domek letniskowyogrodowe diy

Mój piękny taras w lesie – OGRODOWE REWOLUCJE Z ZIEMOVITEM

piękny taras

Teraz nasza działka w lesie wygląda obłędnie. Zielona trawka (zobacz post, jak zakładaliśmy trawnik) wyciągnęła i podkreśliła urok tego miejsca, domku letniskowego oraz innych roślin. Nagle wszystko nabrało ładniejszego koloru, a ogród wygląda jak z katalogu. Na tle tej trawy wszystko lepiej się prezentuje. Szare klepisko, zadeptane podwórko psuło cały efekt tego letniego miejsca. Gdyby była tu ściółka, to jeszcze pół biedy, ale tę się zadeptywało skutecznie od wielu lat. Trawa to było najlepsze, co mogliśmy zrobić, a przy okazji zafundowaliśmy sobie najpiękniejszą oazę wypoczynkową w okolicy. Jak co roku taras został przygotowany przeze mnie do sezonu letniego. 

piękny taras

Pięknie nam ten trawnik wyszedł!

Wracając jeszcze do trawnika: nasza praca bardzo się opłaciła, bo zieleń wyszła przepiękna, a trawnik gęsty i idealny. Kto nie widział, niech koniecznie poczyta ten wpis. Trawa (nasiona to Wytrzymały trawnik od Ziemovit) wyszła dość nieśmiało po 3 tygodniach. Ja już miałam panikę w oczach, że to się nie uda, że tej trawy będzie co kot napłakał. Tylko Mariusz mówił: „Spokojnie, przecież ona dopiero kiełkuje”. Dobrze, że mam takiego opanowanego faceta u boku, bo szybko bym się wykończyła. Gdy wkłada się w coś dużo pracy, siły i energii, to chce się zobaczyć tego jak najlepsze efekty. Na to trzeba było chwilkę poczekać, bo wiosna nie przychodziła długo, a gdy już przyszła, to mogliśmy pierwszy raz ściąć trawę i dać jej dobrej odżywki do trawników Ziemovit – wtedy zaczęła rosnąć jak szalona. Teraz trzeba ją ciąć dwa razy w tygodniu, bo tak szybko rośnie. :)

piękny taras

piękny taras

piękny taras

Jak udekorować taras?

Mój sposób na taras jest bardzo prosty. Stawiam na rośliny, bo one zawsze najpiękniej dekorują drewniany salon na dworze. Znalazłam w tym roku korytka na balkon z systemem nawadniania – to dla mnie bardzo ważny temat, bo wiosną jestem w lesie w weekendy, a latem też mam przerwy w urlopowaniu, więc nie ma komu podlewać kwiatków codziennie.

piękny taras

piękny taras

Zawsze robię sobie taki weekend, kiedy jadę do ogrodnika (a nawet do kilku) i szukam sprawdzonych przeze mnie roślin, które wytrzymują w permanentnym cieniu mojego tarasu. Sadzę begonie, niecierpki i pelargonie, a także komarzycę (bardzo szybko rośnie, a jej pędy pięknie zwisają z korytek) oraz drobne goździki (w dzień są otwarte, a na noc ich kwiatki się zamykają).

Podczas sadzenia roślin pamiętam, aby na spód doniczek dawać drobne kamienie jako drenaż oraz dobrą ziemię do roślin kwitnących jak tą od Ziemovita. Najczęściej w takich doniczkach czy korytkach sadzę kilka różnych roślin, aby powstawały kolorowe kompozycje. Jedne rośliny, takie jak pelargonia czy niecierpek, górują nad innymi, a kocanka włochata, komarzyca i ipomea pięknie zwisają.

piękny taras

piękny taras

piękny taras

Teraz tylko wystarczy podlewać i nawozić, aby taras zieleniał i kwitł do później jesieni. Nawet rośliny kwitnące będą w cieniu rosły i dawały kwiaty, jeśli dostarczymy im składników odżywczych w postaci nawozu do roślin kwitnących Ziemovit. Cały mój leśny ogród mocno odżywiam, bo tu rośliny mają mało światła.

piękny taras

piękny taras

piękny taras

piękny taras

Piękny taras z zasłonkami!

W tym roku zdecydowałam się też na zasłonki na tarasie. Kupiłam linkę do prania, haczyki i popularne zasłonki z IKEA za 15 zł za parę. Haczyki wkręciłam w belki tarasu, na to naciągnęłam linkę tak, aby szybko można było to wszystko demontować, i założyłam zasłonki. Dzięki temu mam wręcz bajeczny taras!

Zasłonki mają dwa zastosowania. Pięknie dekorują i ubierają ciemny taras, a wieczorem chronią nas przed krwiopijcami komarami, bo tych w lesie są miliony.

piękny taras

piękny taras

Często mnie pytacie skąd są meble na tarasie – wszystkie zrobiłam sama! Ławka jest z łóżka piętrowego (tutaj jest tutorial), stół złożyłam sama (tu go znajdziecie), a fotele uratował Mariusz przed spaleniem (tu pokazałam, jak je odnowiłam).

piękny taras

Wiele lat pracy kosztował nas ten kawałek lasu. Co roku inwestowaliśmy i urządzaliśmy to miejsce, ale dzisiaj nie możemy się nadziwić, jak to pięknie wygląda i jak cudowny klimat udało się nam wypracować. Czujemy wielką dumę, że wszystko tak sami, własnymi rękami zrobiliśmy! Teraz nie możemy się doczekać, aż dzieciaki zakończą szkołę, aby się tam wyprowadzić na kilka tygodni wakacji i cieszyć się tym miejscem od rana do nocy. A nawet w nocy, bo tam gwiazdy świecą jakoś mocniej i piękniej niż gdziekolwiek indziej na świecie.

PS Na moim Instagramie – Twoje DIY – pokazuję ogród, domek letniskowy i to, co się dzieje u mnie na bieżąco. Koniecznie zacznijcie mnie obserwować (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście) i oglądajcie moje InstaStory. 

przerywnik

Ogrodowe rewolucje zrobiliśmy przy współpracy z marką Ziemovit.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons