka o ramę roweru. Dwie kulki sugru skutecznie zablokowały błotnik w jednym miejscu i teraz można delektować się wycieczkami rowerowymi.

 

Odbojnik na ścianie

Zbyt zamaszyste otwieranie drzwi do łazienki, kończyło się porządnym uderzeniem o ścianę. Po pierwsze był hałas, po drugie ściana była poobijana. Nie mogłam zrobić odobjnika na podłodze, ponieważ to wąski korytarz i ten by tylko przeszkadzał. Uformowałam sugru, które zamieniło się w niewielki punkt na ścianie – na dodatek w jej kolorze i jest prawie niewidoczny, a doskonale amortyzuje drzwi i zabezpiecza ścianę przed obiciami.

 

Pęknięty wąż ogrodowy

Wąż potrafi się złamać, a szkoda wymieniać cały, czy obcinać do tego miejsca. Tu też świetnie spisze się sugru, który zabezpieczy nam niekontrolowane wycieki z węża ogrodowego.

Czym jest sugru

 

Popękany brodzik prysznicowy

Wymiana brodzika to spory koszt i na dodatek demolka w łazience. Mój na działce popękał i już o mały włos chciałam go wymieniać, bo silikon łazienkowy nie dawał sobie rady. Szybko mi odchodził podczas chodzenia po nim. Sugru doskonale zamaskowało i uszczelniło drobne pęknięcia. Na dodatek ma też właściwości antypoślizgowe i chyba dorobię więcej takich kropek z sugru. :)

 

Pęknięty materac

O ile materac można zakleić łatką, tak są miejsca na łączeniach, gdzie to niestety się nie udaje. Materac do pływania, który chciałam już wyrzucić, naprawiłam sugru. Nadal bedzie nam służył.

Czym jest sugru

 

Pęknięta podeszwa butów

Ulubione buty mojego syna na rower wyczynowy niestety zaczęły mu przeciekać, bo podeszwa była już mocno zużyta. Pomyślałam, a spróbuję je usczelnić sugru. Udało się! Buty nadal są najlepsze do sportu.

 

Naprawienie słuchawki prysznicowej

Czasami popełnisz błąd i musisz za niego zapłacić. Przy robieniu łazienki zabudowana została wanna i niestety teraz bez zburzenia obudowy i wyjęcia wanny nie można dostać się do końcówki wężyka od słuchawki prysznicowej, a co za tym idzie go wymienić. Ten zaczął już przeciekać. Użyłam sugru, aby wężyk uszczelnić i też zabezpieczyć przed dalszym pękaniem. Nic nie cieknie, a moja łazienka uratowana.

 

Antypoślizgi deski do krojenia

To zmora każdej Pani domu. Kroisz coś, a deska do krojenia odjeżdża z każdym ruchem, a jak rozbijasz mięso, to robi to jeszcze w podskokach. Żadne naklejki silikonowe się nie sprawdzają, bo odchodzą po pierwszym myciu. Zrobiłam z sugru 4 kropki i po przyklejeniu na rogach deski ta się nie rusza i duzo lepiej pracuje się w kuchni.

Czym jest sugru

Mam nadzieję, że trochę Wam przybliżyłam temat tego niesamowitego kleju i już wiecie, czym jest Sugru. Kupicie go w sklepie tesa®, a myślę, że warto mieć go w domu, bo nigdy nie wiadomo, kiedy Wam się może porzydać. 

A może Wy macie jeszcze pomysły jak zastosować Sugru w domu i ogrodzie? Dajcie znać w komentarzach.

 

Zobacz inne pomysły z tesa®

Wpis przygotowany we współpracy z tesa®

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons