mieszkanieRady nie od parady

Malowanie tapety – co, jak i czy warto? Metamorfoza sypialni

Zabrałam się do odmiany mojej niewielkiej sypialni. Tu możesz podejrzeć <klik>, jak wyglądała przed remontem. Przede wszystkim chciałam zmienić kolorystykę pokoju. Amarant, szary i wenge musiał zniknąć. Jedną rzecz chciałam zostawić na ścianach – tapetę. Jednak jej kolor mi nie odpowiadał i postanowiłam ją po prostu przemalować. Przy okazji sprawdziłam, czy to się uda i jaki będzie efekt. Chociaż od lat ludziska malują tapety, więc dlaczego nie miałoby się udać? Teraz już wiem, czy takie malowanie tapety ma sens, i zaraz Wam wszystko powiem.

malowanie-tapety-1

Tapeta w sypialni jest tylko na połowie ściany i wypełnia wnękę, która jest podświetlana. Wiedziałam, że idę w biel, więc chciałam zachować wzór na tapecie, aby on przełamywał zbyt gładkie ściany. Tapeta ma bardzo ładny wzór, a tylko kolor mi nie odpowiadał, więc postanowiłam ją przemalować moją ulubioną Śnieżką Satynową. To bardzo gęsta farba, która daje taką ładną satynową powłokę, więc powinna doskonale spisać się na kilkuletniej tapecie, ale żeby to się udało, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

malowanie-tapety-3

1. Podklej tapetę

Jeżeli gdzieś tapeta odstaje, odpada lub zwisa, to należy ją dobrze podkleić, aby w trakcie malowania nie zamokła i jeszcze bardziej nam się nie popsuła.

2. Gruntowanie tapety

Każdą powierzchnię przed malowaniem należy gruntować. Unikanie tego powoduje, że farba może się zważyć (takie wrażenie spływania), a to nic innego jak malowanie na tłustej i brudnej powierzchni. Dzięki gruntowaniu tapeta będzie dobrze zabezpieczona i farba dokładnie ją pokryje. Używam gruntu Magnat, bo jest biały i od razu częściowo zakrywa kolor starej powłoki.

malowanie-tapety-5

3. Malowanie tapety

Przede wszystkim do malowania tapety polecam gęste farby. Unikajmy rozcieńczania produktu, aby tapeta nam za bardzo nie namokła. Każda tapeta może się inaczej zachować pod wpływem farby. Dzięki gruntowi i gęstej farbie malowanie powinno nam ładnie wyjść.

malowanie-tapety-6

Zawsze należy pamiętać, aby między warstwami farby odczekać tyle czasu, ile zaleca producent.

malowanie-tapety-2

malowanie-tapety

Mnie malowanie tapety mocno zaskoczyło. Tapeta jest biała tak, jak chciałam, ale doskonale widać fakturę i jest taki efekt wow na ścianie. To świetny sposób na odmianę pokoju – tylko dzięki jego odmalowaniu! Zerwanie tapety zawsze wiąże się ze skrobaniem, uzupełnianiem ubytków, naprawieniem gładzi… i dopiero na końcu jest zmiana koloru. Jak widać, jeżeli wzór tapety nam odpowiada, to możemy ją śmiało zostawić. Jak Wam się podoba taki efekt?

Całą metamorfozę sypialni przeprowadzam z moją ulubioną Śnieżką, a to dopiero początek zmian. W następnym poście pomaluję ciemne meble, więc już teraz zapraszam na kolejną część. 

 

przerywnik

Wpis powstał z marką Śnieżka.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons