drewniane diymieszkanie

Parapet, próg i barierki na balkon – zrób to sam

parapet, próg i barierki na balkon

To będzie duży post, bo muszę Wam pokazać, jak zrobiłam parapet, próg i barierki na balkon. Piękna podłoga z Gumi Taras spowodowała, że nagle ocynkowane elementy na balkonie zaczęły, kłuć mnie w oczy swoim wyglądem. Chociaż nie miałam tego w planach, to podwinęłam rękawy, wyciągnęłam sprzęty, drewno (u mnie zawsze się znajdzie, a trochę się dokupi), aby zasłonić nieciekawe elementy, a jednocześnie zrobić metamorfozę balkonu jak należy. Myślę, że dla wielu osób ten post będzie dobrą inspiracją i motywacją do pracy z drewnem i dopasowywaniem go do swoich potrzeb. To zaczynamy:

parapet, próg i barierki na balkon

Jak wykonać parapet, próg i barierki na balkon?

To wcale nie jest zadanie, do którego trzeba zatrudniać ekipę fachowców i płacić krocie za usługę. Polecam raz zainwestować w wyrzynarkę ewentualnie też w szlifierkę (można się bez niej obejść i więcej szlifować ręcznie) i samemu wykonywać różne majsterkowe prace. Raz zainwestujesz, ale to się szybko zwróci, a Ty zrobisz wszystko po swojemu.

Parapet na balkonie

Parapet 4

1. Dobrałam deskę, która na szerokość zakryje mi cały blaszany parapet.

Parapet

2. Deskę musiałam dopasować. Docięłam wcięcie na barierkę i wtedy skróciłam deskę do wymiaru blaszanego parapetu.

Parapet 1

3. Dookoła deski dopasowałam opaskę, którą przymocowałam od spodu za pomocą kątowników.

Parapet 2

4. Cały parapet na wierzchu i od spodu pomalowałam impregnatem ochronnym, który kolorystycznie pasuje do podłogi i osłonek. Jednym wkrętem przymocowałam drewno do starego parapetu, bo z drugiej strony blokuje go barierka. 

Parapet 3

 

Próg balkonowy

Prog

1. Tak wygląda stary próg. Teraz chyba rozumiecie, dlaczego musiałam go zasłonić? Piękna podłoga, a tu takie brzydkie wejście.

Prog 1

2. Uwaga! Teraz sprzedaje Wam patent na docięcie deski idealnie do nierównego kształtu. Trzeba przygotować formę z papieru, którą można dokładnie dopasować do fikuśnego kształtu.

Prog 2

3. Następnie papierową formę przykładamy do deski i odrysowujemy kształt progu.

Prog 3

4. Próg już pasuje, a od dołu dopasowałam listewkę, którą skręciłam z górną deską, kątownikiem od spodu. Ostatni krok to impregnacja. 

Prog 4

 

Barierki z drewna

barierka

1. Przygotowałam deski, które są szersze od mojej metalowej barierki balkonu.

barierka 1

2. Dopasowałam narożniki pod kątem 45º. Jednak nie każdy musi tak spasować listwy. Można je ułożyć pod kątem prostym i też będzie ładnie.

barierka 2

3. Do barierek mamy zamontowaną na wysięgniku antenę satelitarną. Trzeba było jakoś to sprytnie ominąć. Udało mi się wyciąć dokładnie niewielkie otwory w desce i mogłam zamontować drewnianą barierkę.

barierka 3

4. Całość połączyłam kątownikami i łącznikami od spodu, a całą konstrukcję przykleiłam na taśmę montażową do metalowych barierek, bo tu inne rozwiązanie nie wchodziło w grę.

Małe listewki również zaopatrzyłam w kawałki taśmy montażowej.

barierka 4

5. Pod deską do barierki podkleiłam na taśmie montażowej przeznaczonej na dwór małe listewki, które zasłoniły bok brzydkiej barierki. W ten sposób barierka wygląda, jakby cała była drewniana.

barierka 5

To teraz Wam powiem, że położenie podłogi Gumi Taras to był pikuś. Parapet, próg i barierki na balkon skutecznie mnie wykończyły. Ręce miałam do ziemi, a spać chodziłam przez ostatnie 2 dni wcześniej od dzieci, ale skończyłam balkon. Jestem z siebie dumna. Jest pięknie i zaraz po weekendzie pokażę Wam before and after, bo jeszcze muszę posadzić to i owo. 

 

 

Zapraszam na metamorfozę balkonu część 1 i 2.

Drewniana podłoga na balkon Gumi TarasOslona balkonu
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons