modne diyRady nie od parady

Jak wyczyścić buty z zamszu i nubuku? 9 domowych sposobów

Jesienna pogoda daje w kość naszym butom. W zasadzie u nas ciągle pada, i to nie tylko jesienią, więc albo zaczniemy rezygnować z butów, które są trudne do czyszczenia, albo poznamy kilka sposobów, jak wyczyścić buty wykonane z zamszu i nubuku. Te materiały pięknie wyglądają na butach, ale są w sumie jednymi z najtrudniejszych do wyczyszczenia. Zamszowych butów nie wrzucimy do pralki, aby pozbyć się plam, i nie zapastujemy, aby znowu odzyskały swój blask. Zdecydowanie nie zamierzam rezygnować z butów z tym charakterystycznym meszkiem. Na wszystko zawsze znajduje się trik – i teraz przedstawię Wam 9 domowych sposobów na czyszczenie butów z zamszu lub nubuku.

Jak wyczyścić buty z zamszu i nubuku?

1. Czyszczenie skórką od chleba

Zwalczania niewielkich, suchy zabrudzeń dokonujemy… skórką od chleba. Wiem, jak to brzmi, ale miękka część skórki doskonale nadaje się do pocierania delikatnego meszku na butach, a tym samym do wyciągania z nich zabrudzeń. Po zabiegu wystarczy otrzepać buty z okruchów chleba i gotowe.

 

2. Gumka do ścierania

Proste, a jakże skuteczne. Kiedy buty są pokopane, przydepnięte, ale suche – można działać z gumką do ścierania (musi być biała). Działa podobnie jak skórka chleba. Pocieramy delikatnie i odgarniamy startą gumkę. Pomaga na wszelkie zabrudzenia.

 

3. Szczoteczka do zębów

Kiedy buty nam przemokną i się zabrudzą, to na początku zostawiamy buty do swobodnego wysuszenia. Dopiero suche buty pocieramy delikatnie szczoteczką do zębów, pozbywając się zabrudzeń z miękkiego zamszu. Czyścimy zawsze z włosiem, a nie pod włos.

 

4. Chusteczki na mokro

Tak, tak, te chusteczki nie służą tylko do pup dziecięcych, ale całkiem skutecznie działają w różnych innych sytuacjach. O dziwo, zamszowe buty też je lubią! Suche buty wystarczy delikatnie przecierać chusteczkami, a większość plam powinna ustąpić, szczególnie te tłuste.

 

5. Soda oczyszczona

Ona działa cuda. Robimy papkę z mleka i sody oczyszczonej (na szklankę mleka dajemy łyżkę sody), a następnie ściereczką wcieramy ją delikatnie w zamszowe buty. Po wyschnięciu strzepujemy suchą sodę. Możemy sobie przy tym pomóc suchą szczoteczką do rąk.

 

6. Woda z octem 1:1

Tłuste plamy nie lubią wody z octem i dość dobrze po nich ustępują. Wystarczy wlać korek octu i korek wody, wymieszać i za pomocą szmatki delikatnie pocierać mieszanką buty. Następnie samą wodą przecieramy but, a następnie osuszamy suchą szmatką. Efekty są widoczne po wyschnięciu.

 

7. Czyszczenie talkiem

Przemoczone, brudne buty zamszowe można zasypać talkiem i delikatnie go przyklepać na materiale. Zostawiamy buty do wyschnięcia. Następnie otrzepujemy buty – możemy pomóc sobie delikatnie suchą szczoteczką, a nawet odkurzaczem, aby pozbyć się resztek talku.

Ten model butów kupisz tutaj.

 

8. Pilnik do paznokci

Kiedy but zamszowy nam się wyświeci, a meszek zniknie częściowo z ich powierzchni, wtedy bierzemy pilnik do paznokci. Pocieramy pilnikiem po gładkiej powierzchni, która po kilka przetarciach znowu będzie miała podniesione włoski. Naprawdę świetna sprawa.

 

9. Papier toaletowy 

Sól na zamszowych butach może się nam też zdarzyć – i co wtedy? Jak się jej pozbyć? Należy przygotować sobie wodę, papier toaletowy (złożone dwa kawałki) i gąbkę. Układamy na plamie z soli papier toaletowy i delikatnie moczymy go wodą. Zostawiamy papier na bucie do całkowitego wyschnięcia. Ściągamy sztywny papier, a soli już nie ma na bucie, bo papier ją wciągnął. Chyba nie ma lepszego sposobu na sól z butów. :)

 

 

Zobacz TUTAJ niesamowity prezent DIY!

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons