ogrodowe diyRady nie od parady

Jak założyć trawnik? Ogrodowe rewolucje

W Stanach Zjednoczonych trawnik podnosi wartość nieruchomości, a jeden sąsiad, który nie ma tej trawy, powoduje, że okolica jest mało atrakcyjna. Zadbany trawnik daje gwarancję dzielnicy dobrej do mieszkania i wychowywania dzieci oraz spokojnego życia. U nas jeszcze ten zwyczaj nie jest zbyt mocno zakorzeniony, ale kiedy mamy się dokądś wprowadzić i spędzać kawał życia, to na pewno zwracamy uwagę na to, czy podwórka innych są zadbane. Przyszedł i na mnie czas, aby zadbać o własne podwórko i doprowadzić działkę w lesie do porządku. Od razu wiedziałam, że nie będzie to łatwe zadanie, ale dostałam ogromne wsparcie od Ziemovita, który postanowił pomóc mi odmienić mój leśny ogród nie do poznania. Jak założyć trawnik? Już pokazuję. :)

Jak założyć trawnik

Jak założyć trawnik?

Niestety wiele osób popełnia liczne błędy przy zakładaniu trawnika. Wydaje im się, że trzeba tylko sypnąć nasiona na grunt i to wystarczy. Tak, wystarczy na jeden sezon, ale następnej wiosny może nie być śladu po trawie lub będzie wiele braków. Ja skorzystałam z profesjonalnych porad znajomego ogrodnika z wieloletnim doświadczeniem, który przyjechał na działkę i powiedział, co trzeba zrobić, a teraz mogę się z Wami podzielić fachową wiedzą krok po kroku.

Przygotowanie gruntu pod trawnik

1. Wycinka drzew

Nie ma to zbyt wiele wspólnego z ostatnią ustawą rządzących, ale przygotowanie gruntu polega na tym, że pozbywamy się tych drzew, które są suche lub chore, bo gdy już będziemy mieć trawnik, trudno będzie je usunąć bez psucia naszej pracy.

Na mojej leśnej działce ustawa nie obowiązuje. Trzeba było jechać po leśnika i zaprosić go do siebie, a ten powiedział, które drzewa są chore, a które suche, i dał pozwolenie (na piśmie) na ich usunięcie. Trzeba było zamówić pilarza, który wyciął drzewa, i odpowiednio je położył (ze względu na płot i domek), aby nie narobić szkód. Potem leśniczy przyjechał przeliczyć, czy na pewno została wycięta odpowiednia ilość drzew, oraz dał asygnatę na posiadane drewno.

jak załozyc trawnik 2

2. Ściągnięcie mchu, pozbycie się chwastów

W lesie mieliśmy mnóstwo mchu. Nie było innej rady, jak go ściągnąć grabiami i po prostu wywieźć. Mech to paskudny przeciwnik ładnego trawnika. Można z mchem walczyć, ale o tym w innym poście. Jeżeli ziemia jest zachwaszczona, to należy użyć środka na chwasty Chwastox, ale po tym trzeba odczekać 3–4 tygodnie, zanim zaczniemy działać dalej. Jednak warto to zrobić, aby potem nie walczyć, kiedy już będzie trawa. 

jak załozyc trawnik 3a

3. Przekopanie terenu

To nie jest wymysł, ale konieczność. Ziemię – nieważna, jaka ona by była – trzeba spulchnić na około 20 cm. Nie wystarczy narzucić nową ziemię na to, co mamy (jeden z najczęstszych błędów), bo ta pod spodem nie będzie przepuszczała wody. Najlepiej użyć do tego glebogryzarki. Wynajęliśmy taki sprzęt, ale u nas się nie sprawdził ze względu na korzenie sosen. Wszystko wkręcało się w urządzenie i nie dało się pracować. Nie pozostało nam nic innego (a w zasadzie Mariuszowi), jak wziąć szpadel i przekopać ręcznie 500 m² działki. Masakra, ale do zrobienia. Z glebogryzarką zajęłoby to jeden, góra dwa dni, a tak trwało to kilkanaście dni, bo mój mąż normalnie w tym czasie pracował. Można go za to podziwiać, bo wstawał 6 rano, jechał na 3 godziny, wracał, kąpał się, wkładał garnitur i szedł do pracy, a po niej znów na działkę.

jak załozyc trawnik 4

4. Usuwanie korzeni

Nasza leśna działka wymagała trochę więcej zachodu, bo należało usunąć wszystkie drobne korzenie sosen, które zostały naruszone przy przekopywaniu gruntu. Dlaczego to jest ważne? Za jakiś czas korzenie zaczęłyby wybijać na trawniku i go unosić. Dobra ziemia bardzo kusi korzenie drzew. Kilka takich kupek trzeba było się pozbyć i wybrać to wszystko ręcznie albo grabiąc teren.

jak załozyc trawnik 5

5. Wyrównywanie terenu

Po przekopaniu robi się nam istny armagedon na działce. Teraz można przystąpić do wyrównywania. Polega to na grabieniu i walcowaniu oraz zraszaniu terenu. Zdecydowanie nie wychodzi to za pierwszym razem. Po zwalcowaniu i podlaniu (mieliśmy szczęście, bo padało) wychodzą wszelkie nierówności. Wtedy znowu grabie w dłoń i zagrabiamy, walcujemy i podlewamy, aż będziemy zadowoleni z efektu. Mariusz robił to kilka razy, zanim udało mu się wyrównać teren.

jak załozyc trawnik 7

jak załozyc trawnik 8

jak załozyc trawnik 9

6. Odgrodzenie trawy

Trawa jest dość agresywna i lubi wchodzić tam, gdzie jej wcale nie chcemy. Aby tego uniknąć, zdecydowaliśmy się na stanowcze odgrodzenie trawy od innych nasadzeń. Ponieważ to działka leśna, zależało nam na jej naturalnym wyglądzie. Znaleźliśmy firmę, która wykonała na zamówienie kołki olchowe, odpowiednio zabezpieczone. To drewno chwilę nam posłuży. (Nie polecam Wam sosny. U nas niezabezpieczona palisada sosnowa wytrzymała 3 lata. Tu możecie zobaczyć, jak ją zrobiliśmy. Było to rozwiązanie tymczasowe i wtedy się sprawdziło). Ponieważ nie mamy murków przy płocie, położyliśmy wzdłuż siatki plastikowe obrzeże, które nie pozwoli, aby las do nas wszedł.

jak załozyc trawnik 12

jak załozyc trawnik 10

jak załozyc trawnik 11

jak załozyc trawnik 13

7. Nawadnianie

Jeżeli chcemy, aby ogród sam się podlewał, to odpowiedni czas na to jest po wstępnym przygotowaniu gruntu. My się na to zdecydowaliśmy, ale tej sprawie poświęcę osobny post.

Przygotowanie reszty ogrodu

Ponieważ robimy trawę na początku wiosny, jeszcze przed jej wysianiem polecam przygotować resztę ogrodu, aby potem już nie wchodzić na wschodzącą zieleń. Na początek spulchniliśmy ziemię między roślinami. Tuje zasililiśmy nawozem długodziałającym do nawożenia iglaków Ziemovit i podsypaliśmy nawóz przeciwko brązowieniu igieł Ziemovit. Wokół tuj została rozsypana ziemia do iglaków, a resztę roślin podsypaliśmy uniwersalnym granulowanym nawozem ogrodniczym i odkwaszonym torfem ogrodniczym. Dzięki temu już mamy zasilony ogród na wiosnę.

jak załozyc trawnik 14

jak załozyc trawnik 15

jak załozyc trawnik 16

jak załozyc trawnik 17

Układanie ścieżek

Dobrze zadbać o to, aby te najczęściej uczęszczane ścieżki były wyłożone np. kamieniem. My postawiliśmy na łupek ścieżkowy z Bułgarii – najpierw go rozłożyliśmy na działce, i pochodziliśmy wte i wewte, aby sprawdzić, czy jest wygodnie. Mariusz wjechał samochodem i na tych śladach ułożony został podjazd.

Kiedy już mamy ziemię, każdy kamień trzeba dokładnie dopasować, utwardzać pod nim ziemię i polewać wodą, aby się nie ruszał. Kamienie należy ułożyć równo z podłożem, aby potem łatwo poruszać się po nich kosiarką.

jak załozyc trawnik 21

jak załozyc trawnik 22

Ziemia pod trawnik

Tu słyszałam wiele rad i porad, skąd wziąć ziemię. Widziałam też ziemię, jaką nawozili sąsiedzi swoje leśne ogrody, i co się z nią działo z czasem.

Mam taki zwyczaj, że biorę do ręki ziemię, a potem ją wącham. Ktoś może pomyśleć, że wariatka ze mnie, ale tak jak wącham owoce w sklepie, aby wybrać te najbardziej dojrzałe, tak samo wyczuwam, czy ziemia się nadaje, czy nie. Jej kolor też ma znaczenie. Najłatwiej coś stwierdzić, gdy ziemia jest sucha. Mokra ziemia zawsze jest czarna i zawsze jakoś pachnie. Gorzej jest, gdy wyschnie.

Często ziemia kupowana z ogłoszeń w ogóle koło ziemi nie stała. Sami się nacięliśmy kilka lat temu, gdy kupowaliśmy wywrotkę ziemi, która z czasem zrobiła się jak popiół – nic na niej nie rosło. Tylko nawozy trzymały rośliny przy życiu. Tym razem postawiłam na ziemię od Ziemovita, która jest odpowiednia do trawników, ma właściwy odczyn pH, jest dobrze odżywiona wieloskładnikowym nawozem i doskonale absorbuje wilgoć. Koszt ziemi jest tym największym kosztem przy zakładaniu trawnika, więc szkoda by było przez zakup słabej ziemi nie wyhodować pięknego zielonego dywanu na lata. Nasz las wymagał najlepszej jakości.

Ziemię rozrzucamy na 5–10 cm grubości i grabimy, aby ją wyrównać oraz rozbić ewentualne grudy.

jak załozyc trawnik 19

jak załozyc trawnik 18

jak załozyc trawnik 20

jak załozyc trawnik 23

jak załozyc trawnik 24

jak załozyc trawnik 25

Sianie trawy
1. Walcowanie

Jeżeli ktoś myślał, że to już koniec walcowania, to bardzo mi przykro, ale znowu trzeba to zrobić kilka razy. Ziemia musi być dobrze ubita i wyrównana.

jak załozyc trawnik 26

2. Grabienie specjalnymi grabiami

Skończyliśmy na walcowaniu ziemi, ale przed sianiem trzeba ją znowu zagrabić. Tym razem trzeba mieć tzw. grabie siewne, które tylko wzruszą górną część podłoża.

jak załozyc trawnik 27

3. Rozsypywanie nasion

Powiem Wam, że przygotowanie gruntu i całej reszty trwało 3 tygodnie, a sianie trawy zajęło 3 godziny – już z walcowaniem i grabieniem. Sama przyjemność. 

Zdecydowaliśmy się na kompozycję nasion wytrzymały trawnik od Ziemowita. To trawa, która znosi zacienienie, ma szybką zdolność regeneracji, nadaje się na tereny mocno użytkowane i wykształca mocną, zwartą darń. To trawa doskonała do leśnego ogrodu.

Nasiona sypie się na krzyż na wilgotną glebę. 

jak załozyc trawnik 28

4. Grabienie i walcowanie

Zagrabiliśmy nasiona, aby zmieszać je z ziemią, i całość została znowu zwalcowana. 

jak załozyc trawnik 29

5. Podlewanie

Na koniec podlewamy całość, aby nasiona mogły spęcznieć. Ptaki też podobno nie lubią mokrych nasion, więc warto to zrobić od razu po wysypaniu trawy.

jak załozyc trawnik 30

Regularne nawadnianie

Po tych wszystkich pracach można powiedzieć, że już wszystko jest skończone i teraz trawa sama wyrośnie. Niestety nie ma tak dobrze! Aby nasiona spęczniały i zaczęły kiełkować, podłoże musi być cały czas wilgotne. Szczególnie trzeba o tym pamiętać w bardzo ciepłe dni, a te zbliżają się do nas wielkim krokami. Można się modlić o deszcz, aby ten nas wyręczył, ale nasz zaprzyjaźniony ogrodnik polecił nam zraszanie raz dziennie (gdy deszczu nie będzie). I rzeczywiście: po słonecznym dniu dokładnie widać, że ziemia szybko wysycha, więc to zasadne, aby sprawdzać podłoże i stosownie wtedy podlewać.

To teraz jeszcze na zakończenie kilka zdjęć przed i po.

jak załozyc trawnik 36

jak załozyc trawnik 38

jak załozyc trawnik 37

Jak założyć trawnik

jak załozyc trawnik 35

jak załozyc trawnik 34

Jak założyć trawnik

Jak założyć trawnik

Jak założyć trawnik

Jak założyć trawnik

Już teraz działka wygląda w naszych oczach jak milion dolarów. Dzięki pięknej drewnianej palisadzie mamy architekturę ogrodową, która urozmaica ogród, porządkuje jego części i pięknie wygląda w lesie.

Kolejny post będzie pokazywał etapy wzrostu trawy i jej pielęgnacji, a jeszcze jeden poświęcę samemu automatycznemu nawadnianiu ogrodu i systemowi zraszaczy.

 

Na koniec konkrety:

  • Prace nad tą częścią ogrodu trwały miesiąc (od wycinki drzew do wysiania trawy) i wykonywała je jedna dorosła osoba z niewielką pomocą nastolatka.
  • Zużyliśmy 10 ton ziemi na 500 m² trawnika. Korzystaliśmy z ziemi z worków marki Ziemovit.
  • Wyrzuciliśmy prawie 30 kg nasion trawy.
  • Wkopaliśmy na palisadę 1400 kołków drewnianych o dwóch wysokościach.
  • Dookoła działki zostało położone 90 m obrzeża plastikowego.

 

Koszty:

330 worków ziemi (po 50 l) – 3600 zł

30 kg nasion trawy – 600 zł

Paliki drewniane + dowóz – 1550 zł

Obrzeże plastikowe – 100 zł

Pilarz – 400 zł

Wynajem glebogryzarki na 3 doby (co się nie sprawdziło) – 300 zł

Kamień na ścieżki (z dowozem) – 950 zł

Razem – 7500 zł

 

przerywnik

Ogrodowe rewolucje zrobiliśmy przy współpracy z marką Ziemovit.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons