lifestyle

Francuskie komedie, które umilą Wam zimowe wieczory!

Francuskie kino jest wyjątkowe. Od dawna uwielbiam filmy, takie jak: Leon zawodowiec, Amelia czy Wasabi. Jednak są to produkcje, które były, powiedzmy, bardziej komercyjne, a istnieje też mnóstwo filmów, które niekoniecznie odbiły się takim szerokim echem, a są rewelacyjne. Dzisiaj chcę Wam pokazać kilka moich ulubionych francuskich komedii, które zawsze, ale to zawsze poprawiają mi humor. Przy nich śmieję się w głos i często do łez. To filmy, które idealnie nadają się na długie, zimowe wieczory. Przygotujcie domowe kino, uprażcie popcorn i bawcie się dobrze!

Francuskie komedie, które umilą Wam zimowe wieczory!

1. Wyszłam za mąż, zaraz wracam

Francuskie komedie

Isabelle ma wszystko, o czym mogłaby zamarzyć. Jest piękna, ma świetną pracę i przede wszystkim kocha kogoś nad życie. Gdy ukochany prosi ją o rękę, Isabelle wpada w panikę. Dziwne? Niekoniecznie. W rodzinie Isabelle od pokoleń bowiem panuje klątwa – pierwsze małżeństwa zawsze kończą się szybkim rozwodem. Dziewczyna wpada na szalony pomysł, by oszukać przeznaczenie – postanawia znaleźć i poślubić przypadkowego mężczyznę, a potem jak najszybciej się z nim rozwieść. Plan z pozoru całkiem niezły i logiczny, ma swoją słabą stronę. Los lubi bowiem zaskakiwać. Przypadkowy wybranek Isabelle okazuje się nie taki całkiem przypadkowy, a ich wspólna podróż na koniec świata skończy się zupełnie gdzie indziej niż się zaczęła. 

2. Nic do oclenia

Francuskie komedie

1 stycznia 1993 roku – zniesienie granic celnych w UE. Dwóch agentów służby celnej – Belg i Francuz – dowiadują się, że ich posterunki graniczne, ta w francuskim Courquain i ta w belgijskim Koorkin, niedługo znikną. Frankofobiczny po ojcu, zagorzały agent belgijskiej służby celnej Ruben Vandevoorde zostaje zmuszony do stworzenia pierwszego mobilnego francusko-belgijskiego posterunku granicznego. Jego francuski partner, Mathias Ducatel, odbierany przez Rubena jako odwieczny wróg, jest potajemnie zakochany w siostrze Rubena. Wywołując szok otoczenia, zgadza się zostać partnerem Vandevoorde’a, aby patrolować razem bezdroża po obu stronach zniesionej granicy, w specjalnym pojeździe międzynarodowej jednostki celnej – rozpadającym się Renault 4.

3. Bazyl 

Francuskie komedie

Bohaterem filmu jest mężczyzna z kulą w głowie. Każdy dzień może być jego ostatnim, ma bowiem 50% szans na przeżycie. Postanawia wykorzystać pozostały mu czas, by zemścić się na producentach broni. Pomoże mu w tym grupa barwnych postaci.

4. Jeszcze dalej niż północ

Francuskie komedie

Philippe Abrams jest naczelnikiem poczty w Salon-de-Provence. Ma synka i żonę Julie o skłonnościach depresyjnych, która marzy, by zamieszkać na Lazurowym Wybrzeżu. Philippe pragnie uszczęśliwić ją za wszelką cenę. Dopuszcza się oszustwa, w nadziei na uzyskanie posady na Riwierze. Niestety – przekręt wychodzi na jaw. Za karę zostaje oddelegowany do Bergues, małego miasteczka na północy Francji. Abramsowie, typowi południowcy, wyobrażają sobie północ jako zimną krainę, zamieszkaną przez ciemny lud, posługujący się niezrozumiałym narzeczem – „cheutimi”. Philippe jedzie sam, rodzina zostaje w Prowansji. Ku jego wielkiemu zaskoczeniu, miasteczko okazuje się urokliwe, a mieszkańcy – gościnni i sympatyczni.

5. Plotka

Francuskie komedie

Głównym bohaterem filmu jest księgowy fabryki prezerwatyw. François Pignon postrzegany jest przez swoich współpracowników jako idiota i nikt za bardzo mu nie współczuje, kiedy roznosi się wieść, że może zostać zwolniony z pracy. Zrezygnowany, niechciany przez ukochanego syna i byłą żonę, chce popełnić samobójstwo, przed czym powstrzymuje go nowy sąsiad zza ściany. Starszy, rezolutny pan wymyśla plan intrygi, która pozwoli bohaterowi zachować pracę – jeśli ten będzie udawał homoseksualistę, firma nie będzie mogła go zwolnić, żeby nie psuć sobie wizerunku i nie wyjść w oczach ludzi na dyskryminującą mniejszości seksualne. Podstęp się udaje, jednak nawet jego pomysłodawca nie jest w stanie przewidzieć wszystkich jego skutków…

6. Mój najlepszy przyjaciel

Francuskie komedie

François Coste (Daniel Auteuil), apatyczny mężczyzna w średnim wieku, dobrze prosperuje jako sprzedawca antyków. Na obiedzie z grupą znajomych dowiaduje się, że nikt go nie lubi. W dodatku żaden z obecnych nie wierzy, że François w ogóle mógłby mieć przyjaciela. Catherine (Julie Gayet), wspólniczka Françoisa, proponuje zakład. Jeśli uda mu się zdobyć choć jednego prawdziwego przyjaciela, zatrzyma grecką wazę, którą znalazł dla firmy. Jeśli nie, waza będzie należała do Catherine.  Czy dzięki zakładowi François zmieni stosunek do ludzi?

7. Przychodzi facet do lekarza

Francuskie komedie

Romain Faubert ma 40 lat i jest zdrowy jak ryba. Problem w tym, że nie chce w to uwierzyć. Gorzej – jest przekonany, że jego organizm jest kłębowiskiem bakterii, wirusów i wszelkiego rodzaju chorób. Byłby to jego prywatny kłopot, gdyby nie fakt, że swoją manią rujnuje życie jedynego przyjaciela – doktora Zvenki. Poczciwy medyk codziennie musi wybijać z głowy Romaina kolejne urojone schorzenia, a ich chora relacja wykracza daleko poza lekarski gabinet. Romain potrafi nawiedzić swego lekarza bez uprzedzenia w trakcie zabiegu, podczas rodzinnej uroczystości czy w domu w środku nocy. Miarka przebiera się w końcu, gdy jak zwykle umierający Romain zaczyna deklarować bardzo żywe uczucia w stosunku do siostry doktora. Zvenka nie podziela poglądu, iż miłość jest lekarstwem na wszystko. Wprowadza więc w życie własny plan wyleczenia hipochondryka. Plan równie łatwy jak resocjalizacja Hannibala Lectera…

8. Przesyłka ekspresowa

Francuskie komedie

Kolejna po przebojowym „Taxi” francuska komedia, kipiąca humorem i oszołamiająca zawrotnym tempem akcji. Kryminalna intryga i komizm, przyprawiony odrobiną szaleństwa gwarantują widzowi rozrywkę na najwyższym poziomie, bez chwili wytchnienia. Kurier Sam to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Na swoim małym skuterku mknie ulicami Paryża, po podejrzanych ciemnych zakątkach i eleganckich alejach, od Montmartre’u do Champs-Elysées, w pogodę i w deszcz, zimę i lato. Robi wszystko, aby przesyłki doręczane były naprawdę ekspresowo. Ale mimo to, w odróżnieniu od sprytnych kolegów, nie udaje mu się zasłużyć na dobre słowo ze strony szefa, narzeczona ma wiecznie pretensje, a na dodatek za każdym razem, kiedy łamie przepisy ruchu drogowego wpada w ręce ojca-policjanta, który wlepia mu ogromny mandat. W końcu następuje dzień, kiedy dzięki jednej szczególnej przesyłce jego życie zmienia się diametralnie… 

9. Ciało pedagogiczne

Francuskie komedie

Uczniowie z liceum im. Jules’a Ferry’ego z uporem robią wszystko, żeby obniżyć poziom swojej szkoły. Zdesperowany szef komisji edukacji decyduje się na ostateczny krok. Zgodnie z sugestią swego zastępcy wysyła do ogólniaka całą brygadę ekscentrycznych nauczycieli, których zadaniem jest podniesienie poziomu nauczania. Wśród nich są m.in. przepiękna Amina (Stefi Celma), niezdarny Albert (Fred Tousch) oraz ospały Cutiro (Christian Clavier). Pedagodzy łączą siły z wuefistą Erykiem (Arnaud Ducret), szaloną anglistką Gladys (Isabelle Nanty) oraz nauczycielem historii Polochonem (Pierre-François Martin-Laval). Oparta na tak samo zatytułowanym komiksie, zwariowana komedia o niereformowalnych uczniach i nieprzeciętnych nauczycielach, którzy razem stanowią mieszankę wybuchową. Wyreżyserowany przez Pierre’a-François Martin-Lavala (Essaye-moi, Król Wilhelm) film to prawdziwa jazda bez trzymanki. Nie brakuje w nim rubasznych gagów, przerysowanych postaci oraz dobrej, niczym nieskrępowanej zabawy.

10. Przepis na miłość

Francuskie komedie

On jest właścicielem upadającej fabryki czekolady, który umiera ze strachu na myśl o rozmowie z kimś obcym. Ona zna jeden z najlepszych przepisów na czekoladki, ale jest zbyt nieśmiała, żeby wyjawić swój sekret. Tych dwoje mogłoby stanowić idealną parę, gdyby tylko któreś z nich odważyło się zrobić pierwszy krok… 

11. Tylko nie miłość

Francuskie komedie

Julien ma poważny problem. Choć jest świetnym terapeutą małżeńskim, sam nie potrafi zatrzymać przy sobie kobiety na dłużej niż dwa tygodnie. I nie bez powodu – od czasów młodości Julien przynosi pecha wszystkim kobietom, które się w nim zakochują – ten pech może w jednym tygodniu parę razy posłać dziewczynę do szpitala, zrujnować jej karierę albo doprowadzić do kłótni z rodziną. Jednym słowem Julien jest dla kobiet jak czarny kot. Joanna sprawdzi to na własnej skórze już w dniu, w którym go spotka po raz pierwszy. Sukcesy w pracy, dobra passa w miłości – istnieje ryzyko, że to wszystko się zmieni.

 

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons