dekoracyjne diydrewniane diy

Jak zrobić boazerię angielską? – Bricometamorfozy #11

W pierwszym wpisie z tej metamorfozy dowiedzieliście się, jak malować płytki w kuchni. Tam zostało udzielono fajnych porad. Kontynuujemy metamorfozę kuchni w stylu farmhouse, więc dzisiaj zobaczycie jak odmienić kącik jadalny i jak wykonać boazerię angielską. Zapraszam także do wpisu o wyspie kuchennej, gdzie możecie zobaczyć, jak za pomocą kilku kantówek i dwóch blatów można wyczarować mobilną wyspę kuchenną, która stylem wpasuje się tutaj idealnie. 

Zobacz jak można odpicować kącik jadalniany z pomocą boazerii angielskiej:

Jak zrobić boazerię angielską?

Tak było przed położeniem boazerii. Trochę pusto i bez wyrazu. Idealne miejsce, aby ułożyć boazerię angielską.

Krok 1

Konstrukcja tej lamperii składa się z poprzecznych i pionowych desek. Bardzo ważne jest, żeby deski poziome dobrze trzymały poziom. Wiesiek radzi też, żeby ich nie przyklejać do ściany, bo pod wpływem wilgoci może nam ona z tej ściany odpaść. Użył magicznych frezów, żeby po zamontowaniu nie było ich widać. Po nawierceniu deski użyliśmy drewnianych zaślepek, które lekko można przeszlifować, żeby nie wystawały. 

Krok 2

Deski pionowe są krótsze, więc możemy je do ściany przykleić za pomocą kleju montażowego. Pamiętajcie o sprawdzaniu poziomu! 

Krok 3

Kiedy konstrukcja boazerii jest gotowa to czas na malowanie! Postawiliśmy na kolor biały – użyliśmy farby renowacyjnej do drewna, MDF i laminatów do wnętrz marki Altax. Farba jest plamoodporna, nadaje się do różnych powierzchni, bardzo dobrze kryje i szybko schnie. 

Krok 4

W naszej kuchni pomalowaliśmy jeszcze ściany na biało i stworzyliśmy małą galerię sztuki nad boazerią, wieszając na niej grafiki i małe dekoracje. 

Krok 5

Z kilku desek i dwóch koszy pokażę Wam, jak wyczarować organizer na owoce. Do trzech desek przykręcam wkrętami mniejsze listewki. Koszyki montuję za pomocą uchwytów, a na górze konstrukcji daję wieszaki i sznurek, żeby powiesić organizer na ścianie. Prawda, że mało pracy, a efekt wow?!

boazerię angielską

Z czego zrobić boazerię angielską samodzielnie?

Na pewno można kupić gotową boazerię, ale jak najbardziej można ją wykonać z listew do sztukaterii, z mdf i z drewna. Wszystko zależy od naszych funduszy. Ta ze sztukaterii, będzie najprostsza do wykonania i do niej nie potrzeba żadnych elektronarzędzi. Tu wystarczy tylko nożyk tapicerski i niewielka piła. Mdf, czy drewno trzeba przyciąć. Na szczęście w markecie budowlanym można to wykonać od ręki. Czasami jednak wykonując boazerię angielską, też trzeba coś dociąć czy doszlifować na miejscu. Tu zdecydowanie będzie pomocna ukośnica, a przynajmniej wyrzynarka oraz szlifierka. 

Czym malować boazerię?

To zależy z czego ją wykonamy. Jeżeli z listew do sztukaterii to wystarczy farba do ścian, drewno czy mdf malujemy dedykowanymi farbami do tych materiałów. Świetnie sprawdzają się tu farby akrylowe i osobiście bardzo je lubię. 

Pamiętaj o akrylowaniu boazerii angielskiej

Kiedy już boazeria zostanie przyklejona do ściany, to bardzo ważnym elementem jest, aby uszczelnić wszelkie odstąpienia od ściany czy łączenia poszczególnych elementów. Tutaj konieczne jest akrylowanie. Akryl nakładamy wzdłuż każdego elementu. Kiedy dobrze wyschnie wtedy zaczynamy dopiero malowanie. Nigdy nie rób tego na odrót!

boazerię angielską

boazerię angielską

boazerię angielską

Kącik jadalniany skończony, a boazeria angielska świetnie się tutaj wpasowała i kuchnia zaczyna nabierać ostatecznych kształtów. Wiecie już jak pomalować płytki w kuchni i jak położyć lamperię, więc podobne efekty możecie wyczarować u siebie. W ostatniej części metamorfozy będą sposoby na udekorowanie okna. Daj znać, czy podoba Ci się podoba kącki jadalniany po metamorfozie.

 

 

Wpis przygotowany z Bricomarche

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons