dla dzieci diykonkurs

Jak pokazać powietrze? – konkurs z nagrodami

Jak pokazać powietrze i czy ono w ogóle istnieje? Przecież go nie widać, nie ma smaku, nie można go złapać i nabrać kilka garści do kieszeni. Może tak naprawdę go nie ma? Jak udowodnić dziecku, że to, co nas otacza, jest ważne i że należy o to dbać. Przecież gdzieś tam w tyle głowy zdajemy sobie sprawę, że to, czym oddychamy, jest nam nie zbędne i jak powietrza będzie zanieczyszczone, to nas nie będzie. Dlaczego dajemy sobie prawo do korzystania z tego daru i psucia go. Może dlatego, że nie widzimy, to nie doceniamy, a przecież powinniśmy, bo to nasze wspólne dobro.
Zacznijmy od uświadomienia dzieciom, że powietrze jest wokoło nas i dla naszego dobra jest ważne, abyśmy dbali o jego jakość. Potem sobie zadajmy pytanie, co możemy zmienić, aby poprawiać otaczającą nas atmosferę? Co możemy zmienić, aby nie truć się nawzajem?

Zdjęcie główne

Zastanów się, co możesz zmienić? Jak razem TWORZYMY atmosferę?

– Jaki piec masz w domu?

Wiesz, że 1 stary piec potrafi emitować rakotwórczy smog jak z 3,5 miliona papierosów i to w jeden dzień. Palenie śmieci powoduje, że trujesz siebie i swoją rodzinę. Wymiana pieca na nowszy pozwoli już o 35% zmniejszyć emisję rakotwórczej substancji, a Ty zaoszczędzisz 30% na opale. Gospodarstwa domowe najbardziej zatruwają atmosferę. Wiedziałeś o tym?

– Czy możesz jeździć komunikacją miejską?

Jeżdżąc transportem publicznym, wszystkim nam to wychodzi na dobre. Dzięki temu mamy mniejsza emisję spalin. Ekologiczna jazda samochodem, czy wymiana instalacji na LPG to mniej tlenku azotu w powietrzu. Rower to dodatkowa okazja do sportu, utarty kalorii i 100% ochronny powietrza.

– Czy sadzisz rośliny?

Las to nasz ratunek. 1 hektar lasu produkuje w ciągu doby 700 kg tlenu. To lasy chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłaniają wodę i glebę oraz są ulubionym miejscem wypoczynku. Las jest “fabryką tlenu”. Sadźmy drzewa i dbajmy o te, które już są.

infografika-produceni-zanieczyszczen-powietrza (1)

Można by się spodziewać, że za zanieczyszczenie środowiska jest odpowiedzialny przemysł, a to gospodarstwa domowe, aż w 88% są największym producentem groźnego dla nas pyłu. Ta liczba jest porażająca. Włącz się do akcji ochrony powietrza i tutaj dowiedz się więcej na temat.


Włączając się w akcję “TWORZYMY atmosferę” organizowaną przez Ministerstwo Środowiska pokażę Wam dzisiaj dwa eksperymenty, które pomogą dzieciom zrozumieć i doświadczyć powietrza. 

 

PODUSZKOWIEC 

anigif

Zróbmy razem poduszkowiec. Do przygotowania eksperymentu potrzebujemy balon, płytę cd, korek otwierany i klej typy Magic. Korek przyklejamy do płyty CD i czekamy, aż klej dobrze wyschnie.

poduszkowiec

Teraz dajmy dziecku nadmuchać balon i nałożyć na korek. Dziecko przytrzymuje płytę cd, jak ją puści to powietrze z balona będzie powoli uchodzić, a całość będzie delikatnie się poruszać nad blatem. 

 

SPALANIE TLENU

anigif

Uszykujcie głęboki talerz, wysoką szklankę, wyższą świeczkę, wodę, opcjonalnie barwnik spożywczy dla wzmocnienia efektu i zapałki. Wodę wymieszajcie z barwnikiem.

spalanie tlenu

Do talerza przelejcie wodę, a na środku postawcie zapaloną świeczkę. Ostatni krok to przykrycie świeczki szklanką.

spalanie tlenu 1

Teraz obserwujcie, co się będzie działo z wodą. Płomień świecy potrzebuje tlenu, a że w szklance jest go ograniczona ilość, więc szybko zostanie zużyty. Miejsce tlenu zastąpi woda, która zostanie zassana z talerzyka. 

 

W ramach akcji “TWORZYMY atmosferę” mam dla Was bardzo fajny konkurs i nagrody, które przydadzą się Wam do majsterkowania razem ze mną. 

 Konkurs

Baw się razem z nami!

  • Wykonaj dekorację, zabawkę, która wisi w powietrzu albo jest nim napędzana – technika dowolna, liczymy na kreatywność,
  • Zgłoszenia prac – zrób zdjęcie swojej pracy i zamieść w komentarzu pod postem,
  • Wyboru najlepszych 3 pracy dokonam osobiście,
  • Nagrody: 1 miejsce Bosch Wyrzynarka PST 900, 2 miejsce Bosch Szlifierka kątowa PWS 850-125, 3 miejsce Bosch Wkrętarka IXO IV 
  • Konkurs trwa od 16.10 – 25.10.2015r. (do północy)
  • Zapoznaj się z regulaminem tutaj.

CZEKAM NA WASZE ZGŁOSZENIA!

 

Każdy z nas ma szanse na lepsze życie i wdychanie świeżego powietrza wolnego od pyłu i zanieczyszczeń. Zmiany zaczynają się od nas, a małe rodzą te większe. 

 

 

 Post przygotowany w ramach akcji “TWORZYMY atmosferę”.

Podziel się...
0
Kasia Ogórek
Mówią o mnie polska Martha Stewart. Cieszy mnie to co robię na co dzień i żyję ze swojej pasji. Jestem kobietą zaradną i żadnej pracy się nie boję. Na zakupy chodzę do marketu budowlanego, a największym szczęściem jest dostać nowe elektronarzędzie. Tutoriale tworzę z perfekcyjnym manicurem.
Simple Share Buttons