drewniane diy

Jak wykończyć fundamenty?

Kolejny krok w upiększaniu domku letniskowego to wykańczanie fundamentów. W naszym przypadku to wolna przestrzeń na bloczkach, która niestety od kilku lat porządnie straszyła. W końcu opanowaliśmy wnętrze domku na tip-top, aby zabrać się za elewację na zewnątrz i schody, których nie mieliśmy wcale, ale o tym opowiem Wam w innym poście. Obudowanie cokołu oprócz walorów estetycznych, miało być zabezpieczeniem ze względu na naszego kota i inne zwierzaki leśne, które chowały się pod domkiem i obawialiśmy się, że kiedyś ktoś tam zamieszka na stałe. Pomysłów było mnóstwo na wykończenie. Jedyny pewnik to był materiał, z którego ma zostać wykonana osłona. Ma być drewniana. W końcu udało się znaleźć takie rozwiązanie, które będzie tanie, można wykonać je samemu i będzie idealnie pasowało do naszego drewnianego domku. 

Obudowa fundamentow

Jak wykończyć fundamenty domu?

W markecie budowlanym kupiliśmy sosnową boazerię. Dość ładnie wykończoną, z wykonanymi rowkami, aby deski zazębiały się na sobie. Dzięki temu nie ma szpar pomiędzy elementami i całość prezentuje się podobnie jak cały domek. To był strzał w dziesiątkę, a tak wyglądał domek przed rozpoczęciem prac. 

2Przerywnik

Do wykonania potrzebne były:

– Boazeria sosnowa

– Bejca

– Lakierobejca

– Gwoździe i wkręty

Narzędzia:

– wyrzynarka 

– szlifierka uniwersalna Bosch PSM 18 LI

– wkrętarka Bosch IXO

– Zszywacz sieciowy Bosch PTK 14 EDT

Przerywnik3

Trzeba było zacząć od przycięcia desek, które przybiliśmy do belek pod tarasem. 

5

Każdą deskę przed montażem impregnowaliśmy, aby wykończenie starczyło na długie lata. 

4

Następnie przycinałam boazerię na mniejsze kawałki, każdy element trzeba było przeszlifować po cięciu. Było z tym trochę pracy, bo tych elementów było naprawdę dużo. Dzięki szlifierce Bosch szło naprawdę szybko i gładko, bo jak ja się zmęczyłam, to nastolatek wziął się do pracy. Urządzenie jest tak bezpieczne, że nie miałam żadnych obaw dać je dziecku.

6

W tym czasie moja druga połowa malowała każdy element.

6a

Następnie Mariusz nabijał każdą deskę dookoła domku.

7

W czterech miejscach na bokach domku zostawiliśmy otwory, aby była wentylacja pod domkiem. Zamknięcie takiej przestrzeni mogłoby doprowadzić do gnicia podłogi. Taką sytuację miała nasza sąsiadka i niestety musiała ściągnąć obudowę, aby domek zaczął znowu oddychać.

8

Całość trzeba było zabejcować w kolorze domku i polakierować.

9

Kratki wentylacyjne

Otwory pod domkiem musiały być, ale trzeba je było odpowiednio zabezpieczyć, aby zwierzaki tam nie wchodziły. Kupiliśmy kratkę ogrodową i z niej zrobiliśmy mniejsze.

10

Boki kratki poprzenosiliśmy na nowy element i łączyliśmy zszywaczem Bosch. Jaka to wygoda, naciskasz delikatnie przycisk, a zszywka wylatuje z dużą siłą. Ile ja się namęczyłam z ręcznym zszywaczem. Nigdy już do tego nie wrócę.

11

Od dołu kratki zostały przykręcone wkrętarką niewielkie deseczki. Na całą kratkę zamontowana została moskitiera, aby powstrzymać owady przed gniazdowaniem.

12

Teraz łatwo było zamocować kratki w otworach, a w razie czego zdemontować.

13

Z tyłu za domkiem trzeba było zrobić coś w stylu skrzynki, aby zasłonić wystające rury kanalizacyjne. Teraz widać ile na jeden bok wyszło elementów. Bez narzędzi nie wyobrażam sobie przycinania takiej ilości desek o szlifowaniu nie wspomnę.

14

Od frontu już prawie finał. 

Obudowa fundamentow

Kolejny etap pracy za nami. Można się zająć uporządkowaniem obejścia. Już za chwilę pokażę jak zrobiliśmy schody i odnowiliśmy elewację domku, taras i jego podłogę. Wiele osób mówi, że zazdrości mi tego lasu. Kochani, nie ma czego. Jak widać taki domek, działka to nieustająca praca. Na nasze szczęście wiedzieliśmy na co się piszemy i na dodatek uwielbiam tak spędzać czas. 

 

Przerywnik

Wpis powstał przy współpracy z marką Bosch i portalem Wkręceni w dom.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons