drewniane diyorganizacyjne diy

Drewniana skrzynia

W wakacje zostałam poproszona przez przyjaciół o odnowienie dla nich starej powojennej skrzyni. Stan skrzyni pozostawiał dużo do życzenia. Ja jednak zacierałam ręce, bo to dopiero było wyzwanie. Post będzie długi, ponieważ pracy też było sporo.
 
page1 
 
Narzędzia:
 
Dremel 8200
Szlifierka kątowa
Szlifierka mimośrodowa
Papier ścierny
Bejca
Kątowniki
Sklejka
 
page2 
 
Takie były początki!
 
 page3
 
Na wstępie spróbowałam oczyścić okucia. Używałam do tego Dremela i różnych końcówek. Od papieru ściernego, szczotki do polerki.
  
 page4
 
Zakupiłam okulary ochronne na oczy i kilka masek. Będą potrzebne na etapie oczyszczania skrzyni z farby.
 
page5 
 
Pierwszy raz pracowałam ze szlifierką kątową i jestem tym sprzętem zachwycona. Pięknie oczyściłam całą skrzynię do czystego drewna.
 
 page6
 
Drugim urządzeniem, szlifierką mimośrodową, wykonałam dokładniejszą obróbkę powierzchni. Ciągle gładziłam drewno ręką, taką gładką powierzchnie wyczarowały te urządzenia.
 
page7 
 
Tam gdzie nie mogłam dojechać szlifierką, pomógł mi Dremel. Zamontowałam listki papieru ściernego i pozbyłam się zbędnej farby. Potem zabrałam się za kolejne okucia.
  
page8 
 
Nie łatwo było oczyścić uchwyty. Jak to się udało,  pastą polerską i nakładką na Dremela, wypolerowałam je.
 
page14 
 
Wgłębienia na zawiasy doczyściłam końcówką  z papierem ściernym. Potem oczyszczałam kolejne elementy.
 
page9 
 
Oczyszczanie skrzyni w środku. Też szlifierki poszły w ruch.
 
page10 
 
Po zdarciu farby pojawiły się dziury po kornikach. Niektóre były na tyle duże, że użyłam kitu do drewna. Wypełniłam dziury kitem, a jak dobrze wysechł  to przeszlifowałam te miejsca papierem ściernym.
 
page11 
 
Znowu kolejne okucia. Te już były zdjęte ze skrzyni, więc oczyściłam je na zewnątrz, a także w środku. Rdza sypała się kawałkami, ale się udało.
 
page12 
 
Zrobiłam fotkę jak wygląda tarcza do szlifowania, przed i po. To dzięki niej okucia pozbyły się rdzy.
 
 page13
 
Na zewnątrz ustaliliśmy, wspólnie z właścicielami, okucia zostają w oryginalnym kolorze, a środku zabezpieczyłam Hammerite.
 
page21 
 
Ponieważ skrzynia miała swoje lata, rozchodziła się w kilku miejscach. Kupiłam kątowniki, przycięłam je według potrzeby. Dremel oczywiście dał radę.
 
page15 
 
Kątowniki zamontowałam w narożnikach. W markecie budowlanym zamówiłam docięcie sklejki, pod wymiar wnętrza skrzyni. Udało mi się wymierzyć tak dokładnie sklejkę, że po włożeniu do skrzyni oparła się o kątowniki. Dzięki temu skrzynia już nie była taka głęboka i powstała płytka półka, na życzenie właścicieli.
 
page16 
 
Oczyszczanie zatrzasków.
 
page20 
 
Zostały jeszcze detale do oczyszczenia.
 
page17 
 
Tak skrzynia wyglądała po oczyszczeniu z farby.
 
page18a 
 
Właściciele skrzyni przywieźli czerwoną bejcę. Trochę mnie ten kolor przerażał.  Bałam się tego malowania na tak ciemny i ostry kolor.
  
 page18
 
Do odważnych świat należy, więc wzięłam pędzel i do dzieła.
 
 page19
 
Niestety zawiasy skrzyni nie nadawały się do odrestaurowania. Udało mi się znaleźć na allegro stare zawiasy już wypiaskowane.
 
page22 
 
Były nieco większe od oryginalnych, więc docięłam Dremelem, odpowiednie wgłębienia.
 
page23 
 
Udało się je zamontować.
 
page24 
 
W skrzyni zostały, w różnych miejscach, stare wkręty. Wystarczył śrubokręt i młotek, kilka uderzeń i złom został wybity.
 
page25 
 
Poskręcałam wszystkie elementy razem. Po kilku dniach bejca dobrze wyschła i stwierdziłam, że przyda się jeszcze jedna warstwa bejcy, aby kolor był bardziej trwały i intensywny.
 
page1 
 
Skrzynia pojechała już do właścicieli, a ja za nią tęsknię. Chyba sobie taką sprawię? Teraz szalenie mi się podoba ten czerwony kolor.
 
Z majestrkowym pozdrowieniem!
 
 
 
 
 
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons