Rady nie od parady

Do czego przydaje się silikon w domu i jak zrobić ładną fugę?

silikon w domu

Prawie w każdym domu znajdzie się miejsce, które zostało uszczelnione, spoinowane czy fugowane silikonem. Kiedyś ten produkt znany był tylko profesjonalistom i majstrom. Dzisiaj jest przeznaczony dla nas, zwykłych użytkowników, a nawet laików. Za każdym razem kiedy jestem w markecie budowlanym to widzę ludzi, którzy stoją przed półkami z silikonami i akrylami. Czytają etykiety, wybierają silikon, patrzą do czego jest przeznaczony i w jakim pomieszczeniu można go użyć. Szczerze mówiąc, można się w tym pogubić. Opisy produktów są skomplikowane i często niezbyt zrozumiałe dla amatora. Pierwsze łączenia silikonem przerażają. Każdy się zastanawia jak to wykonać, czy wyjdzie dobrze i czy zabezpieczy dobrze powierzchnię, którą chcemy uszczelnić. A wystarczy poznać trik, który ułatwia nakładanie silikonu i wykonanie gładkiej fugi. Opowiem Wam, do czego przydaje się silikon w domu i jak zrobić piękną fugę.

silikon w domu

Do czego przydaje się silikon w domu?

Silikon to masa klejąco-uszczelniająca, uszczelniacz do miejsc wilgotnych i narażonych na kontakt z wodą. Silikony dzielimy na neutralne i kwaśne (octowe), a różnią się one sposobem utwardzania masy silikonowej, jej właściwościami i przeznaczeniem.

Silikon uniwersalny

BOSTIK PERFECT SEAL UNIWERSALNY SILIKON – uniwersalny uszczelniacz silikonowy, który można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, do uszczelniania wokół okien, drzwi, ścian oraz rozmaitych instalacji. Jest trwały i odporny na promieniowanie UV. Ma znikomy zapach, jest odporny na wodę, grzyby i pleśnie oraz detergenty. Jest też trwale elastyczny, dzięki czemu tworzy szczelną i wytrzymałą fugę.

Podłoża, które można silikonować to: drewno i materiały drewnopochodne (np. płyty meblowe), ceramika, terakota, gres, emalia, szkło.  Występuje w dwóch kolorach: białym i transparentnym.

silikon w domu

Silikon Perfekcyjna Kuchnia

BOSTIK PERFECT SEAL KUCHNIA SILIKON NEUTRALNY BIAŁY – to jednoskładnikowy, trwale elastyczny silikonowy uszczelniacz z neutralnym systemem utwardzania, przeznaczony do pomieszczeń użyteczności spożywczej (kuchnie, restauracje, chłodnie, spiżarnie, itd.). Zaprojektowany do kontaktu z żywnością został gruntownie przebadany pod kątem bezpieczeństwa dla zdrowia i uzyskał certyfikat ISEGA (proszę, zwracajcie na to uwagę, kiedy wybieracie silikon do kuchni). Odporny na pleśnie i grzyby, promienie UV, ma znikomy zapach, jest niekurczliwy i tworzy szczelną i wytrzymałą fugę.

Przeznaczony do fugowania podłoży gładkich i porowatych, takich jak: szkło, lakierowane drewno, ceramika, stal, metal, beton, tynk i tym podobnych podłoży mineralnych, bardzo dobrze przyczepny do wielu tworzyw sztucznych (powoduje niskie naprężenia). Występuje w dwóch kolorach: białym i transparentnym.

Tym silikonem uszczelnicie miejsca wokół blatów, zlewów, mebli, listew oraz ścian.

silikon w domu

Silikon Perfekcyjna Łazienka

PERFECT SEAL ŁAZIENKA SILIKON NEUTRALNY – również jednoskładnikowy silikon, który trwale uszczelnia na bazie polisiloksanów z octanowym systemem utwardzania, przeznaczony do uszczelnień w pomieszczeniach łazienek i pomieszczeń sanitarnych. Jest bardzo odporny na pleśń i grzyby, zabezpiecza przed zaciekaniem wody, osadzaniem się brudu i rozwojem bakterii, a fuga jest elastyczna, szczelna i połyskliwa. Ma trwały kolor i połysk. Przeznaczony do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.

Idealny do dobrze przyczepnych powierzchni gładkich: szkła, ceramiki, porcelany, lakierowanego drewna, powierzchni szkliwionych, glazurowanych i emaliowanych. Odporny na działanie czynników atmosferycznych (promieniowanie UV, wilgoć, wahania temperatury). Występuje w dwóch kolorach: białym i transparentnym.

Uszczelnicie nim połączenia wokół blatów, zlewów, mebli, listew oraz ścian.

silikon w domu

Jak nakładać silikon?

Choć to może wydawać się trudne – wcale takie nie jest. Dobrze przygotować sobie do tego uniwersalną szpachelkę do silikonu i Bostik Perfect Seal Gładka Fuga. Z tymi dwoma produktami, każdy da sobie radę.

silikon w domu

Na początek dobrze wyczyść powierzchnię  Jeżeli jest stary silikon, to usuń go mechanicznie. Odtłuść powierzchnię myjąc ją np. wodą z płynem do naczyń i porządnie osusz. 

Pamiętaj, aby odciąć końcówkę kleju pod kątem 45º. To bardzo ważne, aby silikon ładnie wychodził z aplikatora i dobrze wypełniał szczelinę, którą uszczelniania. Nałóż tubę na pistolet do silikonu. 

Dokładnie wypełnij szczelinę silikonem, spryskaj Gładką Fugą, szpachelką Bostik zdejmij nadmiar masy. Ponownie popryskaj silikon Bostik Gładka Fuga i wyrównaj palcem. Masz na to do 15 minut, zanim masa się utwardzi. 

Naprawdę nie jest to trudne i jak się raz spróbuje to potem się będzie silikonować u siebie, u znajomych i rodziny, bo to po prostu fajna zabawa. Silikon w domu jest już koniecznością. Każdy powinien nim odpowiednio zabezpieczyć swój dom przed wodą i wilgocią.

 

Wpis przygotowany we współpracy z marką Bostik

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons