Rady nie od paradyszyciowe diy

Tipy na szycie dla krawcowej i nie tylko

tipy na szycie

Praktyczne tipy na szycie

Szycie dla jednych to bardzo prosta sprawa, a dla innych droga przez mękę. Ja jestem w tej pierwszej grupie. Lubię szyć, ale od czasu do czasu. Bez musu. Nie uszyję nic z odzieży, ale proste formy bardzo chętnie. Myślę, że mimo wszystko dobrze poduczyć się szycia ręcznego, czy na maszynie, aby proste naprawy w domu wykonać samemu. Zebrałam dla was tipy na szycie, bo wszystko lepiej sobie ułatwiać, szczególnie gdy z założenia wiemy, że dla nas szycie to ciężka sztuka. 

Tipy na szycie

Poznaj tipy na szycie

#1 Nożyczki zawsze pod ręką

To jest bardzo denerwujące, jak szyjesz w skupieniu, chcesz odciąć nitkę, ale gdzie są nożyczki. Sprytny patent to kawałek wstążki na szyję, a na niej nożyczki. Teraz praca pójdzie o wiele łatwiej.

tipy na szycie

#2 Sposób na nawlekanie nitki

Małe oczko igły i wyginająca się na wszystkie strony nitka, plus rozdwajające włókna. Metoda na ślinę nie działa. Potraktuj końcówkę nitki lakierem do włosów, który usztywni nitkę i nie da się jej rozdwajać. Super nie?

tipy na szycie

#3 Odrysowanie wykroju z zapasem

Świetny patent na odrysowanie wzoru z wykroju. Trzy ołówki połączone gumką recepturką i można powiększyć wykrój o zaszewki. 

tipy na szycie

#4 Wciąganie gumki

Jak wciągnąć gumkę w tunel? Stary i sprawdzony patent to agrafka, a na niej zahaczona gumka. Agrafkę podajemy sobie w tunelu, a ta ciągnie za sobą gumkę i gotowe.

tipy na szycie

#5 Tkanina z ładnym brzegiem

Jak ciąć tkaninę, aby nitki nam się nie strzępiły. Do tego można kupić specjalne nożyczki z ząbkami. Znajdziecie je w pasmanterii. Dzięki tym nożyczkom nie trzeba nawet obrębiać brzegów.

tipy na szycie

#6 Równe cięcie

Jak przyciąć równo tkaninę. Z wielu tkani da się wyciągnąć pojedynczą nitkę, której brak da nam dokładnie prostą linię cięcia tkaniny. 

tipy na szycie

#7 Szycie śliskich tkanin

Czasami tkaniny mają taki poślizg, że stopka maszyny ich nie łapie i ciężko wtedy szyć. Można sobie pomóc kawałkiem folii. Wystarczy położyć ją na tkaninie i szyć. Potem ją po prostu oderwać, a ścieg już zostanie.

tipy na szycie

#8 Wszywanie zamka

To jedna z najtrudniejszych sztuk w szyciu. Jak wszyć zamek. Sposobów jest kilka. Tu metoda na kryty zamek. Zszywamy tkaniny. Rozkładamy ze szwem na środku i podkładamy zamek. Przeszywamy od góry. Następnie rozcinamy pierwszy szew i tym sposobem mamy kryty zamek wszyty.

tipy na szycie

#9 Sposób na zamek

Kolejny sposób to mała pomoc przy wszywaniu zamka. Przyklei go do tkaniny papierową taśmą. Będzie Ci łatwiej obszyć suwak dookoła.

tipy na szycie

#10 Wystarczy klej

Czasami nie trzeba szyć. Gorący klej to dobra metoda na podwinięcie jakiejś krawędzi. Oczywiście nie myślę tu o ubraniu. 

tipy na szycie

#11 Kurczliwość tkanin

Przed szyciem odzieży, poszewek, pokrowców i innych dokładnych wzorów, powinniśmy wyprać tkaninę. Każdy materiał ma kilka, kilkanaście procent kurczliwości, podczas pierwszego prania. Jeżeli nie chcemy się zdziwić, to zacznijmy od wyprania tkaniny.

tipy na szycie

#12 Guziki na miejscu

Guziki lubią, nam ucieka. Jest na to sprytny patent. Trzeba powstrzymać nitkę, przed pruciem, a do tego wystarczy użyć bezbarwnego lakieru do paznokci.

tipy na szycie

#13 Zwężanie ubrań

Jak zwężać ubrania? Wystarczy wyznaczyć linię wzdłuż szwy i przeszyć. To wcale nie jest trudne.

tipy na szycie

#14 Sposób na ostre szpilki

Jak utrzymać ostre szpilki? Zrób sobie poduszeczkę na szpileczki wypchaną wełną stalową. Za każdym razem, kiedy wpijesz szpilkę ona sama się na ostrzy.

tipy na szycie

#15 Szpilki na swoim miejscu

W czasie szycia dobrze jest mieć miejsce na szpilki, ale to lubią nam uciekać. Patent na to jest następujący. Do małego talerzyka przyklej od spodu magnes. Jak położysz na nim szpileczki, to te będą tam się dobrze trzymać.

tipy na szycie

#16 Linia szycia

Dla wielu sztuką jest wykonanie prostej linii na tkaninie. Wystarczy na maszynę założyć gumkę, która będzie nam wyznaczała miejsce przesuwania tkaniny, a szycie wyjdzie nam idealnie proste.

tipy na szycie

Źródło zdjęć: diyready.com

Szycie nie musi być trudne. Jak zawsze ćwiczenie czyni mistrza. Ja uwielbiałam zajęcia techniczne w szkole podstawowej, bo była pracownia z maszynami, kuchnią i warsztatem stolarskim, gdzie praktycznie można było się nauczyć różnych rzeczy. Szkoda, że teraz nie ma takich zajęć. Przecież każdemu może się guzik oderwać i co wtedy zrobić? 

 

Zobacz także:

Jak uszyć torbę na plażę?Poszewki na poduszkiTipiGirlanda
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons