Rady nie od parady

15 zastosowań saszetek z pudełek do butów – silica gel

Co to jest silica gel?

Kojarzycie te małe torebeczki, które znajdujemy w pudełkach od butów czy torebkach? Zastanawialiście się kiedyś co, to jest i do czego służy? Woreczki opisane są jako silica gel, a po polsku jest to żel krzemionkowy. Do czego służy? Jest to środek osuszający, używany do usuwania wilgoci. Dzięki temu, jak kupujemy buty, są one idealnie suche i zabezpieczone przed wilgocią. Normalnie wszyscy wyrzucamy te małe torebeczki, a warto je zbierać, bo mogą znaleźć inne zastosowanie i uratować nasze rzeczy przed wilgocią. Poznajcie 15 zastosowań małych saszetek z pudełek do butów.

15 zastosowań silica gel

Silica gel pomoże Ci zabezpieczyć tak wiele rzeczy.

#1 Twoje kosmetyki do makijażu powinny mieć sucho, aby pudry i cienie nadal dobrze się rozprowadzały. Mała saszetka silica gel w kosmetyczce przedłuży ich życie.

5beb9a6be25c778e50c44fc798902a1815 zastosowań silica gel

#2 Ćwiczysz, chodzisz na siłownie? To dorzuć saszetki z żelem krzemionkowym do torby treningowej. Pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu, a Twoje buty szybciej się osuszą.

15 zastosowań silica gel

#3 Ręczniki nie lubią wilgoci, bo zaczynają wydawać nieciekawy zapach. Trzymaj w szafce z ręcznikami kilka saszetek, a te będą dłużej świeże.

15 zastosowań silica gel

#4 Przyprawy, zioła suche, ziarna, nasiona oraz suchą karmę dla psów i kotów też można zabezpieczyć przed wilgocią silica gel. Wystarczy w szafce trzymać małe saszetki, a one już zrobią resztę.

15 zastosowań silica gel

#5 Zabezpiecz swój aparat i obiektywy, wkładając silica gel do futerału sprzętu fotograficznego. Dzięki temu Twój sprzęt nie ulegnie zawilgoceniu.

15 zastosowań silica gel

#6 To samo dotyczy baterii, kart sd, akumulatorów. W miejscu gdzie je przechowujesz, powinno być sucho. Dołóż tam saszetkę z pudełka od butów i już masz 100% pewności, że tak będzie.

15 zastosowań silica gel

#7 Wielu utopiło telefon komórkowy. Po zetknięciu z wodą telefon jest do wyrzucenia. Jest jednak mały cień ratunku. Jeżeli telefon szybko wyłowisz, włożysz do torebki zip i dorzucisz kilka saszetek silica gel, to jest duża szansa, że za parę dni telefon znowu będzie sprawny. Zawsze warto spróbować!

15 zastosowań silica gel

#8 Odparuj swój samochód. Zaparowane szyby w samochodzie to wielki problem. Okazuje się, że wystarczy kilkanaście saszetek silica gel i samochód osuszysz z wszędobylskiej wilgoci.

15 zastosowań silica gel

#9 To jest prosty paten na szybkie suszenie kwiatów. Można wysypać ziarenka żelu na talerz i na nim ułożyć kwiatki albo zamknąć saszetki razem z kwiatami w pudełku. Dużo szybciej otrzymamy susz. 

15 zastosowań silica gel

#10 Srebro matowieje od wilgoci, a doczyszczenie go wcale nie jest takie łatwe. Można tego uniknąć, wkładając do szkatułki z biżuterią małe torebki z pudełek od butów. Twoje srebro będzie teraz błyszczeć.

15 zastosowań silica gel

#11 Zdjęcia, które kiedyś wywoływaliśmy u fotografa, trzeba szczególnie chronić, bo to często jedyna pamiątka po minionej epoce. Co może im zagrażać? Wszechobecna wilgoć. Tam gdzie trzymasz zdjęcia i album wrzuć kilka saszetek silica gel tak na wszelki wypadek.

15 zastosowań silica gel

#12 Pomyśl o garderobie! Jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie jest dużo wilgoci, zabezpiecz swoje ubrania przed niszczeniem i pleśnią. Poukładaj kilka saszetek silica gel w szafach między ubraniami. Pozbędziesz się brzydkiego zapachu i nadmiaru wilgoci.

15 zastosowań silica gel

#13 Przemoczone buty mogą już do siebie nie dojść po wysuszeniu i będą wydzielały brzydki zapach. Oprócz tradycyjnego suszenia przy grzejniku, do środka buta włóż torebkę silica gel. Jak buty doschną, zamknij je jeszcze na kilka dni w pudełku z saszetkami. Buty nie tylko pozornie wyschną, ale całkowicie pozbędą się wilgoci i przykrego zapachu. 

15 zastosowań silica gel

#14 Lubimy wycinać dynie na halloween, ale one tak szybko zaczynają pleśnieć. Można ten proces trochę opóźnić za pomocą żelu krzemionkowego. Wytnij dynię, a do środka wrzuć saszetkę z pudełka od butów. Teraz dynia ma szansę na dłuższe życie.

15 zastosowań silica gel

#15 To ważne dla majsterkowiczów. Do swojej skrzynki z narzędziami wrzuć kilka saszetek silica gel, aby narzędzia, gwoździe, nakrętki i inne ważne dla Ciebie akcesoria nie zardzewiały. 

15 zastosowań silica gel

Żródło zdjęć: dailymail.co.uk

Silica gel jest bezpieczny dla środowiska i dla nas. Może być wykorzystywany wielokrotnie. Jeżeli masz wrażenie, że woreczki już nie działają. Włóż je do piekarnika nagrzanego do 100 stopni na godzinę. Zawarty w saszetkach żel krzemionkowy znowu się zregeneruje.

Myślę, że znajdziecie w swoim otoczeniu, więcej dobrych zastosowań dla tych niepozornych małych opakowań, które tak często do tej pory wyrzucaliśmy, a okazuje się, że to może być niezastąpiony pomocnik w domu i nie tylko. 

 

Zobacz także:

Bałwanki z OreoŚwiecznik z deskiKule z mchuIgielnik
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons