Rady nie od parady

Jak zrobić remont w 3 dni i nie zwariować?

Podobno remont to trzeci najbardziej stresogenny moment w życiu, zaraz po śmierci bliskiej osoby i rozwodzie. Powiem Wam, że wcale się nie dziwię. Dlatego jak najlepsze przygotowanie się do remontu pomoże nam uniknąć stresu, a przynajmniej go zniwelować.

Remont jednego pokoju w 3 dni jest naprawdę możliwy, co udowodniłam w tej serii postów. Jesteśmy w stanie w tym czasie zerwać tapetę, naprawić ubytki gładzi, odmalować pomieszczenie, zmienić podłogę panelową oraz wymienić i skręcić wszystkie meble. Jednak remont nigdy nie zamyka się w jednym pokoju. Nie ma takiej szansy. Całe mieszkanie odczuwa jego skutki. Podam Wam dzisiaj kilka sposobów na to, jak okres remontowy uczynić bardziej znośnym.

Jak zrobić remont w 3 dni

Jak zrobić remont w 3 dni i nie zwariować?

1. Sprzedaj stare meble 

Jeżeli remontujemy jeden z pokoi i chcemy wymienić meble, musimy zawczasu pomyśleć o pozbyciu się starych mebli. Fajnie jest, jeśli mamy garaż czy dużą piwnicę, aby tam wynieść stare meble, ale co, kiedy nie ma takiej opcji? Musimy je wydać albo sprzedać jeszcze przed remontem, aby oczyścić sobie przestrzeń. Meble do sprzedaży najlepiej kilka dni wcześniej wystawić na olx.pl lub na fejsbukowych grupach typu „kupię, sprzedam, zamienię”. My tak się pozbyliśmy starych mebli po dzieciach. Dzięki temu była dodatkowa gotówka na remont, a w mieszkaniu zrobiła się przestrzeń na zmiany. Przestawianie mebli z pokoju do pokoju – tych starych oraz tych nowych – może skończyć się rozwodem.

2. Zaplanuj listę zakupów

Zanim zaczniesz działać, usiądź na spokojnie i przygotuj listę rzeczy, których będziesz potrzebować w czasie remontu. Musisz uwzględnić materiały (farba, grunt, gładź itd.), narzędzia (wałki, pędzle, kuwety, śrubokręty, młotki itd.), materiały do ochrony (taśmy malarskie, folię zabezpieczającą). Zorganizuj elektronarzędzia – dobra wiertarka to podstawa. Przyda Ci się też wkrętarka, wyrzynarka. Jeżeli kładziesz panele, zestaw narzędzi znajdziesz w tym poście.

Chodzi o to, aby podczas remontu jak najmniej wychodzić do sklepu po dodatkowe rzeczy. Trzeba się wtedy przebierać oraz tracić cenny czas i siły na zakupy czy kolejki w sklepach. Jest też szereg materiałów, które kupuje się na zamówienie, więc można się zdziwić, że w domu remont rozgrzebany, a my nie kupimy od ręki tego, co potrzebujemy. Będzie stres, a tego przecież chcemy uniknąć.

3. Wyeksmituj dzieci

Dzieci w czasie remontu to jest dopiero wyzwanie. Wiem coś o tym, bo przez lata moje remonty domowe zawsze były w towarzystwie pociech – i to małych. Gdy dzieci są w domu, to oprócz remontu mamy ich regularne karmienie, zabawianie oraz mnóstwo przeszkadzania, więc jeżeli jest możliwość wysłania dzieci np. do babci – zdecydowanie polecam z tego skorzystać oraz zaplanować taki wyjazd. Oczyszczenie przestrzeni z dzieci ułatwi Ci przeprowadzenie remontu.

4. Zaplanuj prace krok po kroku

Jeśli już masz materiały, to poczytaj, ile schną farby i grunt, ile czasu potrzebuje gładź itd. Podczas remontu trzeba dobrze zorganizować pracę, aby szybciej z nim skończyć. Kiedy schnie Ci gładź, zrywaj podłogę; kiedy schnie farba, układaj panele. Zorganizuj się tak, aby praca cały czas szła do przodu, a zadania się mijały. Wtedy maksymalnie wykorzystasz czas przeznaczony na remont. Z dobrym planem działania i przemyślaną strategią remont będzie mniej stresujący.

5. Bałagan będzie wszędzie

To, że bałagan będzie wszędzie, to Ci gwarantuję. Nie ma co się oszukiwać. Będziesz remontować jeden pokój, ale sprzątać całe mieszkanie. Nie ma innego sposobu, niż po prostu przyjąć to na klatę. Można tylko łagodzić ten stan rzeczy, regularnie wynosząc śmieci (kartony, resztki tapet, panele itd.), rozkładając mokrą szmatę na wejściu do remontowanego pokoju, aby nie roznosić brudu, zamykać drzwi innych pomieszczeń, a z kolei inne przeznaczyć na totalne wybrudzenie. Łazienka będzie też mocno zaangażowana, bo będziesz tam myć pędzle i kuwety po malowaniu. Postaraj się to robić zaraz po malowaniu i umyj od razu armaturę, aby farba nie zaschła, bo będzie gorzej domyć wannę czy zlew.

6. Przygotuj zestaw małego sprzątacza

Zaopatrz się w ręczniki papierowe, ścierki, środki czystości, mop, odkurzacz, zmiotkę i szufelkę. Zapas dużych worków na śmieci jest niezbędny. Przygotuj się na wiele ewentualności. Potrącenie puszki z farbą zdarza się najlepszym. Wiadro z wodą i mop oraz odkurzacz pod ręką uratują resztę domu przed roznoszeniem kurzu i pyłu.

7. Posiłki na czas remontu

To może wydawać się śmieszne, ale na gotowanie i zakupy spożywcze nie ma czasu w czasie remontu, który jest ograniczony czasowo. Najlepiej przygotować zapasy na 3 dni, a jeszcze lepiej ugotować, zapakować w pudełka i tylko odgrzewać. Ewentualnie zamawiać jedzenie na wynos, bo ciepły, regeneracyjny posiłek jest bardzo ważny. Wiadomo, że gdy człowiek głodny, to zły – a tego właśnie w czasie remontu trzeba unikać.

Jak zrobić remont w 3 dni

Remont w 3 dni jest możliwy, jeżeli pracują dwie osoby. Jest możliwy nawet w 2 dni, ale wtedy o spaniu można zapomnieć. ;) Zawsze trzeba też brać pod uwagę, że możemy natrafić na jakiś problem techniczny czy materiałowy i wcale remont nie pójdzie po naszej myśli, dlatego minimalizowanie problemów jest tak ważne.

Jeszcze jedna moja złota rada.

Remont to nie bajka. To ciężka fizyczna praca, której nie każdy jest w stanie podołać. Jeżeli wiesz, że praca w parze Wam nie idzie, to albo zrób remont sam(-a), a towarzyszkę czy towarzysza życia wyślij do babci z dziećmi, albo zatrudnij ekipę i zwal na nią wszystkie porażki i niepowodzenia. Niestety najwięcej kłótni małżeńskich zalicza się w czasie remontu, kiedy jedno drugiemu patrzy na ręce. Bałagan wkurza wszystkich, a wykończenie fizyczne powoduje, że chętniej byśmy się położyli spać, niż poszli układać panele. Nie wierz reklamom, że z tym czy z tamtym produktem lub narzędziem zrobisz remont z palcem w nosie. Narzędzia pomogą i ułatwią, ale Ty i tak napracujesz się jak nigdy.

 

Wpadaj na mój Instagram!

 

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.

12 komentarzy

  1. A ja na czas remontu biorę urlop, wpuszczam zaufanego majstra a sama z mężem i dziećmi jedziemy na działkę :) Jak wrócę to pewnie przez miesiąc będę sprzatała!

  2. tak praca we dwoje jest najlepsza, ale tylko wtedy gdy ta dwójka dobrze się dogaduje. My z mężem cały czas w podobny sposób pracujemy na budowie i w ogrodzie. Nie jest lekko, ale opłaca się, bo cieszy, gdy samemu się to zrobi!

  3. Oj remoncie, ileż się straci zdrowia przy Tobie, ten się dowie, kto Cię przeżyje! Moja fraszka. Mimo, że już nawet nie jestem w stanie określić, który to był remont/refreszing, serio, już nie pamiętam. Mimo dużego doświadczenia, na pewnych etapach zawsze pojawia się stres. Zazwyczaj największa partia stresu leży przy pieniążkach, kiedy coś się wysypie, kiedy zaczyna ich brakować. O tym zamierzam niebawem napisać. I obyśmy się nie denerwowali, tylko remontem radowali! :) ejmen

Leave a Response

Simple Share Buttons