drewniane diyogrodowe diy

Jak zrobić kompostownik ogrodowy? – Bricomarché z pasji do… #7

kompostownik ogrodowy

Jak zrobić kompostownik ogrodowy?

Kompostownika ogrodowego brakowało w moim ogrodzie i bardzo mnie ucieszyło, że w końcu mogę go zrobić razem z Wieśkiem Skibą w kolejnym odcinku “z pasji do” dla Bricomarche po Sąsiedzku. Wiedziałam, jak ma kompostownik wyglądać i jaki ma być duży, nawet wiedziałam, gdzie go postawię w moim ogrodzie. Trzeba było tylko kilkudziesięciu desek i można zabierać się do pracy.

Jak zrobić kompostownik ogrodowy?

Cały tutorial dokładnie możecie zobaczyć na filmie, ale na początku zaimpregnujcie drewno. Każdy element malujemy osobno, aby po połączeniu wszystko było dobrze zabezpieczone. Kompostownik nie dość, że będzie stał na zewnątrz i będzie musiał opierać się warunkom atmosferycznym, owadom, sinizną, to na dodatek rozkład roślin, czy resztek, które będą do niego wrzucane.

Materiały:

  • 22 desek o długość 1m szerokość 8 cm
  • 12 sztuk desek o długości 80 cm szerokości 8cm
  • 4 kantówki 4×4 cm długie 60 cm 
  • 2 zawiasy meblowe
  • 2 listewki płaskie
  • sznurek
  • dwa haczyki kółka
  • dużo wkrętów
  • wkrętarka

kompostownik ogrodowy

Drewno przycięłam w markecie, więc już było łatwiej. Potem wystarczyło złożyć dwie ściany kompostownika, łącząc 2 kantówki z 6 deskami. Do dwóch ścianek dołączyć kolejne szczeble z desek i podstawa gotowa.

Złożenie wieka kompostownia było jeszcze łatwiejsze. Wystarczyło 10 desek z niewielkimi przerwami połączyć z dwoma listewkami. Uchwytami meblowymi wieko zamontowaliśmy do podstawy. Sznurek ogranicza opadnięcie klapy do tyłu, więc można spokojnie wrzucać odpady zielone z ogrodu, nie trzymając ją.

kompostownik ogrodowy

kompostownik ogrodowy

Korzystam z kompostownika ogrodowego od czerwca i super, że mogę do niego wyrzucać ściętą trawę i inne odpady zielone. Czasami też dorzucałam do niego resztki warzyw i owoców. Sama jestem ciekawa, jak to się wszystko przerobi. W razie gdyby opornie szło, to zawsze można użyć aktywator kompostownika. Preparat, który pomaga w rozkładzie i przyśpiesza go oraz pobudza rozwój pożytecznych mikroorganizmów w glebie, redukując przy tym nieprzyjemne zapachy. Kompostownik ustawiłam na tyłach działki, więc w nie przeszkadza, a wręcz ładnie się tam wkoponował.

Zobacz też inne wpisy ogrodowe!

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons