mieszkanieRady nie od parady

Remont przedpokoju w bloku i moje triki

Remont przedpokoju w bloku

U mnie wiosna i jesień to zawsze czas remontów. Pogoda wtedy jest idealna, bo przyjemnie jest pracować fizycznie, mamy dobrą temperaturę do wysychania farb i innych mas, a dodatkowo można spokojnie wietrzyć mieszkanie. Zabrałam się za remont przedpokoju w bloku, bo zawsze traktowałam go trochę po macoszemu. Kiedy przeprowadziliśmy się do obecnego mieszkania, zrobiliśmy przedpokój na pół gwizdka, bo już zwyczajnie zabrakło nam pieniędzy na jego wykończenie, a szczególnie na meble. W międzyczasie mieszkanie zaczęliśmy odmieniać i pozbywać się brązów i wenge. Wtedy też przedpokój, trochę przypadkiem, został odświeżony, ale nie pozbyłam się wtedy stiuku weneckiego z jednej ściany, który bardzo mnie męczył. Meble nadal były brązowe, a ja chciałam iść w jasne kolory, aby przedpokój przestał być mrocznym miejscem, a zaczął być wizytówką domu.

Remont przedpokoju w bloku

Remont przedpokoju w bloku

Stiuk wenecki położyłam sama i do dzisiaj pamiętam, ile pracy mnie to kosztowało i jak bardzo bolały mnie ręce. Zabarwiłam go na żółtawy kolor i, co tu dużo ukrywać, ten kolor wyszedł z mody, a nam wychodził już bokiem. Sam stiuk sprawdził się bardzo i jego powłoka była idealna do przedpokoju, bo wystarczyła mokra szmatka i ściana była czysta. Jeżeli ktoś z Was chce stiuk położyć u siebie – to ja bardzo polecam.

Remont przedpokoju w bloku

Remont przedpokoju w bloku

Jak pozbyć się stiuku weneckiego?

Bałam się, że pozbycie się stiuku weneckiego będzie wiązało się z jakimś ostrym kuciem ściany, a okazało się, że wystarczy ścianę zeszlifować (należy zeszlifować warstwy wosku), tak jak się to robi przy szlifowaniu gładzi. Był pył i było brudno, ale się udało.

Przede wszystkim u nas można zdjąć część ościeżnic i dzięki temu do szlifowania i malowania było łatwiej dojść. Zakleiliśmy drzwi, a także odcięliśmy część przedpokoju, aby tylko tam nabrudzić.

Remont przedpokoju w bloku

Szlifowanie stiuku zrobiliśmy grubą siatką 40. 

Remont przedpokoju w bloku

W przedpokoju było parę ubytków po uderzeniach i po meblach, ale z tym to sobie radzę od ręki – biorę gotową gładź Acryl-Putz i szpachelką pokrywam dziury. Jak gładź wyschła – przeszlifowałam ją siatką do gładzi. 

Remont przedpokoju w bloku

Przetarty stiuk i nową gładź trzeba zagruntować – tu od lat używam sprawdzonego gruntu polimerowego.

Remont przedpokoju w bloku

Kolejny krok to grunt Magnat pod farby ceramiczne i lateksowe. Tu już widać, że grunt jest biały i połowę żółtej ściany już fajnie przykrył.

Remont przedpokoju w bloku

Po tych zabiegach można w końcu malować. W przedpokoju musi być farba plamoodporna, bo tu najbardziej ściany są narażone na zabrudzenia. Magnat Ceramic Care nie dość, że jest plamoodporna, to jeszcze zapewnia redukcję formaldehydu, który występuje m.in. w klejach meblowych.

Innowacyjna receptura farby MAGNAT CERAMIC CARE zapewnia redukcję poziomu formaldehydu (nawet o 98%), mogącego występować w powietrzu wewnątrz pomieszczeń. Źródłem formaldehydu mogą być m.in. materiały budowlane, meble, panele podłogowe, dywany, wykładziny. 

Remont przedpokoju w bloku

Moc bieli

Kolejny raz przekonałam się, jaką moc ma biel. Stiuk wenecki słabo odbijał światło i korytarz był ciemny, a jedna żółta ściana sprawiała, że cały ten kąt był zażółcony. W przedpokoju w bloku, gdzie nie ma okna, białe ściany robią całą robotę i wynagradzają braki światła.

I przy bieli nie widać, że ściany są krzywe :)

Remont przedpokoju w bloku

Jeszcze popracowałam nad detalami. Drzwi wejściowe wykończyłam opaską drzwiową. Szukałam gotowej opaski, ale te mają 5-6 cm szerokości i nie zmieściłyby się przy ścianie. Kupiłam listewki, docięłam je, pomalowałam farbą akrylową i przykleiłam klejem elastycznym. Tego mi tu brakowało – zawsze te drzwi wydawały mi się niewykończone i taki łyse – teraz w końcu są dopracowane.

Zakryłam też dzwonek i bezpieczniki elektryczne drewnianą skrzynką pomalowaną na biało, której wycięłam tył i przykleiłam do ściany. Skrzynka otwiera się do góry i można swobodnie dostać się do bezpieczników, ale ich nie widać – taki tip!

Remont przedpokoju w bloku

Remont przedpokoju w bloku to wcale niełatwa sprawa. Przedpokój musi spełniać swoje funkcje – musi być miejsce na przechowywanie naszej odzieży i butów, ale powinien także witać gości. Najczęściej w przedpokoju brakuje światła, więc warto pomyśleć o jasnych kolorach, aby doświetlić to miejsce. Zadbanie o detale – ukrycie bezpieczników czy wykończenie drzwi – powoduje, że przedpokój nabiera charakteru i może stać się ładnym pomieszczeniem, przez który przechodzi się kilkanaście razy dziennie. 

W kolejnym wpisie pokażę Wam, jakie meble i dodatki wybrałam do przedpokoju.

 

Wpis przygotowany we współpracy z marką Magnat

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons