Rady nie od parady

Skórka banana i jej 10 cudownych zastosowań

Kto lubi banany, na pewno się ucieszy, że niejadalną skórkę można jeszcze wykorzystać na kilka fajnych sposobów. Skórka banana zawiera bardzo dużo potasu i magnezu, więc zarówno dla nas, jak i naszego otoczenia jest bardzo zdrowa. Pewnie często też mamy ją pod ręką, więc może zastąpić specjalnie kupowane środki i poratować w wielu sytuacjach. Poznajcie 10 cudownych zastosowań skórki od banana.

Skorka banana
Źródło zdjęcia: www.abc.es

10 zastosowań skórki od banana

1. Buty na błysk

Od teraz już nie potrzebujesz pasty do butów, skórka banana doskonale je zastąpi. Wystarczy buty natrzeć skórką i później je wypolerować, a będą błyszczeć jak nowe.

2. Czyszczenie srebra

Srebrne sztućce lubią się świecić, więc skórka banana idealnie się tu nada. Z miąższu na skórce zrób papkę i możesz czyścić nią noże, widelce i łyżki.

3. Oczyszczanie wody

Skórka banana potrafi oczyścić wodę z miedzi i ołowiu. Wystarczy wrzucić ją do pojemnika z wodą, aby na przykład potem podlać nią ogród. 

4. Bananowy nawóz do roślin

Jeśli chcesz zasadzić roślinę w ogrodzie, do ziemi wrzuć najpierw skórkę banana. Zawiera ona tak dużo potasu i magnezu, że roślina będzie szybko i pięknie rosła.

5. Leczenie podrażnień

Teraz jest czas na ratunek dla podrażnionej skóry. Poparzone, pogryzione czy podrażnione miejsca posmaruj skórką banana albo – jeszcze lepiej – zostaw tę skórkę na naszej skórze na kilka minut. Oleje i enzymy z banana łagodzą problemy.

6. Nabłyszczanie liści

Domowe rośliny mogą zachwycać, jeśli ich liście nabłyszczy się skórką od banana. Będą wtedy piękne i zdrowe.

7. Naturalne wybielanie zębów

Kto by pomyślał, że skórka od banana da radę wybielić zęby? A jednak! Zawarte w niej minerały potrafią nam pomóc – wystarczy codziennie po myciu zębów natrzeć je świeżą skórką banana. Podobno efekty są po kilkunastu dniach.

8. Ratunek na mszyce

Mszyce nie lubią gazów wydzielanych przez rozkładające się skórki bananów. Podrzuć pocięte skórki pod roślinę i przykryj delikatnie ziemią. Mszyce pójdą sobie.

9. Zbawienie dla siniaków

Przyłożenie skórki banana łagodzi ból, ale też szybciej leczy poobijane miejsca.

10. Lepszy kompost

Jeśli masz kompostownik w ogródku, warto podrzucać do niego skórki bananów – świetnie wzbogacą przyszły nawóz.

Kolejny raz sama się przekonuję, że to, co potencjalnie wydaje się nam bezużytecznym śmieciem, ma wiele świetnych zastosowań. Myślę, że teraz wszyscy bardziej docenimy banany, a tym bardziej ich skórkę.

 

Inne Rady nie od parady:

7f25b5dcf0941f9b2f9d7c11d52919a115-hack21-zastosowan-gumki-recepturki-1tipy-na-szycie-1
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons