drewniane diyogrodowe diy

Schody na taras

Jak zrobić schody na taras? Długo się nad tym zastanawiałam. Konstrukcji schodów jest tyle, że ciężko było mi się zdecydować na którąś wersję. Niektóre schody zwyczajnie mi nie pasowały do domku albo ich konstrukcja była zbyt licha lub mi się nie podobały.

1

Jak domek został postawiony, to na szybko Mariusz ustawił kilka bloczków na siebie i to były nasze schody na taras. Mieliśmy zrobić schody w pierwszym sezonie, potem w drugim, a potem w trzecim. Jak to mówią “prowizorki są najtrwalsze”, bo schody z bloczków 6 sezonów z nami były. W tym roku porządnie zabraliśmy się za zewnętrzną część domku letniskowego i schody w końcu też powstały. 

7Przerywnik

Materiały:

– Kantówki 14 x 14 cm

– Deski 18 cm x 2,5 cm

– Gwoździe długie 20 cm – 6 szt.

– Gwoździe krótkie 8 cm – 24 szt.

– Bejca

– Lakierobejca

Narzędzia:

– Akumulatorowa wyrzynarka Bosch PST 18 LI

– Szlifierka kątowa PWS 750-115 Bosch

Przerywnik8

W tartaku docięłam kantówkę, a deski przycięłam na wymiar wyrzynarką Bosch.

9

Każdy element wyszlifowałam szlifierką kątową. Bardzo lubię szlifować drewno i doprowadzać je do gładkiej powierzchni. Zawsze głaszczę drewno ręką i sprawdzam, czy jest gładkie. Taki mój rytuał. 

10

Każdy element malowałam przed złożeniem. Najpierw bejcą, potem lakierobejcą.

11

Przed złożeniem schodów wyrównałam teren pod nie i ułożyłam cztery deski, aby schody stały na prostym i stabilnym miejscu. W przyszłym roku mam nadzieję, że zajmę się ogrodem, a wtedy pod schodami chciałabym zrobić kamienie na ścieżki. Na ten rok deski muszą wystarczyć.

12

Długimi gwoździami zbiłam kantówki. Nabiłam je siekierą, bo nie miałam takiego dużego młotka.

16

Ułożyłam je w równych odległościach na przygotowanej powierzchni.

14

Na kantówkach położyłam deski i wyrównałam je.

15

Zbiłam deski z kantówkami, krótkimi gwoździami.

17

Na koniec kilka razy przemalowałam całe schody lakierobejcą, aby mieć pewność, że impregnat się nie zetrze od chodzenia.

18

Jak schody wyschły, to można je było ładnie ustawić. 

3

4

5

6

W końcu mamy schody na taras jak się patrzy. Solidne, ciężkie, idealnie pasujące do drewnianego domku letniskowego. Często na nich siadam i patrzę na ogród, słucham, jak gada las. Rudi wyleguje się na nich całymi dniami, a dzieciaki na bosaka wbiegają na taras. Jeszcze jedna ważna rzecz. Na zimę będziemy je chować do pomieszczenia gospodarczego, aby pogoda ich nie niszczyła. Dzięki temu będą nam długo służyły. Jeszcze Wam powiem, że sąsiedzi urządzają sobie pielgrzymki wzdłuż naszego płotu i podglądają jak mamy teraz ładnie. 

Przerywnik

Wpis powstał przy współpracy z marką Bosch i portalem Wkręceni w dom.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons