mieszkaniestyropianowe diy

Jak zrobić sztukaterie na ścianie? Mój salon został odmieniony

Jak zrobić sztukaterię

Jeżeli zastanawiacie się, jak zrobić sztukaterie na ścianie, to ja Wam dzisiaj trochę rozjaśnię ten temat. Od razu też dodam, że to jest naprawdę bardzo proste i można to wykonać samodzielnie, domowym sposobem. Sztukaterie w łatwy sposób potrafią odmienić wnętrze, nadać mu charakteru i elegancji, a ściana jest w subtelny sposób udekorowana. W moim salonie jedna ściana aż się prosiła o odmianę, a że żadne ramki i inne ozdoby ostatnio nie przypadają mi do gustu, to postawiłam na ozdobienie ściany ozdobnymi listwami. Zawsze mi się to podobało w amerykańskich wnętrzach, gdzie sztukaterie i ozdobne listwy królują od dawna. 

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterie na ścianie?

Tak wyglądała ściana przed. Wcześniej nie było kominka, więc lustro nad narożnikiem dobrze wyglądało. Kiedy w salonie pojawił się kominek – on stał się głównym punktem na tej ścianie. Do niego też chciałam dopasować sztukaterię i on wyznaczył przestrzenie, a także linie, które listwy po prostu przedłużyły. Teraz ta ściana jest pusta i nijaka, a przestrzeń źle zagospodarowana.

Przygotuj:

  • listwy dekoracyjne
  • klej montażowy z pistoletem
  • dalmierz laserowy lub miarę
  • piłę z korytkiem do wycinania
  • farbę do malowania ściany

Dalmierz laserowy

Aby zacząć wyklejać sztukaterię, należy porządnie i precyzyjnie wymierzyć ścianę, na której chcemy mieć dekory. Miałam okazję przy tej pracy wypróbować dalmierz laserowy Zamo III Bosch Home & Garden i powiem Wam, że to jest niesamowite ułatwienie pracować z takim urządzeniem. Mierzy ono bowiem długości, ale także może nam wymierzyć powierzchnię całej ściany. Dzięki temu z łatwością podzieliłam przestrzeń tak jak chciałam, wypoziomowałam listwy (dalmierz ma nakładkę z poziomicą i wyświetla linię na ścianie). No bajer!

Jak zrobić sztukaterię

Zamo III dalmierz laserowy można kupić w wersji podstawowej, ale także w zestawie z trzema akcesoriami: taśmą pomiarową, kołem pomiarowym i, wspomnianą już, poziomicą. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta, a pomiar jest bardzo precyzyjny. Urządzenie jest tak małe, że można je nosić w kieszeni.

Kiedy ściana jest wymierzona i mam zaplanowaną sztukaterię to zabieram się za jej przycinanie. Tu trzeba się zaopatrzyć w piłę z korytkiem do cięcia.

Na początek przyklejam listwy w poziomie, które są przedłużeniem gzymsu kominka. Nakładam klej montażowy i przyklejam do ściany dociskając, aż klej złapie.

Jeszcze dodatkowo przyklejam listwy taśmą, aby nic się nie przesunęło.

Jak zrobić sztukaterię

Kolejny etap to prostokąty ze sztukaterii. Tu, za pomocą korytka, ścinam listwę pod kątem 45°.

Tu do idealnego wymierzenia przydaje się dalmierz laserowy z nakładką z taśmą. Dzięki niej listwy docinam w różnych wymiarach.

Na listwy nakładam klej montażowy i wyklejam prostokąt. Narożniki idealnie się wpasowują. 

Jak zrobić sztukaterię

Trochę się bałam, że zgubię poziom i coś wyjdzie nierówno, ale Zamo III Bosch Home & Garden ma nakładkę z ruchomą poziomicą i po ustawieniu urządzenia na stoliczku i kilku książkach, na ścianie wyświetlała mi się czerwona linia i już nie było problemu z dokładnym przyklejeniem listew.

Jak zrobić sztukaterię

Na ścianie przykleiłam kolejne prostokąty.

Jak zrobić sztukaterię

Na koniec całą ścianę pomalowałam, ponieważ sztukateria miała inny odcień bieli, niż moja ściana. Malowanie ładnie wyrównało, a także wtopiły dekory w ścianę.

Jak zrobić sztukaterię

Zobacz także na filmie, jak zrobić sztukaterie na ścianie?

To teraz efekt po!

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Jak zrobić sztukaterię

Powiem Wam, że siedzę teraz przed tą ścianą i napatrzeć się nie mogę. Po pierwsze, jak zwykłe, listwy potrafią dodać uroku i odmienić ścianę nie zagracając jej, a tylko podkreślając przestrzeń. A po drugie, że mi to tak ładnie wyszło ;) Całość zrobiłam w jedno popołudnie, więc to nie wymaga dużo pracy i czasu. Można śmiało powiedzieć, że to idealny pomysł, jak chce się coś w łatwy i tani sposób zmienić we wnętrzu. Bardzo Wam polecam i namawiam do samodzielnego wykonania.

Mam dla Was też małą niespodziankę, bo chcę komuś podarować dalmierz laserowy Zamo III Bosch Home & Garden. Wypatrujcie zatem konkursu na Facebook Twoje DIY już za kilka dni.

Wpis przygotowany we współpracy z Bosch Home & Garden

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.

Leave a Response

Simple Share Buttons