drewniane diy

Jak urządzić mały balkon? Cała prawda o Gumi Taras po 4 latach użytkowania!

mały balkon

Mamy kolejny balkonowy sezon, a w tym roku chyba każdy z nas docenia nawet najmniejszy balkon, jaki posiada. Mój balkon w bloku ma zaledwie 2,5 metra długości i 90 cm szerokości. Niewiele, ale nawet tak mały balkon da się fajnie zagospodarować, zaaranżować. Można stworzyć miejsce do chwili odpoczynku oraz na pranie schnące w słońcu. Cztery lata temu położyłam na balkonie wyjątkową drewnianą podłogę od Gumi Taras (tu zobacz ten wpis). Drewniana podłoga zmieniła balkon nie do poznania. Pozwoliła stworzyć przyjemną przestrzeń, która do tej pory była po prostu szpetna.

mały balkon

Jak urządzić mały balkon?

Olejowanie Gumi Tarasu

Moje działania na balkonie zaczęłam od przygotowania podłogi Gumi Taras do kolejnego sezonu. Podłoga po zimie wyglądała tak:

Całą podłogę odkurzyłam, włącznie z przestrzeniami pomiędzy panelami, a następnie porządnie umyłam ciepłą wodą.

Olejowanie jest bardzo proste, używam do tego olejów od Gumi Taras, bo, po pierwsze, to produkty dedykowane do tej podłogi, a, po drugie, od razu mamy dobrze dobrany kolor.

Malujemy szerokim pędzlem – już po jednym razie widać wielką różnicę. 

Olejujemy raz, a po 6 godzinach jeszcze raz i czekamy dobę, aby olej dobrze wsiąknął w drewno i wysechł.

Od razu przeolejowałam zrobiony przeze mnie drewniany parapet – TUTAJ tutorial, barierki i próg.

Cała prawda o Gumi Taras po 4 latach użytkowania!

Prawda jest taka, że to wyjątkowa podłoga. Oprócz zwyczajowego szarzenia drewna wskutek pogody (palącego słońca, deszczu i mrozu), nic się z deską Gumi Taras nie dzieje. Leży ona od 4 lat non stop na moim balkonie i raz do roku ją olejuję (jeden rok tego nie zrobiłam) i podłoga po olejowaniu wygląda jak nowa.

Zaletą Gumi Trasu jest drewno, które jest ciepłym, estetycznym i naturalnym materiałem. Bardzo przyjemnie staje się na nim bosą stopą, a jest ono dokładnie wykonane. Podłogę układa się samodzielnie bez żadnych narzędzi (tu pokazuję, jak ją układam) i można ją układać na wiele sposobów.

Łączniki klepek są bardzo dobrze spasowane i chodząc po Gumi Taras, ma się pod stopami stabilną podłogę, czego nie mogę powiedzieć o żadnym marketowym panelu. Podłoga jest na tyle ciężka w całości, że żaden wiatr czy wicher nie ma szans jej ruszyć z naszego balkonu czy tarasu. 

Gumi Taras możemy układać na różne rodzaje podłoża. Możemy ją układać na betonie, starych płytkach, na hydroizolację oraz na kostkę brukową.

Nie znam drugiego tak dobrego materiału na taras czy balkon.

Zobacz też film – jak odmieniłam mój mały balkon w bloku!

mały balkon

mały balkon

mały balkon

mały balkon

mały balkon

Na tym balkonie podłoga jest najważniejszym elementem. Wcześniej były tu szare płytki, które tylko straszyły i nie dodawały uroku. Balkon przez to był w odbiorze zimny i nijaki. Reszta dodatków się praktycznie co roku u mnie zmienia. W tym roku zamarzył mi się bambusowy fotel i kupiłam używany mebel przez internet w bardzo dobrym stanie i w niskiej cenie. Słomiana osłona balkonowa przykryła kratki i dodała jeszcze więcej intymności. Przed fotelem jest niewielki dywanik z juty. Oczywiście nie mogło zabraknąć kwiatków i tu pojawiły się hiacynty, minibratki, dzwonki i komarzyca. Mam też lampion i lampki, aby wieczorem było przytulnie, a także makramę zrobioną specjalnie dla mnie przez Kingę Zręczne dzieło. Kącik do odpoczynku jest niewielki, bo na balkonie też suszę pranie i zostawiłam sobie miejsce na rozłożenie suszarki, bo jak wiadomo, balkon ma różne zastosowania. 

 

Przerywnik

Wpis przygotowany przy współpracy z marką Gumi Taras

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons