ogrodowe diyRady nie od parady

17 ogrodowych trików dla ogrodnika

17 ogrodowych trików

Pewnie już większość z Was ogarnęła swoje ogrody, ale z pewnością są i tacy, którzy pierwszy raz zaczynają przygodę z uprawianiem roślin i pracami na działce. Dla nich każda porada może być nowością i na wagę złota. Ogrodnikiem nie staniemy się w ciągu jednego sezonu. Uprawianie roślin wymaga wielu prób, porażek i błędów. Dobrze zatem poznać 17 ogrodowych trików, które ułatwią prowadzenie ogrodu początkującemu ogrodnikowi. 

17 ogrodowych trików

 

rośliny do cienia

Zobacz 17 ogrodowych trików

 

#1 Sadzonki w skorupkach

Zaczynamy naszą przygodę od wysadzania roślinek. Dobrym patentem jest wysianie sadzonek w skorupkach od jajek zamiast doniczek. Po pierwsze skorupki będą pojemnikiem na małe rośliny, a po drugiem w całości wsadzamy je później do ziemi w ogrodzie. Skorupki jajek kurzych mają w sobie dużą ilość wapnia, dzięki któremu przyśpieszymy wzrost rośliny i je wzmocnimy.

sadzonki w skorupkach

#2 Nawóz ze skorupek

Warto odkładać skorupki jaj przez cały rok, a na wiosnę dobrze je rozgnieść, albo nawet rozdrobnić w melakserze i rozrzucić wkoło korzenia roślin w naszym ogrodzie. Skorupki będę doskonałym nawozem i dostarczą naszym roślinom odpowiednią ilość wapnia, tak potrzebnego do wzrostu. Stosuję ten trik od wielu lat w moim leśnym ogrodzie.

nawoz ze skorupek

#3 Płyta do pikowania

To jest doskonałe rozwiązanie do dużego ogrodu i dla pedanta, który lubi, aby wszystko rosło w równych rzędach. Wystarczy zrobić szybkie diy. Potrzebujemy płytę, kilkanaście wkrętów i korki do wina. Teraz przygotujemy szybko kilkadziesiąt otworów w ziemi za jednym razem. Pikowanie stało się prostsze!

pikowanie

#4 Ochrona sadzonek

Sadzonki należy chronić na wiele sposobów przed zwierzętami i zadeptaniem. Plastikowe widelce raz a dobrze ochronią Twoje młode rośliny.

ochrona sadzonek

#5 Pojemniki balkonowe

Na balkonie też można mieć mały ogród. Plastikowe pojemniki na zabawki można wykorzystać jako pojemniki. W dnie skrzynek robimy dziurki i kładziemy je na pokrywki. Teraz mamy wystarczająco dużo miejsca na ziemię do wysadzenia warzywniaka.

pojemniki balkonowe

#6 Filtr do kawy w doniczce

Podlewając rośliny, często dołem doniczki wypływa nam ziemia. Wystarczy w tym wypadku włożyć na dno doniczki filtr do kawy, który skutecznie zatrzyma ziemię, ale również będzie doskonale zbierał wodę dla naszej sadzonki.

filtr do kawy w doniczce

#7 Rozdzielanie roślin w ogrodzie

Niektóre rośliny warto rozdzielać, aby się szybko nie rozrosły na boki lub muszą być wykopane na zimę. Pomysł na to jest taki, aby obciąć dno doniczki i wtedy w niej włożyć roślinę do ziemi. Łatwiej będzie nam ją opanować.

Rozdzielanie roslin

#8 Ochrona przed mrozem

Pogoda lubi zaskakiwać ogrodnika. Przymrozki mogą zniszczyć nam nasze uprawy. Możemy ochronić sadzonki dzięki plastikowym pojemnikom po płynach. Wycinamy dno i nasadzamy na małe rośliny, dopóki pogoda nie będzie stabilna.

Ochrona przed mrozem

#9 Mini ogródek

Prostym pomysłem na mały ogródek jest wykonanie korytek na ziemię. Kilka betonowych pustaków ustawionych obok siebie da Ci miejsce na ziemię i zabawę w ogrodnika.

mini ogrodek

#10 Konewka DIY

Szybki sposób na konewkę. Duży pojemnik plastikowy można wykorzystać jako konewkę. Kilka dziurek w korku i możemy podlewać nasze kwiaty i warzywa.

konewka diy

#11 Podlewanie korzeni

Wiele roślin nie lubi podlewania z góry, ale przy korzeniu. Wtedy dobrze przy wsadzaniu rośliny w ziemię obok wkopać plastikową butelkę z wieloma otworami. Potem wystarczy wlewać wodę do butelki, a świetnie nawodnimy nasze uprawy.

Podlewanie korzeni

#12 Podlewanie trawnika

Sami możemy wykonać system do podlewania trawnika. Kilka rurek PCV z wieloma otworami połączonych w kwadrat z możliwością podłączenia węża, będzie doskonale nawadniał większą część trawnika. Warto wypróbować.

Podlewanie trawnika

#13 Podlewanie kwiatów

Kwiaty wymagają częstego podlewania. Wystarczy do doniczki wsadzić butelkę pełną wody do góry nogami i po kłopocie. Przez kilka dni nie musimy się martwić podlewaniem. Dobry patent jak wyjeżdżamy na dłużej.

podlewanie kwiatow

#14 Zbieranie deszczówki do podlewania ogrodu

To jest dobry sposób na mniejsze rachunki za wodę. Zbieranie deszczówki nie jest trudne. Należy podstawić dużą beczkę pod jedną z rynien domu, a na dole pojemnika wykonać odpływ i podłączenie do węża. Ciśnienie wody spowoduje, że woda będzie nam pozwalała podlać część ogrodu. 

Zbieranie deszczówki

#15 Płukanie warzyw

Kiedy wysadzamy warzywa z ziemi, są one całe ubrudzone. Dobrze umyć je od razu na dworze. Wiadro z wodą i ażurowy pojemniki pomogą Ci częściowo opłukać ziemię z roślin. Doskonały pomysł, bo po pierwsze nie będziemy brudzić w domu, a po drugie wylejemy ziemię z powrotem na grządki.

płukanie warzyw

#16 Przechowywanie ogrodowych narzędzi

Szybkie czyszczenie narzędzi wykonamy poprzez kilkukrotne wsadzenie ich do doniczki wypełnionej piaskiem. Przechowywanie tak narzędzi uchroni je przed rdzą.

przechowywanie ogrodowych narzędzi

#17 Przechowywanie etykiet roślin

Pomysł na zorganizowanie etykiet wysadzonych w sezonie roślin. Wykonaj dziurkę w etykiecie i nałóż na kółko od kluczy. Teraz łatwiej będzie Ci do nich wrócić, w razie wątpliwość, jaką masz w ogródku roślinkę.

Organizacja etykiet ogrodowych

Źródło zdjęć: buzzfeed.com

Jeżeli potrzebujecie tabliczek do oznaczania grządek i roślin to ostatnio wykonałam takie diy, więc zapraszam tutaj. Sama co roku uczę się ogrodnictwa, bo mój leśny ogród jest bardzo wymagający. Dużo cienia, kwaśna ziemia, więc ciężko się go uprawia. Sporo ogrodowych tematów znajdziecie w zakładce “ogrodowe diy”. Może kilka moich pomysłów się Wam przyda w Waszych ogródkach.

 

 

Inne ogrodowe diy:

Kula z patykówWiszące świecznikiogrodowa palisadaZnaczniki do roślin
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons