bożonarodzeniowe diy

Jak dbać o choinkę w czasie świąt? Zobacz moje piękne drzewko

dbać o choinkę

Nie wyobrażam sobie świąt bez żywej choinki. W moim domu czy w domu moich rodziców nigdy nie było sztucznego drzewka. Święta zawsze kojarzą mi się z dużym, pachnącym świerkiem i całą ceremonią ubierania choinki. To piękna tradycja. W moim domu też wspólnie ubieramy choinkę i to taki przyjemny wieczór. Najpierw robi się świąteczny bałagan, bo przynosimy wielkie pudło z piwnicy z bombkami i światełkami. Choinkę trzeba osadzić lub postawić w odpowiednim miejscu, ubrać, a potem jak się już wszystko ogarnie, to siadamy i się zachwycamy. I tak jest co roku! W tym roku będzie jednak ciut inaczej, bo choinka wpadła do nas tylko na chwilę, na święta, a po nich wróci do lasu, gdzie jej miejsce. Wypożyczyłam drzewko na święta i jest gościem honorowym w naszym domu, a teraz muszę dobrze dbać o choinkę, aby ta mogła wrócić do lasu.

dbać o choinkę

Wypożyczalnia choinek na święta!

Doczekaliśmy się takich mądrych czasów, kiedy to dbanie o środowisko jest trendem. Mamy przepiękną tradycję, jeżeli chodzi o choinki, ale te działania mają niestety zgubny wpływ na nasze środowisko. Co roku w Polsce wycinanych jest aż 6 milionów drzewek, które codziennie dbają o dobre powietrze, a nie tylko od święta. Sami dobrze wiecie, gdzie trafiają nasze choinki, jak już są nam niepotrzebne. Na śmietnik. Dlatego ja w tym roku mam choinkę z wypożyczalni Volvo i bardzo mnie cieszy to, że kiedy ją oddam po świętach, to zostanie ona znowu zasadzona. Ba! Marka Volvo za każdą oddaną choinkę zobowiązuje się zasadzić kolejnych 10 drzewek. 

dbać o choinkę

Czy wiesz, że…

… sztuczne i cięte drzewka pozostawiają o wiele większy ślad węglowy. W przypadku plastikowej choinki musielibyśmy jej używać przez 10 lat, aby była bardziej ekologiczna od prawdziwego drzewka. Cięte drzewko natomiast musi być zutylizowane, co również nie jest obojętne dla środowiska. Choinka z wypożyczalni jest więc najlepszym wyborem. Po świętach wraca do szkółki leśnej, gdzie zostaje ponownie zasadzona i może trafić do naszego domu już za rok.

Gdzie wypożyczyć choinkę?

Wystarczy udać się do Autoryzowanego Dealera Volvo w Polsce (adresy salonów biorących udział w akcji znajdują się na stronie choinkavolvo.pl) w dniach 17–22 grudnia i za symboliczne 55 zł wypożyczyć ukorzenione drzewko, a po świętach, do 5 stycznia 2019 roku, je zwrócić. Nie musicie być klientami tej marki. Wypożyczalnia choinek Volvo działa już drugi rok i w tym roku ufundowano aż 500 choinek. Do mnie bardzo przemawia ta idea, a tradycja żywej choinki w moim domu może być nadal podtrzymywana. 

dbać o choinkę

Jak dbać o choinkę w czasie świąt?

Wypożyczona choinka to zobowiązanie, że zadbam o drzewko tak, aby znowu można je było zasadzić. Dlatego podpowiem Wam, jak dbać o choinkę w doniczce, aby można było ponownie ją zasadzić.

1. Dobre miejsce w domu

Nie można stawiać choinki koło kaloryfera, kominka, w przeciągu czy na słońcu. Im chłodniej – tym lepiej. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale można ograniczyć skoki temperatury do minimum. To wydłuży życie naszego drzewka.

2. Pamiętaj o podlewaniu

Najlepiej, aby korzeń miał cały czas wilgotno. Choinka w domu najpewniej przerwie swój sen zimowy i, tak jak na wiosnę, będzie potrzebowała wody do życia. Należy podlewać ją letnią wodą.

3. Lekka dekoracja

Dekorując choinkę starajmy się jej zbytnio nie obciążać ciężkimi ozdobami i dekoracjami. Koniecznie też wybierajcie oświetlenie LED do ubrania drzewka, bo ono nie emituje ciepła tak jak tradycyjne lampki.

4. Zakaz sztucznego śniegu

Sztuczny śnieg to zabójstwo dla choinki. Farba zapycha aparaty szparkowe i uniemożliwia choince oddychanie. Nie róbcie tego swojemu drzewku!

5. Z daleka od choinki

Jeżeli choinka będzie stała w przejściu, będzie trącana i szturchana – to nie będzie jej to służyło. Najlepiej ustawić ją w miejscu, gdzie gałązki są swobodnie rozłożone, a my nie będziemy jej dotykać. 

dbać o choinkę

dbać o choinkę

dbać o choinkę

dbać o choinkę

dbać o choinkę

Od dzisiaj jestem Ambasadorem Zrównoważonego Rozwoju, bo i Was namawiam do dbania o nasze środowisko naturalne i wypożyczenie choinki Volvo. Nasz wspólny, niewielki wysiłek może przynieść wielkie efekty. Razem z Volvo namawiam Was do podejmowania odpowiedzialnych decyzji, które będą zapobiegać niekorzystnym zamianom klimatycznym. Jedna zasadzona choinka może niewiele pomoże, ale już 5 tys. choinek ma wielką moc. Cieszmy się naszą piękną tradycją goszczenia choinek w domu i wcale z niej nie rezygnujmy – róbmy to tylko z głową.

Ps. A jak Wam się podoba moja choinka? Ja jestem zakochana. 

 

Partnerem wpisu jest marka Volvo

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons