Rady nie od parady

Jak odkamienić czajnik? | Twoje DIY #14

Jak odkamienić czajnik? Wydawałoby się, że każdy powinien znać tę metodę, a jednak wiem, że nadal nie jest to wiedza powszechna. Kiedyś koleżanka pożyczyła mi dzbanek do wody, którego potrzebowałam na większą imprezę. Był on w opłakanym stanie – cały w nalocie z kamienia. Gdy go oddawałam, znajoma pytała mnie, czy nie pomyliłam dzbanków. Nie, nie pomyliłam! Wystarczyło domowym sposobem pozbyć się kamienia. Większość używa do tego octu, ale ja go nie polecam – ze względu na zapach i na to, że wcale to nie daje idealnych efektów.

Jak odkamienić czajnik?przerywnik

To jak odkamienić czajnik?

Moja metoda wymaga tylko opakowania kwasku cytrynowego i gorącej wody w czajniku czy jakimkolwiek innym naczyniu, które należy odkamienić. Gorąca woda potęguje rozpuszczanie się kwasku cytrynowego i aktywuje jego działanie. Potem wystarczy wodę z kwaskiem zostawić na noc, następnego dnia wylać ją i wypłukać czajnik (ewentualnie jeszcze raz zagotować czystą wodę i się jej pozbyć). Zobaczcie zresztą na filmie – widać tam, że kwasek szybko zaczyna działać w gorącej wodzie.

 

przerywnik

Odkamienianie kwaskiem cytrynowym można robić w każdym czajniku, zarówno w tym elektrycznym, jak i zwykłym, który stawiamy na gazie czy płycie. 

Ważne jest też to, że kwasek cytrynowy:

 • nie wydziela brzydkich zapachów,
 • jest produktem spożywczym,
 • każdy praktycznie ma go w domu,
 • jest tani,
 • wystarczy dobrze wypłukać naczynie, aby się go pozbyć.

 

Co jeszcze można odkamienić kwaskiem cytrynowym?

Tak naprawdę z każdej powierzchni usuniemy kamień kwaskiem cytrynowym.

 1. Osad przy kranach wystarczy zmoczyć wodą i posypać kwaskiem, aby ten zaczął działać.
 2. Kamień na zlewie również wystarczy posypać kwaskiem i delikatnie zwilżyć wodą. 
 3. Końcówki kranów (tam, gdzie są takie małe siateczki) też lubią czyszczenie kwaskiem cytrynowym. Do kubka należy nalać ciepłej wody, wsypać porządną ilość kwasku i wstawić do niego końcówkę kranu. Jedna noc wystarczy, aby filtr kranu znowu był czysty.
 4. Odkamienianie toalety kwaskiem również daje lepsze efekty niż zalewanie go chlorem. Zalej toaletę wrzątkiem i wsyp 2–3 opakowania kwasku. Następnego dnia powinno być już po kłopocie.
 5. W ten sposób odkamienisz też pralkę i zmywarkę. Tu do czyszczenia tych sprzętów dodaję opakowanie sody oczyszczonej i wstawiam pranie lub zmywanie. Nie dość, że to oczyszcza z kamienia, to jeszcze pozbywamy się brzydkiego zapachu z tych urządzeń.
 6. Wazony, dzbanki, stare doniczki, które posiadają nalot – wszystko wystarczy zamoczyć w kwasku cytrynowym, a on już dokładnie je oczyści z niechcianego nalotu.

A może Wy znacie jeszcze inne zastosowania kwasku cytrynowego?

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons