drewniane diy

Drewniana podłoga na balkon – Gumi Taras

Mój balkon czekał 6 lat na wykończenie. Jak się wprowadziliśmy do mieszkania, to remont trwający pół roku wykończył nas na tyle, że balkon odłożyliśmy na później. W następnym roku spółdzielnia malowała elewację bloku, zmieniano parapety i progi. Znowu się nie udało. W kolejnym roku Mariusz położył płytki. Jednak wygląd balkonu był nijaki i bez charakteru. Długo, długo zastanawiałam się co zrobić z 2,5 m² wiszącej powierzchni. Mały balkon, duży kłopot, bo mimo wszystko balkon ma odgrywać praktyczną rolę (służyć do suszenia prania, wietrzenia kota), a z drugiej strony powinien być przedłużeniem pokoju, z którego wychodzi się na niego, a metraż mi tego nie ułatwiał. W zeszłym roku podjęłam małą próbę metamorfozy, ale nie byłam do końca zadowolona z tego, co wyszło. Czegoś mi brakowało. Dzisiaj już wiem czego. Brakowało mi drewnianej podłogi. 

Drewniana podłoga na balkon Gumi Taras

Czy drewniana podłoga na balkon to dobry pomysł?

To było pierwsze pytanie, które sobie zadałam. Drewno jest ciepłe i przytulne, a zarazem dużo szlachetniejsze od płytek. Zastanawiałam się nad zrobieniem własnej podłogi, ale skąd ja wezmę drewno sezonowane (suszone) przez kilka lat. Po drugie jak kupię coś gotowego, to jak to dopasuję do małego, krzywego balkonu. Na szczęście dzisiaj mamy duży wybór podłóg w klepkach, panelach, które możemy dopasować do każdej powierzchni. Od kilku lat obserwuję w marketach budowlanych i meblowych tego typu produkty, ale zawsze miałam opory przed zakupem ze względu na łączenia klepek, a po wejściu na taką powierzchnię miałam wrażenie, że wszystko pode mną się rusza. Wyobrażałam sobie, jak taka podłoga zachowuje się po deszczu albo śniegu, kiedy pod spodem są śliskie płytki. 

Teraz cieszę się, że tyle zwlekałam z odmianą balkonu, bo pojawił się producent, który zrewolucjonizował system podłóg tarasowych. Gumi Taras to zupełnie inny system łączeń modułowych desek w kilku rozmiarach, który dopasujesz do każdej powierzchni, o czym sama się przekonałam. Oczywiście to podłoga zrób to sam i możecie mi wierzyć, że nawet dziecko ją złoży. 

Jak położyć drewnianą podłogę Gumi Taras?

Od razu na wstępie powiem, że szykowałam się na bardzo ambitny tutorial, a tu się okazuję, że ułożenie Gumi Taras jest bardzo banalne. Mogę jedynie opisać kilka linijek prostych kroków, które trzeba wykonać, aby mieć piękną podłogę na tarasie czy balkonie.

  1. Zamówienie drewnianej podłogi.

Tu miłe zaskoczenie, bo można zrobić to przez internet, co mi osobiści bardzo odpowiada. Wchodzisz na stronę gumitaras.pl i poprzez kalkulator dopasowujesz ilość modułów do wielkości i kształtu swojego balkonu czy tarasu. Można również wybrać sposób układania. 

Gumi Taras

Całość zajmuje kilkanaście minut. Ja wybrałam taki sposób układania jak poniżej na zdjęciu i zamówiłam odpowiednią ilość desek.

drewniana podłoga na balkon Gumi Taras

2. Dostawa i wygląd Gumi Taras.

Za kilka dni kurier przywiózł zamówioną podłogę i zaczęło się oglądanie, a moje dzieci zaczęły składać podłogę jak puzzle. 

drewniana podloga na balkon Gumi Taras

Podłoga składa się z dwóch podstawowych elementów. Deska i gumowy łącznik. 

drewniana podloga na balkon Gumi Taras 1

3.  Układanie Gumi Tarasu.

Składanie jest tak proste, że w zasadzie nie ma co tłumaczyć. Mogę Wam jedynie udowodnić, że tak jest.

Przy zamówieniu powstaje plik pdf ze wzorem jak ma wyglądać nasza podłoga. Łączymy pojedyncze moduły gumowym łącznikiem na wcisk.

drewniana podloga na balkon Gumi Taras 2

Ja składałam segmentami. Kładłam na balkonie jedną część i dokładałam kolejną, łącząc je ze sobą. 

drewniana podloga na balkon Gumi Taras 3

Złożenie 60 elementów i ułożenie ich na balkonie zajęło mi 30 minut z zegarkiem w ręku. Elementy są idealnie spasowane, a łączniki wchodzą na lekki wcisk. Wystarczy łącznik docisnąć dłonią, nie potrzeba do tego żadnych narzędzi, ani urządzeń. 

Jakość deski jest doskonała. Bardzo dokładne szlifowanie, równe otwory pod łącznikami dokładnie z nimi spasowane, więc nie ma żadnego problemu z montażem. Ryflowanie deski jest równe, a dzięki niemu nawet jak drewno jest mokre, nie grozi nam upadek.  

Łączenia też mają znaczenie, bo w innych panelach są one plastikowe i trzeba je przycinać na zewnętrznych krawędziach. Gumi Taras stworzyły łączniki wykonane z kauczuku, które są zarazem giętkie, jak i bardzo wytrzymałe. Przestrzenie między deskami dzięki nim są równe i to kolejna zaleta, która wyróżnia Gumi Taras nad innych producentów, bo niestety innym podłogi się często rozjeżdżają, a powierzchnia cała pracuje pod naszym ciężarem. Gumi Taras jest bardzo stabilny.

Impregnacje to olejowanie raz do roku wczesną wiosną, a na co dzień podłogę można myć wodą. Nic więcej nie musimy robić, tylko korzystać do woli z tak pięknej podłogi. 

drewniana podłoga na balkon Gumi Taras

Na mój balkon podłoga kosztowała 500 zł. Położyłam ją na lata, z bardzo dobrego materiału, a balkon już nie wygląda jak rodem z PRL. Wprowadziłam go w końcu w XXI wiek. 

Tak mnie ta podłoga rozochociła i natchnęła, że to dopiero początek balkonowej rewolucji. Postanowiłam wykończyć tę przestrzeń na tip- top, więc oczekujcie kolejnych relacji z remontowego frontu. 

 

Koniecznie zobacz inne balkonowe tematy

Przerywnik

Wpis przygotowany przy współpracy z marką Gumi Taras.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons