ogrodowe diyRady nie od parady

Pielęgnacja ogrodu na jesień

Pielęgnacja ogrodu na jesień jest chyba ważniejsza niż przygotowywanie go na wiosnę. Teraz jest pora na wiele prac i zabezpieczenie roślin na zimę. Na działce bywam już coraz rzadziej i nie mam już tyle czasu, aby zajmować się ogrodem. Dlatego w weekendy staram się przygotowywać ogród do zimy, aby w przyszłym roku był jeszcze ładniejszy. W leśnym ogrodzie dużo szybciej widać jesień. Czasami pogoda nas zwodzi, bo jest ładnie i ciepło, ale potem z dnia na dzień robi się zimno, deszczowo, a prace w ogrodzie zostawiamy do wiosny, a to duży błąd. Ja trzymam się pewnych zasad i zawsze jesienią odhaczam punkt po punkcie pielęgnację ogrodu na jesień. 

1Przerywnik

Dbaj o trawę!

Trawa nawet jesienią wymaga strzyżenia i pielęgnacji. W moim leśnym ogrodzie mam dziką trawę, ale dbam o nią jak o wysiany trawnik. Dzięki temu, co roku jest jej więcej. Przycinanie trawy można robić do końca października. Bardzo ważne jest, aby usunąć wszystkie liście i igły, aby nie gniły, co trawie nie służy. W lesie iglastym mam cały czas co grabić, ale kupiłam w zeszłym roku dobrą kosiarkę elektryczną Bosch ARM 3200 i ona mnie wyręcza w częściowym grabieniu igieł. Przy okazji koszenia trawy, kosiarka doskonale zasysa wszystko. co napotka na swojej drodze. Szyszki, drobne gałązki, igły i liście. Co jakiś czas opróżniam pojemnik i po kłopocie.

5

W ogrodzie są takie miejsca, gdzie kosiarka nie dojedzie i wtedy trzeba użyć innego sprzętu. Ja mam nożyce akumulatorowe Bosch Isio i nawet się schylać nie muszę, aby przyciąć trawę przy ogrodzeniach, bo nożyce mają drążek teleskopowy. To bardzo wygodne.

6Przerywnik

Przesadzanie i rozsada roślin

Jesień to najlepsza pora do przenoszenia roślin z miejsca na miejsce i rozsadzanie tych, które są już duże, albo chcemy, aby były też w innym miejscu ogrodu. To jest też moment na sadzenie roślin cebulowych. Ja dostałam kilka nowych gatunków roślin z innego ogrodu i chociaż kusiło, aby przesadzić je latem, cierpliwie wyczekałam chwili, aby właśnie jesienią to zrobić. 

3

Posadziłam hortensję, jukę ogrodową i piękną dziką różę. Dobieram gatunki, które lubią kwaśną ziemię i dużo cienia. Rozsadziłam też bluszcz, rozchodnik okazały, hosty. 

catsPrzerywnik

Usuwanie roślin jednorocznych

Na jesień należy wykopać wszystkie rośliny jednoroczne i usunąć ich korzenie. Dzięki temu unikniemy problemów z chwastami i gniciem. Jeżeli masz kompostownik, to resztki tam wrzuć, będą dobrym nawozem za jakiś czas.

4Przerywnik

Przycinanie i strzyżenie roślin

Teraz jest pora na ostatnie przycinanie drzewek i krzewów. Cięcie ma na celu usuwanie suchych i martwych pędów, a także formowanie kształtu rośliny. Ja przycinam akację i wierzbę haruko, bo formuję je, aby miały kulisty kształt. Mam też bukszpany koło domku i tu też dbam o ich formę. Cięcia wymaga żarnowiec, który bardzo szybko przyrasta w ciągu wakacji. Do cięcia używam nożyc akumulatorowych Bosch Isio. Bardzo łatwo to idzie. Mam wrażenie, że bawię się we fryzjera.

Cięcie pobudza roślinę do pięknego kwitnienia wiosną. Dzięki temu będą też ładnie i gęsto rosły. 

11Przerywnik

Okrywanie roślin na zimę

Jesienią już nie pozbywam się igieł z działki. Zbieram je na jedną kupkę i już za chwilę, będę tuje i wszystkie delikatne rośliny otulać przy korzeniu warstwą igieł. Dzięki temu, jeżeli spadnie śnieg, to nie będzie leżał blisko korzeni i rośliny mają większe szanse zimą. Niektóre tuje i krzewy powinno się wiązać na zimę, aby śnieg ich nie deformował. Ja tego nie robię, bo mam około 100 tuj na ogrodzie, a sosny robią też dobrą robotę, tworząc dach.

12

Prace w ogrodzie to też fajny czas dla rodziny. Można wspólnie pracować na powietrzu, razem spędzać czas, nauczyć dzieci pewnych zasad i prac. Ogród należy do nas wszystkich, więc każdy musi mieć udział w jego tworzeniu i pielęgnacji.

15

Jeszcze do końca października będziemy pracować nad ogrodem. Pielęgnacja ogrodu jest bardzo fajna. Ja bardzo lubię kosić trawę i grabić. Adaś zawsze przycina suche gałązki, paprocie, czy kwiatki. Starszy syn Michał już często zastępuje męża i wykonuje cięższe prace. Mąż zabezpiecza domek na zimowy okres. Całą rodziną fajnie spędzamy czas.

Przerywnik

Wpis powstał przy współpracy z marką Bosch i portalem Wkręceni w dom.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons