meblowe diyszyciowe diy

Marokański puf zrób to sam! Idealny dodatek do salonu

Po wiosennym tapicerowaniu kanapy i krzeseł został mi materiał. W zasadzie to tapicer uczciwie go oddał, a ja z chęcią zabrałam, bo zawsze można z niego uszyć poduszki do kompletu (teraz mam ochotę zrobić poduszki świąteczne) pasujące do kanapy, fotela i krzeseł. Ponieważ u mnie w salonie jest motyw marokańskiej koniczyny, to marzył mi się marokański puf. Charakterystyczny gwiaździsty ornament wydawał mi się dość trudny, ale w sumie nawet nie odstraszało mnie to od wykonania go samej. Gotowe sklepowe pufy najczęściej wykonane są ze skóry, która kompletnie nie pasowałaby do mojego wnętrza, a ich cena to ponad 300 zł. Tkanina od Persempra, która została po tapicerowaniu, poszła w ruch i w jeden wieczór uszyłam sobie marokański puf. Czy to trudne? Zobaczcie sami.

Jak uszyć marokański puf?

 

Materiały:

  • tkanina tapicerska
  • szablon (tu do wydruku) drukujemy 1:1
  • dobre nożyczki
  • szpilki
  • zamek
  • maszyna do szycia
  • watolina
  • sznurek

 

Na tkaninie odrysowujemy szablon pierwszy i wycinamy. Potrzebujemy 16 takich części.

Marokański puf

Z drugiego szablonu też wycinamy 16 kawałków.

Pierwsze kawałki spinamy szpileczkami w pary. Najpierw zszywamy pary, a potem pary ze sobą.

Powstanie takie ładne słoneczko. :)

Teraz od talerzyka deserowego odrysowujemy koło, które pasuje średnicą do środka słoneczka.

Koło podpinamy szpileczkami do słoneczka.

Całość przeszywamy na maszynie.

Części z drugiego szablonu należy wszyć w boki słoneczka. 

Tak należy doszyć 16 kawałków. Teraz mamy już ośmiornicę, ale z większą liczbą nóg. :)

Każdy kawałek (nogi ośmiornicy) należy zszyć ze sobą.

Trudno wymierzyć koło, które jest ostatnim elementem. Wymierzamy promień słoneczka i dodajemy jeszcze 2 centymetry zapasu.

Aby wykreślić odpowiednie koło, składamy tkaninę na cztery. Na ołówku zawiązujemy sznurek o wymierzonej wcześniej długości i przykładając koniec w rogu tkaniny, wyrysowujemy 1/4 koła.

Wycinamy koło i następnie przecinamy je na pół, aby wszyć zamek. Najpierw wszywamy zamek prawą stroną do tkaniny.

Zamek odwijamy na prawą stronę i przeszywamy od góry. To samo robimy z drugą stroną. 

Przykrywamy zamek i przeszywamy od góry ostatni szew.

Końcówki tkaniny poza zamkiem przeszywamy od góry ściegiem zygzak. Mamy teraz zamek kryty.

Koło podpinamy szpilkami do krawędzi pufa. Wypełniamy go poduszkami, aby ładniej układał się materiał i łatwiej upiąć tkaninę. Wyciągamy poduszki i przeszywamy dookoła.

Ostatni etap to wypełnienie. Puf jest dość duży i potrzebuje dużo wypełnienia. U mnie w ruch poszła watolina, stare wypełnienie poduszek, stary koc, resztki tkanin.

Puf musi być ładnie wypchany, aby wzór dobrze się układał, ale jego objętość zależy od właściciela.

Teraz Wam powiem, że uszycie pufa wcale nie było trudne – tylko tak strasznie wyglądało. Od razu zaznaczę, że nie jestem wielką krawcową, a moje umiejętności szycia są podstawowe; maszynę wyciągam okazjonalnie, a mimo to marokański puf dałam radę zrobić. Idealnie pasuje mi do nowego fotela jako podnóżek. 

Przypominam również o trwającym konkursie Persempry. Można wygrać fotel tak jaki mój, tylko w wybranym kolorze tapicerki. Czytaj niżej.

KONKURS

ZAREZERWOWANE DLA PERSEMPRY

Zrobiłeś metamorfozę pokoju, lecz wciąż czegoś Ci brakuje? A co powiesz na piękny fotel w wybranym przez Ciebie kolorze? Pokaż, jak zmienił się Twój pokój, a Persempra uzupełni metamorfozę o fotel HM Design (wartość nagrody: 2580 zł) obity w łatwoczyszczącą Persemprę. Weź udział w konkursie i wygraj ładny i funkcjonalny mebel! Tu zgłoś swoją metamorfozę.

Konkurs trwa do 15 grudnia, a ja jestem jednym z jurorów. :)

Powodzenia!

 

Wpis przygotowany z marką Persempra.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons