dla dzieci diydrewniane diy

Stragan warzywniak do zabawy

Koleżanka poprosiła mnie o wykonanie straganu warzywnego dla jej dwóch córeczek. Uwielbiam takie wyzwania. Dostałam przykładowe zdjęcie, które się podobało Angelice, a do mnie należała reszta. Koszt takiego straganu z wyposażeniem (skrzynki i warzywa robione na drutach) to bagatela 650 zł. Oczywiście z jednej strony się nie dziwię, bo to autorski projekt i ręczna robota, ale jak ktoś ma trochę zacięcia i smykałkę to spokojnie takie dzieło zrobi sam. Na końcu powiem Wam ile mnie wyniosły materiały. Ciekawe czy Was zadziwię?

Stragan do zabawyPrzerywnik

Co potrzebujemy do wykonania straganu do zabawy:

 • listewka 4 szt (120×4,5×2 cm)
 • listewka 2 szt (60×4,5×2 cm)
 • listewka 1 szti (56×4,5×2 cm)
 • listewka 2 szt (56×1,5×2 cm)
 • listewka 2 szt (60×1,5×2 cm)
 • okrągła listewka o średnicy 1,5 cm – 2 szt. o długości 56 cm, a druga 52 cm
 • listewka 2 szt (30×4,5×2 cm)
 • deska 1 szt (48×9,5×1,5 cm) 
 • śruby ze ściętą główką 4 szt – 5 cm + nakrętki
 • wkręty
 • tkanina 0,5 x 1,5 m
 • rzepy

Narzędzia:

 • Akumulatorowa wyrzynarka Bosch PST 18 LI
 • Akumulatorowa szlifierka uniwersalna Bosch PSM 18 LI
 • Akumulatorowa wkrętarka Bosch IXO V
 • Wiertarka

Przerywnik8

Wszystkie listewki, wkręty można kupić w markecie budowlanym. Na początku zabrałam się za przycięcie każdego elementu do odpowiedniego wymiaru. Na wolnych obrotach wyrzynarką pocięłam cienkie listewki.

12

Każdą krawędź dokładnie wyszlifowałam, bo to przecież będzie zabawka dla dzieci.

13

4 listewki (120×4,5×2 cm) będą nogami. Nawierciłam wszystkie dokładnie na środku i z pary listewek wykonałam krzyż. Skręciłam za pomocą zaokrąglonych śrub. Teraz mam dwa krzyżaki.

9

Krzyżaki to cała podstawa i do niej mocowałam kolejne listewki, które mają umocnić konstrukcję, a także być półkami dla skrzynek z filcowymi owocami.

11

Zastanawiam się, jak ja mogłam, prowadzić bloga przez tyle lat, nie mając wkrętarki. Teraz widzę, ile straciłam. Na szczęście już mam i nikomu jej nie oddam. 

Pamiętajcie, aby najpierw nawiercić otwór, a dopiero potem skręcać elementy ze sobą. Jak tego nie zrobimy, drewno popęka. 

10

Wykonanie półki, chociaż wygląda na trudne, było bardzo łatwe. Wystarczy w listewkach 2 szt (30×4,5×2 cm) wyciąć zagłębienie, a potem skręcić z deską 1 szt (48×9,5×1,5 cm). Mocujemy również na śruby, bo półka będzie elementem ruchomym i na dodatek nie pozwala się sklepowi złożyć.

14

Wykończeniem straganu będzie markiza. Wycięłam fale, a boki podłożyłam na maszynie. W odpowiednich miejscach doszyłam małe kawałki rzepa, aby można zamocować daszek na okrągłych listewkach. Z przodu markiza jest szersza, a z tyłu węższa. 

Markiza

Sama konstrukcja wykończona, ale czym byłby stragan bez skrzynek i warzyw, więc trochę się pobawiłam i wykonałam jedno i drugie. Do skrzynek w większości wykorzystałam listewki, które mi zostały ze straganu.

Warzywa z filcu 3

Warzywa z filcu

Warzywa wykonałam z filcu, a wypchałam watoliną ze starej poduszki. Warzywa wycinałam na oko, bez szablonu i spontanicznie zszywałam. Teraz sama bym się tym pobawiła.

Stragan do zabawy 1

Stragan można po zabawie złożyć i schować. To jest wielka zaleta tej zabawki.

Stragan do zabawy 4

Stragan do zabawy 5

Stragan do zabawy 3

Warzywa z filcu 2

Stragan do zabawy

Zabierając się za stragan, wydało mi się, że tak łatwo nie będzie, a tymczasem tak mi szybko poszło i jeszcze efekt jaki osiągnęłam, samą mnie zachwyca. Mam teraz taką górę satysfakcji, że inne pomysły palą mi się w rękach. 

Teraz najważniejsza sprawa to koszty. W markecie budowlanym zostawiłam 67 zł, a materiał na markizę kosztował 10 zł + 2 zł rzep, czyli stragan bez warzyw i skrzynek kosztował 79 zł.  Skrzynki to góra 30 zł, a filc na warzywa 15 zł. Koszt całego zestawu to 124 zł, więc mamy różnicę 526 zł w stosunku do kupnego straganu. Chyba warto zakasać rękawy i zaoszczędzić tyle pieniążków.

 

Przerywnik

Wpis powstał przy współpracy z marką Bosch i portalem Wkręceni w dom.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons