bożonarodzeniowe diy

Ozdoby choinkowe zero waste i moja choinka

Ozdoby choinkowe zero waste

Było już pakowanie prezentów w duchu zero waste, to teraz czas na ozdoby choinkowe zero waste. W tym roku mocno stawiam nacisk na wykorzystywanie tego, co już mam. W mojej pracowni pojawiła się choinka i postanowiłam ją ubrać w ozdoby własnoręcznie zrobione z wykorzystaniem tego, co normalnie wyrzucam do śmieci. Ostatnio mocno się zastanawiam nad tym jak generować mniej odpadów i mocno spodobała mi się idea świąt w tym duchu. Dlatego przygotowałam 3 fajne pomysły na ozdoby choinkowe zero waste DIY, które zrobicie z dziećmi lub sami. 

Ozdoby choinkowe zero waste

Jestem minimalistką jeżeli chodzi o zakupy, a jedyne, które robię regularnie to zakupy spożywcze. Wiadomo, że jeść trzeba. Właśnie w sklepie przyszedł mi pomysł na ten wpis. Napełniając koszyk i biorąc opakowanie ciastek, czy pomarańcza już widziałam, że to dobry materiał, aby z niego wyczarować coś ciekawego na choinkę. Bardzo chcę Was zainspirować do tworzenia samemu ozdób i pokazać, że można to zrobić pięknie i z klasą, nie wydając ani złotówki. 

Jak zrobić ozdoby choinkowe zero waste?

Wszystkie produkty pakowane w kartonik mogą się sprawdzić, jako świetny materiał. Skórka pomarańczowa świetnie nadaje się do wykrawania świątecznych kształtów, a można z niej tworzyć zawieszki, a nawet całe łańcuchy. Rolki po ręcznikach papierowych to też doskonały surowiec do tworzenia gwiazdek i innych pomysłów. Tylko od naszej wyobraźni zależy, jak je wykorzystamy. 

Czapeczki na choinkę

Prosty, ale tak niesamowicie efektowny pomysł na ozdoby choinkowe, że robiąc je, sama miałam ogromną radość z tworzenia. Naprawdę to była świetna zabawa. Włączyłam ulubiony serial i robiłam małe czapeczki.

Do tego pomysłu wystarczy rolka po ręcznikach papierowych, wełna oraz nożyczki.

Ozdoby choinkowe zero waste

Rolkę po papierze toaletowym potnij na mniejsze paski, a wełnę na dłuższe paski.

Wełnę przeplatamy przez rolkę i dobrze zaciągamy.

Kiedy cała rolka jest obwiązana wełną, ściągamy ją na górze i przewiązujemy. Nadmiar wełny odcinamy, aby powstał pomponik.

Pompon ładnie formujemy, przycinając wełnę.

Pomarańczowe zawieszki

Skórki pomarańczowe nie tylko nadają się do ciasta jako aromatyczny dodatek, ale są też dobrym materiałem do tworzenia DIY. Wtedy również ich aromat będzie grał na ich korzyść, w miarę wysychania skórek.

Tu potrzebujesz skórek pomarańczy, foremek do ciastek, deski do krojenia, igły i nici.

Ozdoby choinkowe zero waste

Ze skórek pomarańczowych wykrywamy foremki świąteczne kształty.

Skórkę bardzo łatwo się wycina i dzieci też tu świetnie dadzą radę.

Każdą skórkę nadziewamy na igłę i nitkę lub sznurek, aby można było powiesić ją na choinkę.

Papierowe gwiazdki

Kartonowe opakowania po ciastkach świetnie nadają się do wykorzystania. Po rozłożeniu opakowania uzyskujemy możliwość wycinania kształtów z kartonu i można zrobić np. gwiazdki na choinkę.

Do tego pomysłu wystarczy przygotować: kartonowe opakowanie, sznurek, klej i nożyczki, a do dekoracji np. kawałek wstążki i perełki samoprzylepne.

Ozdoby choinkowe zero waste

Na kartonie odrysowuję szablon gwiazdki. Wycinam parę gwiazdek.

Do kolorowej części przyklejam kawałek sznurka jako zawieszkę i na górę przyklejam drugą gwiazdkę.

Gwiazdkę ozdabiam kawałkiem wstążki i małą perełką.

Własnoręcznie wykonane ozdoby na choinkę

Moja choinka w pracowni wygląda teraz cudnie i mam nadzieję, że będzie dla Was inspiracją do samodzielnego tworzenia ozdób choinkowych. Przy okazji wykorzystywania opakowań po jedzeniu, skórek pomarańczy, które normalnie trafiłyby do śmietnika, pokazujemy młodym pokoleniom, że można pięknie łączyć tradycję ze stylem eliminowania odpadów. Dzięki temu mamy okazję wykorzystywać nasze umiejętności i zdolności oraz mieć przy tym świetną zabawę z tworzenia zrób to sam.

Ozdoby choinkowe zero waste

Ozdoby choinkowe zero waste

Ozdoby choinkowe zero waste

W moim domu rodzinnym była taka tradycja, że co roku robiło się łańcuch z kolorowego papieru na choinkę. Proste paski łączyło się w kółka, a każde kolejne przeplatało się przez poprzednie. Zawsze będę pamiętać ten czas tworzenia ozdób na choinkę i tę satysfakcję, która mi wtedy towarzyszyła, kiedy łańcuch wieszałam na choince. Nie odbierajmy naszym dzieciom tych chwil i pozwólmy im tworzyć oraz dekorować choinkę czy dom na święta. Za parę lat to zaowocuje pewnymi siebie i świadomymi ludźmi, którzy potrafią wiele wykonać samodzielnie.

 

Wpis powstał przy współpracy ze sklepem STOKROTKA.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.

Leave a Response

Simple Share Buttons