Co to jest string art?
String art to bardzo ciekawa technika, a wręcz sztuka nawlekania kolorowych nici między punktami, tworzących abstrakcyjne geometryczne wzory. Jest to praca przestrzenna i efekty są przepiękne. Musiałam spróbować swoich sił, a przy okazji pokazać Wam, jak się za takie dzieło zabrać. Oglądając inspiracje w internecie wydawało mi się, że to prosta i łatwa technika. Tu wbić gwoźdźki, tu nawlec nitkę i już. Byłam w wielkim błędzie. Technika jest obłędna, obrazki są doskonałe, więc i pracy musi być odpowiednio dużo. Cierpliwym osobą będzie dużo łatwiej wykonać coś tą techniką. Nerwusy trochę się pomęczą. Przygotowałam coś specjalnie dla Babci na prezent, aby pokazać Wam co można wyczarować na początek, używają tej techniki. Zabieram się za string art krok po kroku.

Przygotuj materiały do string art:
- deska lub sklejka
- gwoździe
- nitka, mulina, kordonek, sznurek
- młotek
- wydruk szablonu
Przygotowałam napis “Babcia” i docięłam do szerokości mojej deski.
Wbijałam gwoździe dokładnie po krawędziach liter przybijając kartkę do deski.
Tu ważna uwaga! Ja kupiłam gwoździki (szpilki), które prawie nie mają główek i mimo, że wygląda to ładnie, są na pewno najgorsze na pierwszy raz. Na etapie nawlekania nitki lepiej mieć gwoździe z wyraźną główką.
Kiedy wbiłam wszystkie gwoździki (ich gęstość zależy tylko od nas), pociągnęłam kartkę w górę, aby się jej pozbyć. Jak widać udało się to bez żadnego problemu.
Teraz zacznie się najlepsze. Nawijanie nitki. Ja zdecydowałam się na kordonek, bo jest cieńszy od muliny i się tak nie rozdwaja. Zawiązałam nitkę na pierwszym z brzegu gwoździku na podwójny supeł i zaczęłam przeplatać go wokół gwoździ. Każdy gwoździk okręcam ciasno raz dookoła. Kończyłam nawijanie nitki na pierwszym gwoździku i związywałam mocno początek nitki z końcem.
Technikę nawijania trzeba samemu wypracować. Może ona być regularna, gęsta lub przypadkowa. Ja poprawiłam mocniej brzegi liter, aby napis był bardziej wyraźny. Tyle technik, ile osób to robi. Zastosowałam też trzy kolory kordonka.
Pracy było dużo. Palce bolą od nawijania i kłucia się gwoździkami. Hałasu narobiłam wbijając gwoździe, że sąsiedzi mogą przestać mi mówić “Dzień dobry” na klatce, ale efekt jest rewelacyjny. Satysfakcji mam cały worek i bardzo wyjątkowy prezent. Myślę, że jak zrobicie taki prezent dla Babci, to ta doceni piękno tej techniki. Gdy zrobicie string art dla Dziadka, to ten z pewnością zauważy majsterkową stronę takiego prezentu. Prezent w tym stylu chyba każdemu przypadnie do gustu. Jak wyjdzie taki napis, to można zabrać się za jakiś bardziej skomplikowany wzór. Powodzenia!
Zobacz inne:
![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
Wygląda wspaniale. Ciekawe czy gdyby sznurek zamoczyc w wikolu to wyszły by sztywne literki, trzymające się bez gwoździ i deski
Chyba tak, widziałam gdzieś w necie świąteczne zawieszki – gwiazdki zrobione właśnie w ten sposób:)
Ola dokładnie tak się robi. :0
Już raz się przekonałam, że to co wygląda na bardzo latwe w wykonaniu wcale takie nie jest ;) Sama myślałam,że obrazy i grafiki wykonane tą techniką to kaszka z mleczkiem, a tu proszę ;) Efekt wart obolałych palców :) Ze mnie zbyt wielki nerwus na takie prace choć chyba spróbuje się przekonać
Jednak warto spróbować, bo efekt jest super. :)
całkiem fajny pomysł na prezent
Stare czasy mi się przypomniały. W latach siedemdziesiątych, przynajmniej w moim otoczeniu, była to popularna technika robienia obrazków. :)
Ja jestem zdecydowanie nerwus, więc max. jedna literka :)
bardzo fajnie to wygląda, ale możesz też zrobić post o tym jak można takie coś wykorzystać!
Pięknie wyszło Kasiu! Babcie docenią, bo i praca ręczna i kordonek!
Świetne! Ja już od dłuższego czasu zbieram się, żeby podjąć się zrobienia obrazka w tym stylu. Może w końcu znajdę chwilę ;-)
Swietnie wygląda :) Na pewno babcia się ucieszy :)
Ja w zeszłym roku zrobiłam serce na Walentynki dla swojego lubego :)
Genialny pomysł!
Ma ktoś pomysł czym zastąpić deseczkę i gwoździki? Zrobiłabym to z dzieciakami z mojej klasy dla ich babć i dziadków, ale wolałabym jakieś inne materiały.
Styropian i wykałaczki? Ale tylko tak strzelam, bo trzeba wypróbować.
Jeśli lepiej gdy jest coś, co ma wyraźną główkę – pinezki do tablic. Najlepiej byłoby w domu sprawdzić, na czym ta pinezka dobrze się trzyma. Wybierałabym pomiędzy: styropian, gąbki florystyczne (dostępne są takie kolorowe, które same w sobie są fajnym elementem dekoracyjnym, w tej pracy mogą być pięknym tłem) lub grubsze podkładki korkowe. Są też tablice korkowe o różnych rozmiarach (+/- od 7zł), wtedy już praca zamknięta byłaby w ładnej ramce. Wszystko zależy od tego, na co można sobie pozwolić (czasowo, finansowo) na zajęciach. Nie wiem też, w jakim wieku są dzieciaki, natomiast taki napis jest dość spory, a jak już wiemy wymaga cierpliwości i czasu. Wykorzystajcie tę technikę na czymś prostszym. Nawet serduszko pięknie będzie się prezentowało w string art. Pozdrawiam!
Pani Kasiu, jak zwykle wspaniały pomysł i super wykonanie. Jestem fanem Pani bloga. Pozdrawiam. Daniel (majstermania.pl)
To jest takie fajne, a mi się tak bardzo nie chce ;)