drewniane diyogrodowe diy

Jak zrobić ogrodzenie działki płotem lamelowym?

Jak zrobić ogrodzenie działki

Przyszedł czas na postawienie płotu lamelowego na działce. Chcieliśmy w ten sposób osłonić się od sąsiadów, a także mieć możliwość zasadzić przy płocie np. bluszcz. Zrobiłam porządne rozeznanie i stanęło na ogrodzeniu jednej strony (30 metrów) właśnie panelami lamelowymi. Ich cena jest dość rozpięta – najtańsze panele można kupić za 35 zł (ale ich zdecydowanie nie polecam), takie po 100 zł oraz takie po 200 zł oraz więcej. Można je kupić w każdym markecie budowlanym. Wybrałam panele za 109 zł, bo wydają się solidnie wykonane i są już od razu zaimpregnowane ciśnieniowo. Deski są ryflowane i heblowane, a ich kolor idealnie pasuje do domku letniskowego.

Jak zrobić ogrodzenie działki

Jak zrobić ogrodzenie działki płotem lamelowym?

Materiały:

 • płot lamelowy 180 cm x 180 cm
 • kantówka 4,5 cm x 4,5 cm
 • kotwie
 • wkręty
 • wkręty do dachu z podkładką
 • młotek 1,5 kg
 • poziomica
 • ukośnica z posuwem Ryobi® ONE+
 • wkrętarka Ryobi® ONE+
 • miara i ołówek
 • lakierobejca lub impregnat

Słupki kupiłam w tartaku, bo były o 17 zł tańsze niż w markecie budowlanym. Całą pracę zaczynam od wymierzenia długości słupka.

Ukośnicą sprytnie i szybko przycinam słupki do odpowiedniej długości. Jak działa ukośnica zobaczysz na filmie poniżej.

Słupki maluję lakierobejcą, a ich kolor dobrałam idealnie pod kolor panelu. 

Słupki schną, a w tym czasie wbijam kotwie w ziemię. Wbijam je za pomocą ciężkiego młotka i kawałka kantówki. Sprawdzam pion poziomicą.

Wbijam drugą kotew i na dwóch opieram kantówkę, dzięki której ustawię poziom obydwu kotwi.

Kolejny krok to postawienie kantówek w pionie.

Każdą kantówkę przykręcam do kotwi wkrętami do dachu, ponieważ mają one podkładkę.

Dwa sposoby montowania panelu lamelowego do słupków:

1. Montaż do boku

Kiedy chcemy, aby słupki były widoczne – montujemy panele do boku kantówek.

2. Montaż paneli z przodu słupka

Kiedy nie chcemy, aby słupki były widoczne, a panele mają stworzyć jedną całość – panel przykręcamy z przodu słupka w jego połowie.

Kiedy mam ustawione słupki, możemy wypoziomować panel. Dobrze podłożyć sobie deski pod panel i w ten sposób potem montować.

Za każdym razem sprawdzam wypoziomowanie panelu.

Jak zrobić ogrodzenie działki

Dopiero potem można przykręcać panel do słupka.

Jak zrobić ogrodzenie działki

Teren mojej działki lekko się wznosi i panele muszą się stopniować.

Jak zrobić ogrodzenie działki

Koniecznie zobacz film ze stawiania płotu lamelowego!

Narzędzia Ryobi® ONE+

Ogrodzenie działki płotem lamelowym nie byłoby takie łatwe, gdyby nie elektronarzędzia. Mój zestaw od Ryobi® spisał się znakomicie, a dzięki niemu mogłam stworzyć dla Was ten wpis i tutorial.

Zawsze pytacie, jakich konkretnie narzędzi używam, a więc: ukośnica z posuwem Ryobi® ONE+ – model: R18MS216, polecam Wam również EMS190DCL, który w sklepie narzędzia.pl kupicie taniej, ponieważ produkt objęty jest kodem rabatowym, a wkrętarka to Ryobi® ONE+ – model: R18DD3 również dostępna w sklepie narzędzia.pl.

Dla mnie najważniejsze jest to, że narzędzia Ryobi® ONE+ są łatwe w obsłudze, a co najważniejsze nie wymagają kabli, co ułatwiło mi pracę na działce. Wszystkie te narzędzia pracują na jednym akumulatorze, co daje wiele korzyści. Szczególnie jak jedna bateria się wyładuje, mogę ją przełożyć z innego urządzenia i pracować dalej. Ryobi® posiada ponad 100 narzędzi z systemu ONE+ i stale je poszerza. Liczę na to, że większość zgromadzę, aby robić dla Was coraz lepsze projekty “zrób to sam”.

Jak zrobić ogrodzenie działki

Jak zrobić ogrodzenie działki

Jak zrobić ogrodzenie działki

Jak zrobić ogrodzenie działki

Jak zrobić ogrodzenie działki

Jak zrobić ogrodzenie działki

Jeżeli zastanawiacie się, jak zrobić ogrodzenie działki płotem lamelowym to mój tutorial powinien Wam pomóc rozwiać wszelkie wątpliwości i nie bójcie się zrobić tego samemu. To naprawdę łatwa sprawa, a zaoszczędzicie sporo na „majstrach”. 30 metrów płotu lamelowego kosztowało 2100 zł. 

16 paneli x 109 zł = 1744 zł

17 kantówek x 8 zł= 136 zł

17 kotwi x 12 zł = 204 zł

wkręty = 20 zł

Efekt jest niesamowity, a na tle zieleni ogrodu płot wygląda znakomicie, a co najważniejsze daje pewien rodzaj intymności. Drewno doskonale pasuje do domku letniskowego, pergoli nad bramą oraz drewnianych obrzeży w ogrodzie. Teraz jeszcze czeka mnie przesadzenie większych roślin pod płot, aby tu też zrobiło się ładnie i zielono. 

Wpis przygotowany we współpracy z marką Ryobi®

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons