dekoracyjne diymeblowe diyogrodowe diy

Jak urządzić nowoczesny balkon?

Jak urządzić nowoczesny balkon? To pierwszy wpis z mojego nowego mieszkania, a otwieram ten cykl balkonem, bo chociaż nie planowałam go w tym roku w ogóle urządzać, to urządził się pierwszy :) Przypadek? Nie sądzę. Najpierw trafiłam na idealne meble w promocji, a potem już poszło. Skrzynki na kwiatki miałam, latarenki, dywan, poduszki miałam, kupiłam tylko kwiatki i dwa drzewka. Przesadziłam całość i gotowe. I niczego nie żałuję. Za to się zachwycam, jak kwiaty odmieniły to miejsce.

nowoczesny balkon

Zalety balkonu

Największa zaleta to widok z 6 piętra i wielkość balkonu. Jak tylko zobaczyłam balkon i widok, powiedziałam-Biorę to mieszkanie :) Oczywiście wnętrze też mi w 98% pasowało, ale balkon i tak przechyliłby na korzyść moją decyzję. Balkon jest industrialny, czyli łączy szkło, metal i szare płytki-cechy charakterystyczne dla tego stylu. Szkło na barierkach optycznie jeszcze bardziej powiększa przestrzeń i powierzchnię balkonu, a wynosi ona jakieś 4,5 m2. Jednak stojąc na balkonie, ma się naprawdę wrażenie na 7-8 m2. Na takim surowym balkonie można w zasadzie zrobić każdą aranżację, od boho, poprzez sielsko-anielsko do surowej, a nawet chłodnej nowoczesności.

nowoczesny balkon

nowoczesny balkon

Wady balkonu

Balkon jest niestety niezadaszony. Po pierwsze słońce jak świeci to praży – na szczęście tylko do 12-13, ale gorszy jest deszcz, a czasami jakiś gołąbek. Balkon bez zadaszenia trzeba urządzić tak, aby szybko i sprawnie można było zabezpieczyć np. poduszki z mebli czy rośliny, które nadmiernego deszcze nie lubią. Najlepiej posadzić takie rośliny, które z deszczem sobie po prostu radzą, ale o tym za chwilę.

nowoczesny balkon

Jak urządzić balkon?

Przede wszystkim po swojemu. Ustawiłam meble po dwóch bokach, dzięki temu trochę osłaniają mnie od sąsiadów, ale też można wygodnie usiąść raz po jednej, raz po drugiej stronie, wypić kawę czy zimną lemoniadę. Ograniczyłam się do małego dywanika, bo jak duży zmoknie to więcej suszenia niż to warte. Oprócz poduszek, które potencjalnie są w tkaninie odpornej na deszcz, reszta jest dedykowana na zewnątrz. Co oznacza, że może spokojnie stać i moknąć jak przyjdzie deszcz. Absolutnie nie zamierzam wszystkiego zwijać z tej okazji. Przy zadaszonych balkonach można się pokusić o elementy, które moknąć nie powinny. Balkony bez zadaszenia warto urządzić funkcjonalnie, aby mieć jak najmniej pracy w sezonie.

Jakie roślin na nowoczesny balkon?

Dla mnie królową balkonów jest pelargonia. Z nią można robić cudne kompozycje. Kupić pelargonie rabatowe, kiedy kwiaty tworzą piękne kwiatowe kule, a sam kwiat dumnie ciągnie do słońca, czy pelargonie zwisające, czy nawet pół zwisające. Dzięki temu w zależności, czy sadzimy w donicach czy w wiszących korytkach kwiaty mogą się inaczej prezentować. A dlaczego wybieram pelargonię? Kwitnie cały czas do późnej jesieni. Nie straszne im całodzienne słońce czy nawet ciężkie ulewy. Łatwa jest w pielęgnacji, nie potrzebuje specjalnego traktowania, a zawsze pięknie kwitnie. Doskonale prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami.

W tym roku korytka kwiatowe mam na podłodze, więc pelargonia rabatowa została posadzona z mezo i z tojeścią. Są to rośliny zadarniające, nisko rosnące, więc doskonale wypełniają przestrzeń między pelargoniami, a ich zieleń się różni, więc kompozycja w korytkach jest ciekawa. Jak tojeść i mezo się rozrosną, to będą się wylewać ze skrzynek. Będzie to piękny widok. Mezo kwitnie, więc już czekam na czerwone kwiatki.

nowoczesny balkon

Oprócz pelargoni, mezo i tojeści mam też dwie wierzby hakuro, bo zależało mi na przełamaniu wysokości roślin poza barierki balkonu. Teraz wierzby mają małe korony, ale jak się rozrosną (a można, a nawet trzeba formować je w kule), to będą piękną ozdobą. Lubią słońce, deszcz im nie przeszkadza, więc będą miały dobre warunki do rozrastania się. Jednak wierzby są na dość długim pniu, więc do doniczki dosadziłam bluszcz hederę, który oplotłam wzdłuż wierzby, a ten będzie się po niej piąć do góry. Mam też jedną hortensję bukietową w doniczce, bo tak pięknie patrzyła na mnie w ogrodniczym, że musiałam ją zabrać do domu. Pod koniec lata przeniosę ją do ogrodu. Na razie będzie zdobić balkon.

Jest idealnie na tym balkonie!

Dla mnie balkon to kolejny pokój czy przedłużenie salonu. Koniecznie zobacz inne balkonowe wpisy. To miejsce, gdzie w ciągu dnia i wieczorem mogę wyjść, pooddychać świeżym powietrzem, zrelaksować się, popatrzeć przed siebie, ale też przestrzeń dla roślin, które kocham jak mało kto. Sama pielęgnacja roślin jest dla mnie relaksem, a obserwowanie jak kolejne kwiatki czy listki puszczają, napawa dumą. Pelargonie wybrałam w moim ulubionym, różowym kolorze. Kwiaty odmieniły ten nowoczesny balkon Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda balkon wieczorem, koniecznie zaglądaj na mój Instagram @twojediy.

 

Projekt powstał w ramach kampanii unijnej Europe in Bloom, wspieranej przez Pelargonium for Europe

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons