drewniane diymeblowe diy

Stolik IKEA Lack w nowej odsłonie

Jeżeli dobrze policzyłam, to mam stolik IKEA Lack od 14 lat. Kupiliśmy go do naszego pierwszego mieszkania i musieliśmy jechać po niego z Torunia do Poznania, bo tam był najbliższy sklep tej szwedzkiej sieci. Stolik przeżył dwójkę dzieci, potem zamieszkał w domku letniskowym i nadal jest w świetnym stanie. Naprawdę służy nam od wielu lat. Na pewno nie wymaga ode mnie przeróbki ze względu na zniszczenia, ale już dawno chodziło za mną dopasowanie go do naszej chatki. Zabrałam się do tego, czary-mary i mam nowy stoliczek!

Stolik Ikea Lack hackersPrzerywnik

Co potrzebujemy do przeróbki stolika IKEA Lack?

 • stolik Lack 90 × 55 cm
 • sklejka o wymiarach 90 × 55 cm
 • listewki kwadratowe 1 × 1 cm
 • 6 desek 0,95 × 2 × 95 cm
 • wkręty
 • 4 kółka meblowe
 • wyrzynarka lub piła ręczna
 • szlifierka lub papier ścierny
 • wkrętarka lub śrubokręt krzyżowy
 • wiertarka z małym wiertłem
 • farba akrylowa (polecam Śnieżkę Supermal)
 • wałek i pędzel

PrzerywnikStolik ikea lack 1

Przycinam kwadratową listewkę do wymiaru 55 cm i zaznaczam sobie, na jakiej wysokości będę ją mocować na nogach stolika. Nawiercam ją, aby mi nie pękała w czasie przykręcania.

Stolik ikea lack 2

Z jednej strony mogę już przykręcić listewkę. Z drugiej dopiero wtedy, gdy włożę półkę.

Stolik ikea lack 3

W sklejce wycinam narożniki, ścinając wyrzynarką kwadraty po 5 cm. 

Stolik ikea lack 4

Teraz sklejkę mogę włożyć pod blat, opierając ją na listewce, i dopiero wtedy zamontuję drugą listewkę. 

Stolik ikea lack 5

Od spodu listewki przykręcam półkę. Dzięki temu nie mam widocznych wkrętów.

Stolik ikea lack 6

Na blacie stolika układam 6 desek i wyrównuję je, aby ładnie leżały z każdej strony. 

Stolik ikea lack 7

Nawiercam każdą deskę w 6 miejscach…

Stolik ikea lack 8

…i przykręcam do blatu. 

Uwaga, trik stolarza amatora! Kiedy rozwiercimy zbyt duży otwór i wkręt w niego wpada, wystarczy wepchnąć do otworu zapałkę, która po wkręceniu wkrętu ładnie uszczelni nam niepotrzebny luz.

Stolik ikea lack 9

Do nóg stołu przykręcam kółka, będzie łatwiej go przestawiać.

Stolik ikea lack 10

Blat po przykręceniu jeszcze szlifuję, aby złagodzić i wyrównać krawędzie między deskami. 

Stolik ikea lack 10a

Stoliczek gotowy – już na tym etapie wygląda świetnie.

Stolik ikea lack 11

Moja wersja stolika ma być biała, więc zabieram się do malowania. Spróbowałam kolejnego produktu Śnieżki – farby akrylowej Supermal – i już wiem, że mam następną ulubioną farbę tej marki.

Stolik ikea lack 12

Dokładnie maluję całość. Kiedy malujemy surowe drewno, trzeba pamiętać, że deski będą wciągać farbę. Potrzebujemy 3–4 warstw, aby mebel był nią idealnie pokryty. Między warstwami zachowujemy odstęp, taki jak podaje producent farby.

Stolik ikea lack 14

Mój stolik IKEA Lack prezentuje się tak.

Stolik ikea lack

Stolik ikea lack 15

Before and after IKEA Lack.

Stolik Ikea Lack hackers

Stolik ikea lack 16

Dodatkowa półka przyda się nam na prasę, książki i gry. Po dodaniu desek stolik jest dość ciężki. Jednak dzięki temu, że są kółka, nawet dziecko może odsunąć stół i go przestawić. Teraz też zdecydowanie bardziej nam pasuje do letniego domku. Cały czas moszczę nam tam letnie gniazdko – właśnie odhaczyłam kolejny punkt z listy rzeczy do zrobienia. Jak Ci się podoba moja robota?

 

To na pewno Cię zainteresuje:

 Lampka z doniczki IKEA Skurar Papierowa gwiazda a'la IKEA pufa ala Ikea Ektorp 21 metamorfoz IKEA Lack
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.

28 komentarzy

 1. Wygląda rewelacyjnie, a co z kosztami? Ile kosztują takie deski? Przy okazji metamorfozy pokoju synów pisałaś o kosztach i to było fajne :) Może pisałabys orientacyjnie :)

  1. Kinga, specjalnie tego nie robię, bo może to jednych odstraszać, a w tym wypadku miałam deski z innych pomysłów. Można użyć zamienników i zrobić to jak najtańszym kosztem.

 2. super, super super !!!! Kasieńko zrobiłam coś podobnego, ale ze starym stolikiem znalezionym u rodziców na strychu. Do Twojego się nie umywa ale z mojego też jestem bardzo zadowolona, ściskam moja GURU :)

 3. Mmm, niesamowicie fajnie to wyszło. Jednak warto było po niego jechać taki dystans, stolik posłużył i nadal służy jako ważny w domu mebel ;). Może sama coś zrobię ze swoją starą ławą, która do niczego już nie pasuje.

 4. Jak zawsze perfekcyjnie:) Ja ostatnio odnawiałam stary stół dębowy z szufladami. Jak się coś samemu zrobi to ma większą wartość niż kupione:)

 5. Hej, fajny pomysł! Chcialabym dopytać o malowanie mebli typu płyta + okleina. W tym stoliku pomalowałas np tego typu nogi, nie ma problemu z puchnięciem płyty i odchodzeniem okleiny? Czy masz doświadczenie z malowaniem innych mebli tego typu? Czy trzeba je gruntować? Czy cis innego? Będę wdzięczna za podzielenie się doświadczeniem. Pozdrawiam Ola

  1. Ola, płyta nie powinna puchnąć, bo jest sama zabezpieczona przed wodą i jej skutkami. Pierwszy raz malowałam okleinę jako taką i powiem, ze efekt samą mnie zadziwił. Generalnie to powierzchnię trzeba przygotować. Porządnie umyć wodą z płynem, można przetrzeć papierem ściernym i benzyną ekstrakcyjną, aby odtłuścić powierzchnię. Dobra farba to też ważna sprawa. Ja użyłam Śnieżki Supermal i doskonale się rozprowadza, ale jak się spisze to będę mogła powiedzieć za jakiś czas.

Leave a Response

Simple Share Buttons