meblowe diyszyciowe diy

Puf ala IKEA Ektorp

Od dawna podoba mi się seria IKEA Ektorp, ale jakoś niestety zawsze sklep był za daleko, aby pojechać po nową kanapę. Może jeszcze kiedyś zrobię taki zakup. Jednak można meble trochę upodobnić do stylu IKEA i wcale nie trzeba być tapicerem. Dostałam pufę, która już dawno przestała być modna na salonach. Jeden rzut oka mi wystarczył, aby wiedzieć, że można takiej pufie uszyć pokrowiec, taki w stylu IKEA. To było tylko półtorej godziny i stara pufa ala IKEA mogła znowu wrócić na pokoje. Rudi mój kot pokochał ją miłością bezwzględną i teraz to my wykorzystujemy chwilę, jak kota nie ma, aby na pufce położyć nogi. Dzisiaj puf ala IKEA!

pufa ala Ikea 1Przerywnik

Co potrzebujemy?

  • tkanina
  • maszyna do szycia
  • szpileczki

Przerywnik

Zdecydowaniem polecam do tego typu pokrowców tkaniny z IKEA. Są grube, sztywne i dobrze kryją. 

pufa diy 1

Obszycie takiego mebla to zawsze jest indywidualną sprawą. Jednak zasady są takie same. Wycinamy jedną część na górę z zapasem 1 cm z każdej strony, cztery boki z zapasem i ja jeszcze wycięłam małe kwadraty 4 szt. Z nich zrobię tak charakterystyczne narożniki, jak w pokrowcach IKEA.

pufa diy 2

Pierwszy krok to zszyć górę z bokami.

pufa diy 3

Następnie na lewej stronie upinam materiał już na pufie. 

pufa diy 4

Przycięłam z małych kwadratów trójkąty.

pufa diy 5

Każdy trójkąt upięłam na pufie szpileczkami. Tak mi było łatwiej, ale każdy może mieć na to swoją technikę.

pufa diy 6

Przeszyłam boki i wszyłam trójkąty. Na koniec podwinęłam ładnie i równo dół. Przeszyłam dookoła.

pufa diy 7

Jednak to nie koniec, bo do tej pory wszystkie szwy są na lewej stronie, a pokrowce IKEA Ektorp charakteryzują się tym, że mają szycia też na zewnątrz. Każdą krawędź przeszyłam na prawej stronie, a dzięki temu pokrowiec ładnie się ułożył. 

Pamiętaj! Każdy materiał ma kilka procent kurczliwości podczas pierwszego prania. Wypierz tkaninę, przed szyciem albo uszyj pokrowiec trochę luźniejszy, aby mieć pewność, że dasz radę go nałożyć na mebel zaraz po wypraniu.

Pufa ala IKEA

Tak wyglądała puf przed, a tak po. Teraz to zdecydowanie pufa ala IKEA.

metamorfoza pufy

W białym pokrowcu puf może z nami zamieszkać, w starej tapicerce mogła trafić tylko na śmietnik.

pufa ala Ikea 1

Koszt to kilkanaście złotych, a ja mam dodatkowy mebel, aby się wygodnie wyciągnąć wieczorem przed telewizorem. Teraz się mocno zastanawiam czy nie uszyć pokrowca na całą kanapę do kompletu. Muszę się nad tym głęboko zastanowić, bo białe meble coraz bardziej mi się podobają. 

 

Zobacz także:

0DSC09259IMG_47070
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons