dekoracyjne diyprezentowe diy

Odcisk dłoni 3D – pamiątka z wakacji

Wakacje to super czas. Luz, blues i relaks. Jedziesz nad morze i cieszysz się szumem fal, muszelkami zbieranymi na plaży, miękkim piaskiem pod stopami. Piasek, piasek, piasek – chodził za mną normalnie przez cały urlop. Jak tu taki materiał wykorzystać do „zrób to sam”? Nie chciałam na wczasach myśleć o nowych pomysłach, ale samo tak wyszło. Nie mam nad tym kontroli. Kładę się spać i wstaję z gotową ideą. Tym razem będzie to pamiątka z wakacji jako odcisk dłoni 3D.

odcisk 1

Jak wykonać odcisk dłoni 3D?

Przerywnik

Co jest potrzebne?

  • ramka Ribba IKEA
  • piasek
  • gips budowlany
  • tektura
  • folia
  • pędzelek

Przerywnikodcisk 2

Na początek wyciągamy wszystko z ramki i wykonujemy z tektury dno, które wkładamy do odwróconej ramki.

odcisk 3

Na tekturze układamy folię (ja użyłam takiej pakowej do prezentów) i wysypujemy drobny piasek. Jednak nie trzeba się tu ograniczać, bo może też być piasek dekoracyjny, ale drobny, który należy dobrze wygładzić w ramie.

odcisk 4

Teraz bierzemy dłoń dziecka (hi, hi), ale może też być stopa, i robimy odcisk w piasku. Trzeba trochę docisnąć dłoń, aby ta wpadła w piasek.

odcisk 4a

Przygotowujemy gips, który musi mieć konsystencję gęstego jogurtu, i łyżką wykładamy go na formę z piasku. Po prostu delikatnie wylewamy gips na piasek.

odcisk 4b

Dopiero gdy mamy całą powierzchnię pokrytą gipsem, wyrównujemy masę. Zostawiamy gips do pełnego zastygnięcia.

UWAGA! Gips bardzo szybko wysycha. Trzeba zdecydowanie działać, bo po 10 minutach już będzie ciężko wyjąć łyżkę z gipsu.

odcisk 5

Trochę ryzykując, wyciągnęłam formę gipsową po dobie. Jednak Wam radziłabym nie ryzykować i zostawić formę do wyschnięcia na 2–3 dni.

odcisk 6

Odwracamy gips. Część piasku zostaje na folii, a resztę delikatnie obsypuję pędzelkiem. Piasek jest mokry, ponieważ gips oddawał do niego swoją wilgoć.

odcisk 7

Teraz wkładam do ramki szkło i delikatnie wciskam gipsową formę. Jeżeli nie wchodzi, to nie ma się co martwić. Gips spokojnie można podszlifować papierem ściernym na brzegach.

odcisk 8

Wykonałam jeszcze napis drukarką do wyciskania liter: „Adam lato 2016”, aby pamiętać, w jakim czasie ta rączka była taka mała. Gdy już Adam będzie dorosły, porównamy jego dłoń z tym odciskiem.

Odcisk

Do tej pory z pewnością widzieliście odciski, które były wklęsłe, a mój odcisk jest nietypowy, bo wypukły. Prawdziwy odcisk dłoni 3D! Fajna pamiątka – z wakacji albo kiedy chcemy uwiecznić i zachować małe odciski naszych maluszków. Widziałam nawet w internecie takie galerie, gdzie rodzice co roku wykonywali swoim dzieciom odciski – powstawała z tego superpamiątka. To jest też dobry pomysł na prezent. Dziadkowie będą wzruszeni, gdy dostaną taki podarunek.

 

Zobacz także:

029morskie-obrazki-na-drewnie-3103117 (1)
Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons