ogrodowe diy

Jak urządzić drewniany taras? Moje sposoby na wyjątkowy klimat.

drewniany taras

Kiedy zamawialiśmy domek, to od razu wiedziałam, że taras musi być duży. Wychowana w domku letniskowym rodziców, wiedziałam, co chcę mieć, co mogę sobie odpuścić i co koniecznie zmienić. Kiedyś mój rodziny taras był bardzo duży, a potem tata zrobił nowy i ten był tak mały, że wszyscy to odczuliśmy boleśnie, kiedy podrośliśmy i założyliśmy własne rodziny, a grilla jedliśmy na raty, bo wszyscy nie mogliśmy się pomieścić. Dlatego mój drewniany taras musiał być duży, aby spełniał różne funkcje i pomieścił nas i naszych gości. Taras ma 16,5 m² i jest dla nas w sam raz, a mówię to z perspektywy 10 lat korzystania z niego. Taras w tym roku trochę odświeżyłam nowymi meblami. Poprzednią aranżację możesz zobaczyć TUTAJ.

drewniany taras

Jeszcze w czerwcu ukaże się moja druga książka, ale tym razem w postaci ebooka.

Będzie to majsterkowanie dla dzieci przedszkolnych i szkolnych.

“Latem dzieci się nie nudzą”

Zapisz się do newslettera, aby jako pierwszy dowiedzieć się o premierze.

Moja aranżacja drewnianego tarasu!

Wydzielenie stref

Dzięki temu, że drzwi wejściowe do domku są na środku, to mogłam mój drewniany taras podzielić na dwie części. Jedna to wypoczynkowo-jadalna, gdzie stoi komplet wypoczynkowy ze stołem, a druga roboczo-rozrywkowa, gdzie jest grill, szpula, na której trzymam konewki, odżywki itd. oraz huśtawka. Ta pierwsza to strefa czysta, a druga brudna. Dzięki takiemu podziałowi łatwiej mi utrzymać porządek mając 3 facetów i kota.

drewniany taras

Meble na taras

Oczywiście można zrobić je samemu i u mnie przez wiele lat na tarasie królowała ławka zrobiona z łóżka piętrowego, fotele z odzysku i duży stół. Po latach przyszedł czas na zmiany i na tarasie pojawiła się kanapa, dwa fotele i stół imitujące rattan. Są mega lekkie, łatwo je rozłożyć i schować na zimę. Tego nam było trzeba.

drewniany taras

drewniany taras

Firanki

To jest mój hicior od 3 sezonów i taras bez firanek wygląda na dziwnie pusty. Najtańsze firanki z IKEA świetnie się sprawdzają. Wiszą cały sezon, non stop. Piorę je po sezonie i tyle. Powiesiłam je na lince do prania i kilku haczykach, na które naciągam linkę. Świetnie wygląda drewniany taras z zewnątrz, a od środka jest dużo przytulniej. 

drewniany taras

Dywan

Też się do niego przyzwyczailiśmy przez lata, bo przez kilka lat leżał na tarasie dywan z PCV z Biedry. Teraz już mi nie pasował, ale na szczęście był już tak brudny, że z czystym sumieniem kupiłam w IKEA nowy dywan (oczywiście przystosowany do użytku na zewnątrz), który idealnie pasuje do poduszek na meblach. Miło też jest siedzieć na tarasie z bosymi nogami.

Lampiony, lampki i świece

Myślę, że jak raz się zacznie człowiek otaczać lampionami, lampkami i świecami to już tak mu zostaje na całe życie. Zaczyna się od jednej świeczki, a potem ma się armię lampek choinkowych, lamp solarnych, lampionów na świece, świeczników i w końcu samych świec. Jednak nie ma nic przyjemniejszego niż wieczór na tarasie przy świecach.

drewniany taras

Kwiaty

Oczywiście taras powinien tonąć w kwiatach. To one nadają przytulności, charakteru, a także tworzą klimat tego dodatkowego pokoju na dworze. U mnie w donicach królują paprocie i pelargonie, a w korytkach komarzyca już próbuje zwisać, a nad nią górują kwiatostany pelargonii.

drewniany taras

Myślę, że te wszystkie elementy tworzą spójną całość, a taras, mimo że jest spory, nie wydaje się pusty, ani też zagracony. Jest tu przestrzeń do wypoczywania, gry w planszówki, wspólnego jedzenia posiłków, relaksu, ale także pracy. Taras służy nam przez całe dnie i wieczory, czy słońce, czy deszcz. Tak naprawdę to on jest najważniejszym pomieszczeniem w domku, bo po to jedzie się na działkę, aby cały czas przebywać na świeżym powietrzu. 

Zapraszam na mój Instagram!

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons